Urząd marszałkowski. 606 urzędników dostanie trzynastki bez względu na efekty

Julia Szypulska Julia.Szypulska@mediaregionalne.pl tel. 85 748 74 25
606 urzędników marszałka dostanie trzynastki. Nie są uzależnione od wyników pracy
606 urzędników marszałka dostanie trzynastki. Nie są uzależnione od wyników pracy Anatol Chomicz
Urząd marszałkowski na wypłatę trzynastek wydał w tym roku ponad 2,1 mln zł, a wojewódzki 1,7 mln.

Wypłaty tzw. trzynastych pensji już ruszyły. Najwyższe otrzymują pracownicy na stanowiskach kierowniczych. W urzędzie marszałkowskim wypłacono je w sumie 606 osobom. Tutejsi urzędnicy dostali średnio po 3,5 tys. złotych. Ogółem urząd wydał na ten cel ponad 2,1 mln złotych.

Wysocy urzędnicy państwowi są pozbawieni tego przywileju. Dlatego trzynastej pensji nie otrzyma wojewoda podlaski. Natomiast wczoraj dostali ją jego podwładni. W urzędzie wojewódzkim trzynastkę wypłacono 546 osobom. Kosztowało to ponad 1,7 mln złotych.

Trzynastych pensji jeszcze natomiast nie wyliczono w białostockim magistracie.

- Na wypłatę dodatkowego wynagrodzenia jest czas do końca marca - informuje Urszula Mirończuk z urzędu miejskiego.

Prawdopodobnie na ten cel urząd wyda 3 mln zł. Tyle wyniosły trzynastki w ubiegłym roku.
W tej chwili trzynastka należy się pracownikowi, który w danym roku przepracował co najmniej sześć miesięcy. Kwota zależna jest od wysokości poborów.
Dodatkową pensję dostają pracownicy urzędów miast, gmin oraz wojewódzkich i marszałkowskich. Należy się ona także nauczycielom oraz pozostałym pracownikom oświaty i przedstawicielom służb mundurowych. Wypłatę trzynastek gwarantują przepisy. Co roku samorządy wydają na nie miliony.

W ocenie ekonomistów, to miły dodatek, ale nie ma on większego sensu.

- Należałoby te pieniądze wydawać w mądrzejszy sposób - ocenia Zbigniew Sulewski. - W urzędach potrzebny jest racjonalny system płac, który uzależniałby wynagrodzenie od efektów pracy i kwalifikacji. Nie powinno być tak, że jest z góry zaplanowana pula pieniędzy, którą trzeba wydać.

- Trzynastki to pewna tradycja rodem z minionych czasów, a nie motywacja do lepszej pracy - uważa dr Anatoliusz Kopczuk, ekonomista z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku. - Jednak ruszyć je, to jak wywołać rewolucję.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 67

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W większości to są ludzie zgubieni przez alkohol, inni są bezdomnymi bo tak im łatwiej, a jeszcze inni mają dwie lewe ręce, a zwłaszcza patrząc na tych młodych bezdomnych. Bez przesady żeby taki sobie nie dał rady w życiu. Ale trzeba chcieć.

Chcieć to trzeba móc!
~Gość~
A tak mianowicie to czym sobie zasłużyli? Ty też możesz chodzić!

W większości to są ludzie zgubieni przez alkohol, inni są bezdomnymi bo tak im łatwiej, a jeszcze inni mają dwie lewe ręce, a zwłaszcza patrząc na tych młodych bezdomnych. Bez przesady żeby taki sobie nie dał rady w życiu. Ale trzeba chcieć.
G
Gość
Po śmietnikach to chodzą ci, którzy sobie na to zasłużyli... tak więc niech sobie chodzą dalej

A tak mianowicie to czym sobie zasłużyli? Ty też możesz chodzić!
f
fan

Mógłbym napisać coś o powiatowym nadzorze, ale zostałbym zapewne szybko zlokalizowany . Na odbiory prywatnych domów jeżdżą rzadko, w użyteczności publicznej to już ich obowiązek, ale i tu i tu pomimo słusznego wieku niektórych inspektorów, można się spotkać z indolencją. Mają jako nieliczni potężny oręż w postaci drakońskich kar i mandatów czym budzą respekt i wręcz strach. Czy to dobrze nie wiem, ale przyznam że czas tam spędzony leci bardzo szybko .

k
kleo

....zdarzają się wyjątki. Na koniec owej ścieżki zdrowia /budowa/ poszedłem do Powiatowego Nadzoru Budowlanego /chyba tak nazywa się/. Totalne zaskoczenie. Pomoc w żle wypełnionym dokumencie. miła rozmowa, wskazówki odnośnie .......Szybko , konkretnie i przyjemnie.Wyszedłem zszokowany.
Nie wiem czy nie zaszkodzę tym wpisem. Przecież zadowolony petent to kuriozum.Dowalić mu nowym przepisem, lub przynajmniej wewnętrznym okólnikiem.
Uproszczono przepisy.Można. Pamiętam jak szwagier oddawał budynek do użytkowania. Inspektor czepił się odwrotnie zamontowanej kratki w drzwiach łazienkowych. Nie raczył poczekać 5 min. tylko trzeba było ustalać nową wizytę.
Nikomu nie zależy na uproszczeniu wielu spraw.To armia wyborcza dla każdej opcji politycznej.

f
fan
Też ścieżkę zdrowia przeszedłeś? Ja miałem okazję zmierzyć się w walce komórką kartograficzną. Ilość pieczątek na jednym z dokumentów była przeogromna, a same pieczątki wyciągnięte z takiego kartonowego pudła, gdzie tych pieczątek było pięć razy tyle co na tym moim dokumencie. Orwell! Na końcu z dokumentem, który mi przypominał moje świadectwo z czerwonym paskiem z podstawówki, musiałem pójść po ostatnią, najważniejszą pieczątkę, piętro niżej do JAŚNIEPANAKIEROWNIKA, który jak mniemam, specjalnie na mnie czekał w swoim pokoju i specjalnie dla mnie odłożył szpalty znanej gazety, aby przybić stempel i pogrążyć się ponownie w czytaniu znanej gazety. Opowieści znajomych architektów o wydziale architektury w UM to już kanon rozmów o urzędnikach. Mieli w UM kontrole z ministerstwa, nasłaną przez jakiego wk...nego projektanta z miasta, gdzie wytknięto im w wielu punktach taką indolencję i wręcz łamanie prawa, że w normalnej firmie nie pracowali by już dawno, a równolegle mieli postawione zarzuty od prokuratora. I jak sądzicie ludziska? Mają premię wypłaconą czy nie mają?
W UM na Słonimskiej znajduje się grupa osób nazywanych zdaje się sztabem kryzysowym. Odchodzi od Słonimskiej ulica Kraszewskiego i łączy ze Starobojarską(200m dalej), które to ulice, nie tylko zimą są zastawione parkującymi pojazdami. Zima jak zima, spadnie czasem śnieg. Wiecie jaka odpowiedź padła z ust szefa szefów gdy spytałem, czemu obie ulice są nieprzejezdne? "My nic o tym nie wiemy, a i tak nie możemy udrożnić Starobojarskiej bo nie mamy tak wąskiego sprzętu odśnieżającego. Ci ludzie zamiast zasuwać po mieście, pilnować, kontrolować stan, siedzą i czekają na telefony! I od kilku lat zastanawiają się jak GPS-y zamontować w pojazdach firm wygrywających przetargi! Mając monitoring, łączność radiową, SM(następni do likwidacji!), informacje ze spółek komunikacyjnych(kierowcy autobusów pierwsi wiedzą, gdzie się źle dzieje), oni nie potrafią ocenić sytuacji!
k
kleo

"Fan" . Lubię Twoje przemyślenia.

"Piękne" w tym wszystkim jest to, że ta ilość komórek, wydziałów , urzędów , patrząc z boku, ma swoje uzasadnienie.
20% urzędników pracując w pocie czoła mnoży przepisy. Bzdurne, dublujące się lub wręcz sprzeczne ze sobą. Następnie , żeby je ogarnąć zatrudnia się tysiące nowych żeby je ogarnąć."Zjedzą ogon"?? Nigdy , nie sięgną go. Nowe przepisy powstają szybciej.
Zakończyłem budowę. Przejrzałem kiedyś dokumenty odnośnie podłączenia wody. Papiery były kilkakrotnie w kilku urzędach, w różych stadiach budowy,/ WZ,pozwolenie, podłączenie,zaliczenie.......mapki, mapki mapek/. Te same papiery. Niby duperela a teczka ma 1,5 cm grubości.

s
stary

Prawda boli?

Potraficie tylko kasować prawdziwe komentarze bo są nieprzychylne władzy?

Nie martwcie się , jak "fachowcy" z jedynie słusznej partii "opylą" MPEC starczy i na 14 i 15 dla urzędniczej sitwy.

"By żyło się lepiej"

f
fan
Ale atrakcja. Dziennikarze pracują jedynie nad skłóceniem Polaków. Wiadomo że w tym kraju urzędnicy zarabiają podle. 13 pensja pochodzi z całorocznych odpisów miesięcznych w wysokości 8,5%.

A ja myślałem, że dziennikarz pracuje, żeby nieść kaganek świadomości do głupiego luda, który nie miał pojęcia ilu ludzi mieli tam na Wyszyńskiego i Botanicznej dokumenty. Oczywiście oprócz samych urzędników macie tam jeszcze wyluzowanych kierowców każdego departamentu, konserwatorów, sprzątaczy, portierów..... I ty o jakiś odpisach tu piszesz. Z czego one są wypracowane? Z zysku? A z czego ten zysk? Ze znaczków skarbowych? Przestań... Jak widzę te stosy zadrukowanego papieru pod Waszymi biurkami to mam wrażenie, że za chwilę będzie potrzebny odpis na jakieś nowe archiwum, albo wręcz nowy departament archiwizacji i następnych chętnych do 13-ki; 14-ki, płatnego urlopu, socjalu, choinki dla dziecka, dofinansowania i na końcu emerytury. Wu któregoś dnia własny ogon zjecie. I dobrze ktoś napisał,że te same tabuny bezproduktywnych ludzi siedzą w wojewódzkim na Mickiewicza, na Słonimskiej w UM, we wszelkiego rodzaju Starostwach, oddziałach, komórkach etc. Wiem jak wygląda praca w PIP-ach, PINB, jakiś kartografiach itp. Potu z czoła to Wy tam nie ocieracie, jedynie łzy z oczu gdy systemowego pasjansa Wam wytną z Windowsa.
G
Gość
Ujawnić zarobki dziennikarzy ku....riera. Oni trzynastki nie potrzebują. Wpis pewnie zostanie skasowany jak poprzedni.
Na całym świecie zarobki zależą od tego ile im chce płacić rynek.
G...... mnie interesuje ile zarabia dziennikarz Porannego. Czy ma od wiersza czy też od ilości zdjęć zamieszczonych w artykule /co jest bardzo wk......../ czy też od ilości kliknięć. Bardziej mnie obchodzi treść i merytoryczność tekstu.
"Gwiazda TV zarabia 50 tys.zł miesięcznie- czy zasługuje na to?Przecież wystarczy "zmowa cenowa"wszystkich TV i jej zarobki mogą spaść do 8 tys. /m-c.
Jeśli na jedną ekspedientkę przypadać będą 4 oferty pracy, to po kilku m-cach bezowocnych poszukiwań ekspedientka z "Biedronki" będzie zarabiała 3 tys.
G
Gość
każdy w budżetówce otrzymuje '13', a niektórzy jeszcze '14'....
czemu nie pisze się o nauczycielach - jest ich chyba z 400 tysięcy i też otrzymują bez względu na wyniki, a wojskowi, sądownictwo..??
'13' jest średnią zarobków z całego roku, więc normalne, że kierownicy mają większe.....
Nauczycieli jest ponad 600 tys./gwoli ścisłości/ , do tego dochodzą jeszcze pracownicy techniczni i biurowi.
Ja niedawno, pracując u "prywaciarza", dostałem "15". Z uwagi na kłopoty firmy / za moją zgodą/ część wynagrodzenia , której nie otrzymałem w wypłatach miesięcznych, została mi WYRÓWNANA w trzech
ratach. Czyli otrzymałem 13 , 14 i 15. , jak rozumuje część forumowiczów i niestety "dziennikarzy".
Póżny Gierek-ilość urzędników -170 tys. Dzisiaj ok.0,5 mln.
~Gość~
każdy w budżetówce otrzymuje '13', a niektórzy jeszcze '14'....
czemu nie pisze się o nauczycielach - jest ich chyba z 400 tysięcy i też otrzymują bez względu na wyniki, a wojskowi, sądownictwo..??
'13' jest średnią zarobków z całego roku, więc normalne, że kierownicy mają większe.....

Gdzie i kto dostaje 14-stki? Co ty opowiadasz. Co masz do nauczycieli, że dostali należne pieniądze? To co dostali nauczyciele to wyrównanie zaległości niedopłat z całego roku, a w żadnym wypadku 14-stka. Najpierw dowiedz się co jest co, a potem siej złowrogą propagandę.
b
biurokratka

każdy w budżetówce otrzymuje '13', a niektórzy jeszcze '14'....
czemu nie pisze się o nauczycielach - jest ich chyba z 400 tysięcy i też otrzymują bez względu na wyniki, a wojskowi, sądownictwo..??
'13' jest średnią zarobków z całego roku, więc normalne, że kierownicy mają większe.....

~Gość~
Boszszeee... nie mówcie , że w jednym urzędzie marszałkowskim jest więcej niż 606 urzędników ....

Samego kierownictwa ile jest, niedługo będzie kierownik kierowników.
c
cryo

Boszszeee... nie mówcie , że w jednym urzędzie marszałkowskim jest więcej niż 606 urzędników ....

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3