Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Tydzień. Wierni przygotowują się przeżywania męki, śmierci i Zmartwychwstania (zdjęcia)

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
W Kościele rzymskokatolickim obrzęd umywania nóg (tzw. Mandatum) towarzyszy obecnie liturgii wielkoczwartkowej, kiedy główny celebrans dokonuje symbolicznego mycia nóg zaproszonym na liturgię ubogim. W Wielki Czwartek papież co roku obmywa nogi ubogim oraz więźniom.
W Kościele rzymskokatolickim obrzęd umywania nóg (tzw. Mandatum) towarzyszy obecnie liturgii wielkoczwartkowej, kiedy główny celebrans dokonuje symbolicznego mycia nóg zaproszonym na liturgię ubogim. W Wielki Czwartek papież co roku obmywa nogi ubogim oraz więźniom. Anatol Chomicz
W Kościele katolickim trwa Wielki Tydzień.

Abp Tadeusz Wojda poświęcił pokarmy na Rynku Kościuszki. Jutro wielkanocne śniadanie

Przeżywanie Wielkiego Tygodnia jest taką esencją Wielkiego postu. Każdy dzień przypomina nam poszczególne wydarzenia poprzedzające mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Dla chrześcijan są to emocjonalnie bardzo intensywne dni. Trwając w naszej codzienności przenosimy się w realia Ziemi Świętej i czasów Jezusa - wyjaśnia ks. Zbigniew Gwiazdowski kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku. – Ukoronowaniem Wielkiego Tygodnia jest radość Zmartwychwstania.

Wielki Piątek. Katolicy wspominają śmierć Jezusa na Krzyżu

Uroczyście obchodzone jest Triduum Paschalne. Rozpoczyna się ono od mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Nawiązuje ona do wydarzeń podczas Ostatniej Wieczerzy. – Podczas tej mszy wspominamy ustanowienie eucharystii. Po mszy świętej najświętszy sakrament jest przenoszony do ciemnicy. Odnosi się do uwięzienia Jezusa - dodaje ks. Gwiazdowski.

Po tym nabożeństwie zamilkną dzwony. Wielki Piątek to dzień śmierci Jezusa. Nie odprawia się wtedy mszy świętej. W kościołach wierni spotykają się na liturgii Męski Pańskiej. I adorują krzyż. Tego dnia obowiązuje post ścisły.

Wielka Sobota to już czuwanie przy Grobie Pańskim. – To dzień, który nie ma swojej własnej liturgii, gdyż Wigilia Paschalna obchodzona w sobotę wieczorem należy do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. W sobotę przez cały dzień w kościołach święcimy pokarmy. Zachęca się wiernych do adoracji krzyża i Grobu Pańskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny