W Supraślu powstaje nowa atrakcja turystyczna. Trwa kolejny etap budowy „Supraskiego Szlaku Bioróżnorodności” [ZDJĘCIA]

Adam Białous
Udostępnij:
Trwają zaawansowane prace nad realizacją budowy „Supraskiego Szlaku Bioróżnorodności”, inwestycji która w znaczącym stopniu zwiększy atrakcyjność turystyczną Supraśla.

Inwestycja „Supraski Szlak Bioróżnorodności” staje się kolejną atrakcją turystyczną Supraśla. Jego długość to ponad 7 kilometrów. Szlak, kiedy zostanie w całości ukończony, będzie składał się z wielu elementów - parków edukacyjnych z małą architekturą, parkingów i ciągów pieszo-rowerowych, wiat, punktów i wież widokowych, a nawet hoteli dla owadów zapylających. Inwestycja została podzielona na 6 etapów realizacji. Gotowa jest już 500 metrowa ścieżka pieszo – rowerowa, z funkcją edukacyjno – przyrodniczą, na ulicy Cegielnianej. Biegnie ona od drogi powiatowej wiodącej na Krynki ( na wysokości budynku byłego Technikum Mechanizacji Rolnictwa) i dociera do ulicy Kodeksu Supraskiego. Ścieżka zbudowana jest z polbruku, oświetlona latarniami. Spacer nią przynosi wiele satysfakcji.

Obecnie trwają zaawansowane prace nad budową kolejnego odcinka ścieżki edukacyjno-przyrodniczej wraz z niezbędną infrastrukturą. Prace te mają miejsce za mostem na drodze do Krynek. Powstająca tam ścieżka jest częścią nowych bulwarów, które będą przedłużeniem istniejących bulwarów nad rzeką Supraśl, aż do Szpitala Rehabilitacyjno - Uzdrowiskowego Holmed. Za mostem powstaje oświetlony, oznakowany, w części utwardzony kostką betonową ciąg pieszo-rowerowy. Budowany jest parking. Będą ścieżki edukacyjno-przyrodnicze oraz „Park Rzeka”, złożony z drewnianych elementów edukacyjnych oraz wieży widokowej, z której będzie można podziwiać piękno doliny rzeki Supraśl.

W ramach budowy „Supraskiego Szlaku Bioróżnorodności” powstaje też park edukacyjny LAS i bulwar przy ulicy Uroczysko Pustelnia. Kolejny etap budowy szlaku bioróżnorodności zostanie zrealizowany na tzw. starych bulwarach. Będą tam utworzone dwa parki edukacyjne - TORF/BOROWINA oraz ŁĄKA. Podobnie jak na innych tego typu parkach będą tu m.in. edukacyjne drewniane tablice ukazujące właściwości lecznicze borowiny, prozdrowotne znaczenie lasów, łąk, Puszczy Knyszyńskiej oraz pawilon wypoczynkowy.

Następnie prace przeniosą się na groble oddzielającą dolinę rzeki Supraśl od kanału wodnego zwanego Kopanicą. Po grobli tej obecnie biegnie nieutwardzona droga rozpoczynająca się od mostu na Zajmie. Zostanie wzmocniona nawierzchnia tej drogi. Na Kopanicy nastąpi renowacja dwóch istniejących przepustów wodnych, powstaną dwa nowe przepusty i miejsca wypoczynkowe z punktem widokowym. Atrakcyjność turystyczną tego obszaru wzmocni w przyszłości zbiornik retencyjny z funkcją rekreacyjną. Wody Polskie zaplanowały go wybudować w latach 2022 – 2027 pomiędzy groblą a kanałem Kopanica.

„Supraski Szlak Bioróżnorodności” realizowany jest w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Oznacza to, że wykonawca oprócz wybudowania szlaku wraz z niezbędną infrastrukturą, utworzył też kompleksową dokumentację projektowo-techniczną oraz opracowanie szczegółowej koncepcji zagospodarowania terenu. Całość kosztować będzie ponad cztery miliony złotych. Zadanie zostanie zrealizowane do końca roku 2022 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020.

Nowy Szlak przebiegać będzie przez tereny atrakcyjne pod względem przyrodniczym i historycznym. Znaczny przebieg „Supraskiego Szlaku Bioróżnorodności” ma miejsce na terenie obszaru Natura 2000 na obszarach objętych dyrektywą ptasią i siedliskową Ostoi Knyszyńskiej oraz Puszczy Knyszyńskiej. Część trasy (około 3 km) przebiega w strefie ochronnej konserwatora zabytków obejmującej zabytek hydrotechniczny o nazwie Supraski System Wodny prowadząc przez groblę będącą częścią tego zabytku.

Burmistrz Supraśla ma nadzieję że nowa inwestycja zwiększy atrakcyjność turystyczną i uzdrowiskową Supraśla - Supraski Szlak Bioróżnorodności to inwestycja nakierowana na rozwój turystyki w Supraślu i okolicy. Zasadniczo chodzi tu o budowę przedłużenia nadrzecznych bulwarów w Supraślu, aż do szpitala uzdrowiskowego, oraz utworzenia szlaku edukacji przyrodniczej – mówi Radosław Dobrowolski. Tłumaczy on, że budowa Szlaku będzie miała również swój udział w odtworzeniu historycznego systemu wodnego - Najdalej wysuniętym punktem tego szlaku na wschód będzie miejsce tuż przed wsią Cieliczanka, w którym istnieje rozdwojenie rzeki, na kanał i rzekę naturalną, czyli jest to część zabytkowego Supraskiego Systemu Wodnego. Ten zabytkowy System w niedalekiej przyszłości zostanie odtworzony – zapewnia burmistrz Radosław Dobrowolski.

Australian Open nie dla Djokovicia, jakie szanse mają Polacy?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

C
Cegielniana
Co za bzdury! Burmistrz z ekipą sobie wykreśla na mapie urojone ścieżki. Żadnej przyjemności ani atrakcji tam nie ma! Co najgorsze, prowadzi je przez osiedla mieszkaniowe wśród posesji prywatnych co prowadzi do pogorszenia jakości mieszkania na tych terenach! Człowiek zaczyna się czuć na własnej działce jak w ZOO, bo pseudo kuracjusze i turyści chodzą i powodują dyskomfort, strasznie śmiecą, a nawet potrafią zniszczyć ogrodzenie. Nie wspominając już o tym, że przez ten szpital, na ulicy Kodeksu Supraskiego jest trylion większy ruch i samochodów.

Nikt nas nie pytał o to, nie raczył wysłać powiadomienia o inwestycji. Chcieliśmy mieszkać spokojnie lub mieć nowych sąsiadów, rozbudowywać osiedle, a mamy jakiś CYRK.

Nie pozdrawiam,

Mieszkaniec Cegielnianej
Dodaj ogłoszenie