MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Białymstoku podpisano polsko – ukraińskie Memorandum. Dotyczy współpracy sektora mleczarskiego z obu krajów

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Przedstawiciele polskiej i ukraińskiej branży mleczarskiej podpisali w Białymstoku Memorandum of Understanding. Jego sygnatariusze planują stworzyć mapę drogową dla europejskiej integracji ukraińskiego sektora mleczarskiego.

W poniedziałek (17 czerwca) w Białymstoku odbyło się spotkanie polskich i ukraińskich przedstawicieli branży mleczarskiej.

- Polskie i ukraińskie mleczarstwo po raz kolejny daje sygnał, że jesteśmy razem i mówimy jednym głosem - przyznaje Agnieszka Maliszewska, dyrektor biura Polskiej Izby Mleka.

Oprócz niej w wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele rządów obu krajów - wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Polski Stefan Krajewski oraz wiceminister Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy Victor Kantsurak, a także przedstawiciele branży mleczarskiej, m.in. Aresen Didur, dyrektor wykonawczy Związku Przetwórców Mleka Ukrainy.

Owocem spotkania było podpisanie określającego współpracę polsko – ukraińską Memorandum of Understanding.

- Mówimy w tym piśmie o zacieśnieniu współpracy i o tym, jak ważne z punktu widzenia obu stron jest to, żebyśmy mieli takie same zasady w kwestiach związanych z produkcją czy przetwórstwem - zdradza Agnieszka Maliszewska. - Chcemy dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem. Zamierzamy robić międzynarodowe grupy eksperckie i pokazywać, jak dochodzić do tej jakości surowca, jaką mamy w Polsce. Chcemy też, w perspektywie wielu kolejnych lat, robić wspólnie biznes na rynkach trzecich. Pokazać, że wspólnie mamy duży potencjał.

Współpraca między stronami dokumentu będzie prowadzona m.in. w obszarach wymiany doświadczeń w zakresie integracji europejskiej polskiego i ukraińskiego przemysłu mleczarskiego czy konsultacji i rekomendacji w zakresie harmonizacji ustawodawstwa ukraińskiego z ustawodawstwem UE w tej dziedzinie. W planach twórców dokumentu jest opracowanie wspólnej mapy drogowej dla europejskiej integracji ukraińskiego sektora mleczarskiego. Będzie ona zawierać konkretne kroki, harmonogramy i odpowiedzialność za ich wdrożenie, a także mechanizmy monitorowania i oceny postępów.

- Droga wchodzenia Ukrainy na wspólny rynek europejski wiąże się ze spełnieniem szeregu norm i obowiązków, które my jako Polska spełniliśmy już 20 lat temu, kiedy weszliśmy do UE. Dzisiaj mamy doświadczenie, którym możemy się podzielić - podkreśla Stefan Krajewski. - Zapotrzebowanie na żywność stale rośnie. I trzeba wspólnego działania, żeby te produkty wysokiej jakości trafiały poza Unię Europejską.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny