MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet w Białymstoku rusza z programem tutorskim. Zdolni uczniowie będą rozwijać swoje pasje pod okiem nauczycieli akademickich

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wojciech Wojtkielewicz
Uczniowie i mistrzowie będą spotykać się na Uniwersytecie w Białymstoku. Uczelnia rozpoczyna program tutorski skierowany do zdolnej podlaskiej młodzieży.

"Uczeń jako badacz, naukowiec i odkrywca" to tutorski program, z którym już niedługo ruszy Uniwersytet w Białymstoku.

- Tutoring jest metodą indywidualnej pracy z podopiecznym. To regularne i bezpośrednie spotkania mistrza - tutora i tutte, czyli ucznia - tłumaczy Dorota Sawicka z Centrum Popularyzacji Nauki UwB.

Uczelnia przez ostatnich kilka miesięcy szykowała się do uruchomienia programu. Każdy z nauczycieli akademickich, który chciał wziąć udział w projekcie w charakterze tutora, musiał przejść specjalne szkolenie.

Już niedługo w ramach programu uczniowie będą bezpośrednio bądź zdalnie spotykać się ze swoimi tutorami i realizować własne projekty badawcze. Umożliwione zostanie im uczestnictwo w zajęciach dydaktycznych z wybranego przedmiotu prowadzonego przez ich tutora oraz korzystanie z uniwersyteckiego sprzętu i biblioteki.

Projekt zostanie zakończony uczelnianym Forum Tutoringu, podczas którego jego uczestnicy podsumują efekty swojej pracy.

W pilotażowej edycji programu wezmą udział tutorzy z Wydziału Prawa, Wydziału Fizyki, Wydziału Nauk o Edukacji, Wydziału Filologicznego, Instytutu Socjologii oraz Wydziału Biologii

Rekrutacja

Już w przyszłym tygodniu (18.11) na stronie internetowej uczelni pojawi się lista proponowanych tutorów i tematów, a także formularz zgłoszeniowy i regulamin programu. Zgłoszenia uczniów będą przekazywać na uczelnię dyrektorzy szkół. Sami uczniowie będą musieli napisać list motywacyjny. Rekrutacja rozpocznie się 21 listopada i potrwa do końca miesiąca. Spotkania mają ruszyć jeszcze w tym roku.

- Ten program jest skierowany do zdolnych uczniów i pasjonatów. Chcemy rozwijać ich pasje naukowo-badawcze, pokazywać im jak wyglądają badania naukowe, a także wspierać ich w takiej umiejętności, która jest dzisiaj bardzo zapomniana - umiejętności obrony własnych poglądów. Chcemy uczyć ich wystąpień publicznych, pisania prac pisemnych, ale też pokazać specyfikę studiowania – wymienia Dorota Sawicka.

Szczegóły projektu i zasady rekrutacji zostały zaprezentowane podczas zorganizowanego w Kampusie UwB Forum Dyrektorów Szkół.

To zainicjowany w czerwcu 2021 roku cykl spotkań, którego głównym celem jest rozwijanie kontaktów UwB ze szkołami północno-wschodniej Polski, prezentacja oferty uniwersytetu i organizowanie wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny