MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet w Białymstoku rozpoczął rekrutację do projektu „Misja Bioróżnorodność”

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wydział Biologii UwB
Ruszyła rekrutacja do II tury projektu „Misja Bioróżnorodność”, który od ubiegłego roku realizuje Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Organizatorzy zapraszają uczniów szkół podstawowych nie tylko z województwa podlaskiego.

Rok temu Uniwersytet w Białymstoku na realizację projektu „Misja Bioróżnorodność” otrzymał dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – ponad 630 tys. zł. Celem tego przedsięwzięcia jest przybliżenie pojęcia bioróżnorodności, ale też zaprezentowanie nowoczesnych technologii, które pozwalają ją badać, chronić, zapobiegać jej zubożeniu.

Pomysłodawcy projektu – naukowcy z Wydziału Biologii UwB pokazują, że w działaniach na rzecz bioróżnorodności warto łączyć siły i osiągnięcia przedstawicieli różnych dyscyplin z dziedziny nauk przyrodniczych i ścisłych: biologii, chemii, fizyki i matematyki.

W zajęciach laboratoryjnych, terenowych i wykładach mogą brać udział uczniowie szkół podstawowych (klasy 6-8) i ponadpodstawowych (klasy 1-3) z województw podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego, w tym uczniowie z niepełnosprawnościami oraz uczniowie o szczególnych potrzebach edukacyjnych. Projekt został podzielony na dwie tury: pierwsza ruszyła we wrześniu 2023 r. i właśnie się kończy. Druga – rozpocznie się po wakacjach.

Uczniowie pracują w dwunastoosobowych grupach. Program „Misji Bioróżnorodność” obejmuje w sumie 52 godziny zajęć praktycznych oraz 10 wykładów. Wśród tematów znalazły się m.in.:

  • bioróżnorodność roślin zakodowana w DNA
  • modelowanie matematyczne zjawisk przyrodniczych
  • badanie składu produktów spożywczych pochodzenia naturalnego
  • wykorzystanie systemu informacji geograficznej do monitorowania bioróżnorodności.

Ideą „Misji Bioróżnorodność” jest to, by uczniowie nie tylko zdobywali wiedzę, ale też dzielili się nią z rodziną, rówieśnikami i lokalną społecznością. Mają w tym pomóc zaplanowane w projekcie pikniki naukowe i samodzielnie przygotowane przez uczestników kampanie informacyjno-edukacyjne.

Zapisy potrwają do 16 czerwca. Na młodych badaczy czeka 96 miejsc.

Informacje na temat zapisów można znaleźć TUTAJ.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny