MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Medyczny Białystok. Ratownictwo medyczne najnowocześniejsze w Polsce

Marta Gawina [email protected] tel. 85 748 5 13
W tym roku Białystok był organizatorem ogólnopolskich zawodów w ratownictwie medycznym. To nagroda za ubiegłoroczne zwycięstwo.
W tym roku Białystok był organizatorem ogólnopolskich zawodów w ratownictwie medycznym. To nagroda za ubiegłoroczne zwycięstwo. Wojciech Wojtkielewicz
Symulator badania usg, operacji laparoskopowych, czy zabiegów endowaskularnych - taki sprzęt jeszcze w tym roku trafi na Wydział Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. To tutaj działa pracownia symulacyjna, gdzie studenci uczą się ratownictwa medycznego.

Nowy sprzęt powinien pojawić się na uczelni jesienią, zaraz po rozpoczęciu nowego roku akademickiego.

- Koszt tych symulatorów to ok. 1,3 mln zł. Pozwolą na jeszcze bardziej profesjonalną naukę naszych studentów. Będziemy mogli na przykład wykonywać symulacyjne operacje laparaskopowe - mówi prof. Jerzy Ładny, kierownik Zakładu Medycyny Ratunkowej i Katastrof na Wydziale Nauk o Zdrowiu UMB.

Z działającej tu pracowni symulacyjnej korzystają studenci wszystkich wydziałów UMB. Najwięcej zajęć mają przyszli lekarze i przyszli ratownicy medyczni. Znajduje się tu symulacja m.in. miejsca zdarzenia, ambulansu, oddziału ratunkowego, intensywnej terapii. Do tego fantomy, które do złudzenia przypominają żywych pacjentów.

- Jeżeli ktoś nie wie, że to symulator, może się nieźle wystraszyć - podkreśla Karolina Cieślak, studentka kierunku lekarskiego, która należy również do koła naukowego działającego przy zakładzie medycyny ratunkowej.
Symulatory pacjentów można bowiem tak zaprogramować, by różnie reagowały w zależności od sytuacji.

- Może nawet zdarzyć się, że pacjent - symulator umrze, jeśli nie otrzyma odpowiedniej opieki - podkreśla prof. Ładny. - Trzeba użyć specjalnego kodu, który przywróci symulatorowi pacjenta życie - dodaje.

Żadna inna uczelnia w kraju nie ma tak nowoczesnej pracowni. To pomaga w efektywnym kształceniu.

- W dodatku szkolimy nie tylko naszych studentów, ale też prowadzimy studia podyplomowe - mówi dr n. med. Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz, pracownik Zakładu.

Efekty tej nauki już są widoczne. W tym roku UMB był organizatorem ogólnopolskich zawodów w ratownictwie medycznym. To nagroda za ubiegłoroczne zwycięstwo w Lublinie. - Nasi studenci uczą też ratowania życia innych. Są w szkołach, przedszkolach, - przypomina Marzena Wojewódzka- Żelezniakowicz.

Ratownictwo medyczne działa na Wydziale Nauk o Zdrowiu UMB praktycznie od początku jego istnienia. Od ponad roku jego siedziba mieści się w budynku przy ul. Szpitalnej.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny