Uzależnienie od mediów społecznościowych jak je rozpoznać i jak sobie z nim radzić

Materiał informacyjny pleso.me

Uzależnienie od mediów społecznościowych jest bardziej stanem psychologicznym niż oficjalną diagnozą. Jednak każdy psycholog powie ci, że jest to obecnie bardzo powszechny problem, z którym trudno sobie poradzić. Ta „choroba” dotyka przede wszystkim dzieci, nastolatków i młodsze pokolenie. Ale to uzależnienie może dotknąć każdego. Przyjrzyjmy się głównym oznakom uzależnienia i sposobom radzenia sobie z nim.

Oznaki uzależnienia od mediów społecznościowych

Natknąłeś się na niektóre z nich, nawet jeśli nie masz tak oczywistego uzależnienia. W końcu w dzisiejszych czasach każdy korzysta z mediów społecznościowych. Ale oto główne oznaki poważnego uzależnienia.

Korzystasz z mediów społecznościowych, gdy jesteś smutny

Nie znudzony, ale smutny lub gdy czujesz się emocjonalnie niekomfortowo. Może to być złość, frustracja, tęsknota, uraza, niepokój, a nawet strach. Media społecznościowe mogą działać jako rodzaj regulatora emocji. Z jednej strony jest to dobre, ponieważ odwraca uwagę od własnych doświadczeń. Ale z drugiej strony jest to dokładnie ten rodzaj czynnika, który powoduje uzależnienie, jeśli robisz to przez cały czas.

Spędzać coraz więcej czasu online

Jeśli jesteś przyzwyczajony do logowania się do mediów społecznościowych, gdy czujesz się emocjonalnie niekomfortowo, możesz nie zauważyć, jak staje się to nawykiem. Teraz musisz wejść i przewijać kanał tylko dlatego, że „musisz”. I uważasz to za normalne, nie przeszkadza ci, że nie możesz oderwać się od komputera lub smartfona. Nazywa się to tolerancją behawioralną - i jest tym samym, co uzależnienie od hazardu, zakupów czy pornografii.

Uznaj media społecznościowe za jedną z najważniejszych części swojego życia

Sieci społecznościowe mogą ostatecznie zastąpić prawdziwe zainteresowania, hobby, zajęcia i spędzanie czasu z przyjaciółmi. Każdy nowy dzień zaczniesz od opublikowania postu w kanale. Poranna kawa, przerwa na lunch, wieczorny odpoczynek – wszystko przejdzie przez pryzmat portali społecznościowych. I dopiero stamtąd będziesz czekać na reakcję przyjaciół i znajomych, mierząc ją w polubieniach i komentarzach.

Utrata dostępu do sieci społecznościowej spowoduje dyskomfort

Jest to prawdziwy „syndrom odstawienia”, podobnie jak w przypadku palenia, alkoholizmu i uzależnienia od narkotyków. Po utracie dostępu do mediów społecznościowych, Internetu lub smartfona, uzależniona osoba doświadczy nie tylko niepokoju lub dyskomfortu, ale prawdziwej paniki. Może to obejmować objawy odstawienia: bezsenność, zwiększony lub zmniejszony apetyt i bóle głowy.

Konflikt z bliskimi przez media społecznościowe

Za pośrednictwem mediów społecznościowych lub nawet w samych mediach społecznościowych - jeśli występują takie konflikty, jest to uzależnienie. Spędzasz cały swój wolny czas online i w rezultacie przestajesz zwracać uwagę na swoją rodzinę i przyjaciół. To naturalnie prowadzi do konfliktów, a w niektórych przypadkach nawet do całkowitego zerwania relacji z przyjaciółmi i rodziną. Nie możesz z tego zrezygnować, nawet dla dobra rodziny i przyjaciół.

Jak pozbyć się uzależnienia od mediów społecznościowych

Czy rozpoznajesz te znaki? W takim razie potrzebujesz pomocy. Są jednak rzeczy, które możesz zrobić sam, jeśli zdajesz sobie sprawę ze szkodliwego wpływu mediów społecznościowych na twoje życie.

  • Ustaw limity dla siebie
    Nie możesz oderwać się od swojego kanału wiadomości? Ustal limit czasu, który możesz spędzić w mediach społecznościowych bez uszczerbku dla swojego prawdziwego życia. Trzymaj się go i stopniowo zmniejszaj. Możesz to zrobić za pomocą programów, aplikacji i różnych funkcji swojego smartfona.
  • Spędzaj więcej czasu offline
    Częściej chodź na spacery ze znajomymi, komunikuj się na żywo, a nie przez komunikatory. I nawet podczas spaceru zapomnij o swoim smartfonie. Dobrą praktyką jest odkładanie gadżetów na bok podczas kolacji z przyjaciółmi, a pierwsza osoba, która sięgnie po swój, płaci rachunek. W ostateczności zostaw smartfon w domu, gdy idziesz na spacer.
  • Wyłącz powiadomienia
    Każde powiadomienie wywołuje uczucie niepokoju i potrzebę natychmiastowego spojrzenia na wiadomość. Jednak w 99% przypadków nie jest ona na tyle ważna, by od razu się nią rozpraszać. Wyłącz wszystkie powiadomienia, z wyjątkiem tych od bliskich. Sprawdzaj je, gdy masz zaplanowane korzystanie z mediów społecznościowych.
  • Obserwuj swoje emocje
    Co czujesz w momencie, gdy chcesz przewinąć swój kanał w mediach społecznościowych? Zastanów się nad tym. Znudzenie, zmęczenie, smutek, niechęć do robienia ważnych rzeczy lub pracy? Znajdź alternatywne sposoby na pozbycie się tych negatywnych emocji. Idź na spacer, poćwicz, porozmawiaj z bliskimi, zrób herbatę lub poczytaj książkę. Nie uzależniaj się od mediów społecznościowych, bo psychologowie nazywają je prawdziwym współczesnym narkotykiem!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny