MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W USK w Białymstoku zaczął działać bank mleka kobiecego

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
W Białymstoku, w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym zaczął właśnie działać bank mleka kobiecego. Będą z niego korzystać nie tylko noworodki urodzone w tym szpitalu, ale i w szpitalach wojewódzkich w Białymstoku, Łomży i Suwałkach. Już podpisano odpowiednie umowy.
W Białymstoku, w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym zaczął właśnie działać bank mleka kobiecego. Będą z niego korzystać nie tylko noworodki urodzone w tym szpitalu, ale i w szpitalach wojewódzkich w Białymstoku, Łomży i Suwałkach. Już podpisano odpowiednie umowy. Wojciech Wojtkielewicz
Idea jest prosta: mamy, które mają za dużo mleka, przekazują je do banku. Stamtąd pobierane jest przez pielęgniarki czy położne i podawane przebywającym na oddziale wcześniakom.

W Białymstoku, w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym zaczął właśnie działać bank mleka kobiecego. Będą z niego korzystać nie tylko noworodki urodzone w tym szpitalu, ale i w szpitalach wojewódzkich w Białymstoku, Łomży i Suwałkach. Już podpisano odpowiednie umowy.

W tych placówkach rodzi się najlepiej. Pacjentki wybrały najbardziej przyjazne porodówki

Panie, które chcą podzielić się mlekiem, mogą dzwonić pod numer tel. 791 920 253 lub kontaktować się mailowo: [email protected]. Mleko można pobrać u siebie w domu, odpowiednio zamrozić, a następnie przywieźć do banku.

– Każda mama, która zdecyduje się na oddanie mleka do banku, otrzyma od nas laktator i buteleczki, a także instrukcję przechowywania – mówi Agata Ostasz, pielęgniarka oddziałowa z Kliniki Neonatologii USK.

Z aromaterapią i znieczuleniem. Zobacz, jak po remoncie wygląda porodówka w USK

Mleko będzie mogła oddać każda kobieta, pod warunkiem, że jest zdrowa, nie przyjmuje leków i ma uregulowaną laktację. Zanim mleko dostanie inne dziecko, przeprowadzone zostaną różne badania, by mieć pewność, że nie zostanie narażone na choroby.
Na utworzenie Banku Mleka Kobiecego USK otrzymał ponad 1 mln zł z Ministerstwa Zdrowia. Za te pieniądze zakupiony został specjalistyczny sprzęt, wyposażenie części laboratoryjną oraz pokoju laktacyjnego. Urząd Marszałkowski dofinansował bank 100 tys. zł.

Nowa szkoła rodzenia w USK w Białymstoku. Tu mamy nauczą się opieki nad dzieckiem

Jak podkreśla prof. Jan Kochanowicz, dyrektor USK, z roku na rok w szpitalu rodzi się coraz więcej dzieci. W 2021 przyjęto tu 1982 porody, rok później – 1996, a w ub.r. – 2001.

– Niektóre ciąże kończą się przedwcześnie, a matki tych dzieci nie są przygotowane do karmienia piersią, nie mają pokarmu, a to przecież jest najlepsza i najwłaściwsza forma karmienia dziecka – mówi prof. Kochanowicz.

Banki mleka funkcjonują: po dwa w Warszawie i Rzeszowie, a także w Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Rudzie Śląskiej, Szczecinie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze. Nadal żadnego takiego ośrodka nie ma w województwie warmińsko-mazurskim oraz świętokrzyskim. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku powstał pierwszy w regionie północno-wschodniej Polski Bank Mleka Kobiecego.

Utworzenie Banku Mleka Kobiecego w USK sprawi, że szpital będzie mógł zaoferować kobietom bardzo kompleksową opiekę. Już teraz USK, jako jedyny na Podlasiu, realizuje program KOC czyli koordynowanej opieki nad ciężarną. Kobiety mogą prowadzić w USK ciążę, korzystać z zajęć szkoły rodzenia, rodzić dzieci (w ub. roku porodówka przeszła generalny remont), a po porodzie przez 6 tygodni pozostają pod opieką szpitala (mogą również korzystać z Poradni Laktacyjnej). Co ważne w USK działa również nowoczesna Klinika Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka (III stopień referencyjności), który ma olbrzymie doświadczenie w ratowaniu dzieci ze ekstremalnie niską masą urodzeniową i wcześniaków. Noworodki i niemowlęta, by mogły się prawidłowo rozwijać, powinny przez pierwsze pół roku życia być karmione mlekiem matki. Niestety, w niektórych przypadkach np. porodów przedwczesnych, jest to niemożliwe. Niektóre kobiety - zwłaszcza po cesarskim cięciu - nie mają pokarmu przez pierwsze tygodnie po porodzie. Inne mają go za mało, a jeszcze inne muszą zaprzestać karmienia, bo są np. w trakcie terapii farmakologicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny