Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wasilkowie powstanie pierwszy miejski żłobek. Maluchy będą mogły z niego korzystać od 2026 roku

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wojciech Wojtkielewicz
W 2026 roku mali wasilkowianie skorzystają z miejskiego żłobka. Będzie to pierwsza publiczna placówka dla najmłodszych w gminie.

Obecnie na terenie gminy Wasilków działają cztery prywatne żłobki. Podczas ich opłacania, mieszkańcy rozliczający tu swój PIT, mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 400 zł miesięcznie do każdego dziecka. Dodatkowe ulgi przewidziane są również dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

- Nasza gmina ma dodatni przyrost naturalny, a także duży przyrost rzeczywisty liczby mieszkańców. Jesteśmy społecznością młodą, którą tworzy także dużo rodzin z dziećmi. Wspieramy rodziny na wiele sposobów - mówi Adrian Łuckiewicz, burmistrz Wasilkowa. - Niezależnie od udogodnień, które oferujemy, wielu mieszkańców sygnalizowało nam potrzebę utworzenia żłobka samorządowego. Słyszałem, że zdarza się, że żłobki prywatne bywają poza zasięgiem finansowym konkretnych rodzin. Postanowiliśmy wyjść na przeciw sygnalizowanej potrzebie i zadbać o naszych najmłodszych mieszkańców poprzez stworzenie placówki żłobkowej właśnie dla nich.

Jak podkreśla, te miejsca żłobkowe są szczególnie istotne pod kątem powrotu rodziców na rynek pracy.

- Chcemy, żeby nasi mieszkańcy mogli być aktywni zawodowo. Uważam też, że inwestycja w edukację jest inwestycją w przyszłość - zaznacza burmistrz.

Dlatego też gmina zdecydowała się na otwarcie takiej placówki. Żłobek będzie zlokalizowany przy ulicy Sienkiewicza 24, tuż przy mieszczącym się tam już Przedszkolu Słonecznym. Na realizację inwestycji Wasilków otrzymał ponad 3,6 mln zł dofinansowania.

- To pieniądze na działania twarde, czyli na wybudowanie obiektu. Poza tym otrzymaliśmy też dofinansowanie na utworzenie do 90 miejsc żłobkowych. Pokryje ono około 50 proc. kosztów funkcjonowania placówki przez trzy lata od momentu jej otwarcia. Niestety później gmina z finansowym ciężarem utrzymania placówki pozostaje sama. Warto podjąć działania systemowe i zacząć w końcu wspierać działania żłobków z budżetu państwa - mówi Adrian Łuckiewicz.

Cała inwestycja jest na razie na wczesnym etapie. Gminie udało się pozyskać działkę. W przyszłym roku rozpisywane będą postępowania przetargowe. Budowa budynku powinna zakończyć się do końca roku 2025 roku. W 2026 roku z nowopowstałego żłobka skorzystają pierwsi maili wasilkowianie. Będzie czekać tam na nich 90 miejsc.

W kwestii wsparcia rodzin z dziećmi, gmina Wasików od dwóch lat może pochwalić się najwyższym samorządowym becikowym w województwie podlaskim, które wynosi aż 1500 zł. Uzyskanie takiego jednorazowego świadczenia nie jest uzależnione od dochodów, zatem program jest ogólnodostępny dla wszystkich mieszkańców. Warunkiem jest jednak rozliczanie podatku dochodowego w gminie Wasilków.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyskusja o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Problem pielęgniarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny