Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wierszalin to niedoszła stolica świata. Odwiedź to miejsce mocy proroka Ilii, które znajduje się pod Szudziałowem

OPRAC.:
Ewa Bochenko
Ewa Bochenko
Miejsce mocy proroka Illi znajduje się na wzgórzu w sercu lasu. Warto się tam wybrać, by poczuć niezwykłą jego aurę. Jest to jedno z ciekawszych miejsc w Puszczy Knyszyńskiej, które po prostu warto trzeba zobaczyć.
Miejsce mocy proroka Illi znajduje się na wzgórzu w sercu lasu. Warto się tam wybrać, by poczuć niezwykłą jego aurę. Jest to jedno z ciekawszych miejsc w Puszczy Knyszyńskiej, które po prostu warto trzeba zobaczyć. Ewa Bochenko
Wierszalin to nie tylko teatr supraski, który swą nazwę zaczerpnął od stolicy świata, która według proroka Illii znajduje się pod wsią Grzybowszczyzna. To magiczne miejsce mocy, które idealnie sprawdzi się na popołudniowy wypad za miasto. Poznajcie historię tego miejsca i sprawdźcie jak tam dotrzeć.

Wierszalin kojarzony jest z teatrem supraskim, tymczasem to niezwykłe uroczysko położone nieopodal wsi Grzybowszczyzna, formalnie należące do przysiółka Studzionka. To tu żył i tworzył dla swych wyznawców nową stolicę świata Eliasz Klimowicz – samozwańczy prorok Ilia. Miejsce mocy, jak mówią o nim miejscowi, jest idealnym celem wycieczki w zimowej aurze.

Prorok Eliasz Illia

Ten przedstawiciel ezoterycznego i egzotycznego świata wschodniej białostocczyzny, pełnego proroków, zmartwychwstałych carów, apostołów i świętych bab, był najważniejszą postacią ruchu sekciarskiego, którego echo, wbrew oficjalnej opinii, pobrzmiewa do dzisiejszego dnia.

Dzięki pracownikom Nadleśnictwa Krynki udało się powstrzymać odesłanie w niebyt jeszcze jednego z niezwykłych artefaktów minionych czasów i Wierszalin, może nie taki jak za czasów Ilii, ale przetrwał. Niezależnie od niewątpliwego dystansu do takich czy innych kwestii duchowych, trudno, przebywając w tym dziwnym uroczysku, nie odczuć specyficznej atmosfery, nie usłyszeć pośród szumu otaczającego lasu modlitw przerażonych pątników czekających na koniec świata. Może to się tylko wydaje. Bez wątpienia jednak jest to jedno z ciekawszych miejsc w Puszczy Knyszyńskiej.

Jak dojechać do Wierszalina?

Uroczysko Wierszalin położone jest w Puszczy Knyszyńskiej około 2 km na południe od wsi Stara Grzybowszczyzna, na terenie Nadleśnictwa Krynki, w pobliżu rzeczki Wierszalina. Najprościej w mapach wpisać wieś "Stara Grzybowszczyzna", potem pokierują już drogowskazy.

Na miejscu zobaczymy ścieżkę edukacyjną, która prowadzi na wzgórze. Tam leśnicy dobudowali kamienne ruiny niepowstałej świątyni Lilii, a na nich umieścili symbole różnych monoteistycznych religii i wyznań. Wzniesiono to na pozostałościach fundamentów cerkwi, której budowę rozpoczął prorok.

Zobacz też: Tajemnice kopuł kościołów

Na trasie dojścia do świątyni monoteistycznej świata ustawiono tablice informacyjne. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był nadleśniczy Nadleśnictwa Krynki Waldemar Sieradzki. Naprzeciwko ścieżki do tego obiektu, po drugiej stronie drogi, obejrzymy resztki „stolicy świata” proroka Ilij. Ciągle jest tam

  • stara stodoła,
  • studnia
  • dom, w którym prorok miał mieszkać.

W Wierszalinie podobno żyło się lepiej i spokojniej. Nawet szatan nie ma tu dostępu - twierdził Ilja.
Eliasz Klimowicz zmarł w 1939 roku w okolicach Krasnojarska wywieziony przez władze sowieckie. Jednak legenda proroka Ilji i Wierszalina - stolicy nowego świata, którą zamierzał stworzyć, przerosła rzeczywistość. Ilja natomiast stał się z czasem symbolem ludowej, kresowej religijności - prostej i naiwnej, ale niejednokrotnie nieporównywalnie głębszej niż ta, z jaką na co dzień mamy do czynienia. A park tematyczno-historyczny, który tam powstał, ma upamiętniać minione wydarzenia.

Wyzwolenie w Teatrze Wierszalin

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna