Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Użytkowanie wieczyste znika. Już ponad 36 proc. użytkowników wieczystych otrzymało grunt na własność

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność wiąże się opłatą przekształceniową. Istnieje jednak możliwość skorzystania z dużej bonifikaty.
Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność wiąże się opłatą przekształceniową. Istnieje jednak możliwość skorzystania z dużej bonifikaty. 123RF.com
Użytkowanie wieczyste przekształciło we własność już ponad 900 tys. Polaków. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju szacuje, że zaświadczenie o przekształceniu otrzymają do końca roku wszyscy uprawnieni.

Użytkowanie wieczyste znika w całkiem imponującym tempie – wynika z informacji opublikowanych przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Do sądów wieczystoksięgowych w całym kraju wpłynęło już 905 201 zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Oznacza to, że według szacunków resortu już ponad 36 proc. wszystkich użytkowników wieczystych otrzymało dowód, że stali się właścicielami ziemi, na której zbudowano ich mieszkania czy domy.

Użytkowanie wieczyste znika coraz szybciej

Przypomnijmy, że 1 stycznia 2019 r. z mocy prawa w całej Polsce nastąpiło przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Użytkownicy wieczyści gruntów pod budynkami jedno- i wielorodzinnymi – łącznie ok. 2,5 mln osób – stali się właścicielami zajmowanych działek. Dotychczasową opłatę za użytkowanie wieczyste zastąpiła opłata przekształceniowa w 20 rocznych ratach.

Kupując mieszkanie, często jesteśmy oczarowani pięknymi wizualizacjami. Kiedy odkrywamy, że rzeczywistość wygląda dużo gorzej, zwykle jest już za późno. Na szczęście wielu pułapek można uniknąć, uważnie czytając plan mieszkania. Na co zwrócić uwagę?

10 rzeczy, które musisz sprawdzić na planie mieszkania. Prze...

Dowodem na otrzymanie gruntu na własność jest dla nowych właścicieli zaświadczenie wydawane bezpłatnie przez samorządy lokalne (gminy, starostwa). Zgodnie z prawem urzędnicy mają rok na dostarczenie tych zaświadczeń, chyba że dana osoba zdecyduje się zapłacić za szybsze otrzymanie dokumentu (w terminie 4 miesięcy lub, w uzasadnionych przypadkach, 30 dni). Z najnowszych danych MIiR wynika, że już ponad 36 proc. wszystkich uprawnionych takie zaświadczenia otrzymało.

– Zmiany, które wprowadziliśmy w ustawie o przekształceniu użytkowanie wieczystego we własność, usprawnią proces przekształcenia. Aktualne tempo wydawania zaświadczeń umożliwia potwierdzenie przekształcenia w formie zaświadczenia dla wszystkich uprawnionych do końca roku – powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

Zobacz atrakcyjne mieszkania na sprzedaż na stronie lub w aplikacji Gratki

Z kwartału na kwartał liczba wydawanych zaświadczeń rośnie. Najszybszy wzrost zaobserwowano w Krakowie, Warszawie, Gliwicach, Wrocławiu i Gdańsku. Rekordzistą okazał się Kraków, gdzie wydano jak dotąd już 45 788 zaświadczeń.

99 proc. bonifikaty za przekształcenie, ale nie dla wszystkich

Trzecia, najnowsza nowelizacja ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności wprowadza szereg zmian, które mają ułatwić proces przekształceniowy. Jedną z nich jest 99-procentowa bonifikata, z której będzie mogła skorzystać część użytkowników wieczystych. Przypomnijmy, że bonifikata przysługuje osobom, które zamiast uiszczać opłatę przekształceniową w 20 rocznych ratach, zapłacą ją w całości z góry.

[QUIZ] Pamiętasz, jak się mieszkało w PRL-u?

Kto będzie mógł skorzystać z najwyższej bonifikaty? Jak zaznacza resort inwestycji i rozwoju, będzie ona obowiązywać zarówno na gruntach samorządowych, jak i działkach Skarbu Państwa, a wśród osób uprawnionych do bonifikaty znajdą się m.in.:

  • rodziny wielodzietne z Kartą Dużej Rodziny,
  • osoby niepełnosprawne wraz z rodzinami,
  • inwalidzi,
  • kombatanci,
  • ofiary represji wojennych i okresu powojennego.

Oznacza to, że wyżej wymienione osoby przy uiszczaniu opłaty przekształceniowej jednorazowo z góry zapłacą tylko 1 proc. całej kwoty.

Jak zapowiada ministerstwo, zmiany w ustawie przekształceniowej mają ułatwić życie wszystkim właścicielom mieszkań i domów położonych na uwłaszczonych gruntach. Po wejściu w życie nowelizacji zniknie np. ryzyko, że zbyt późno otrzymane zaświadczenie zablokuje możliwość skorzystania z bonifikaty. Uproszczona zostanie też biurokracja związana z przekształceniem, m.in. dla przedsiębiorców.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Użytkowanie wieczyste znika. Już ponad 36 proc. użytkowników wieczystych otrzymało grunt na własność - RegioDom.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny