Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersyteckie Centrum Onkologii w Białymstoku otrzymało prestiżowy certyfikat Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wojciech Wojtkielewicz
Białostocki ośrodek kierowany przez prof. Pawła Knappa, otrzymał prestiżowy certyfikat Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej. Uniwersyteckie Centrum Onkologii stało się akredytowanym ośrodkiem leczenia zaawansowanego raka trzonu macicy.

Trzy lata temu, w maju 2020 roku, Uniwersyteckie Centrum Onkologii działające w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku otrzymał potwierdzenie, że jest miejscem, gdzie zgodnie z europejskimi standardami leczony jest rak jajnika.

Teraz ośrodek może pochwalić się kolejnym wielkim osiągnięciem. Kierowane przez prof. Pawła Knappa UCO otrzymało tytuł „excellence” czyli wyższy tytuł doskonałości dotyczący leczenia raka trzonu macicy.

- Ilość prac naukowych i jakość opieki medycznej sprawiły, że zostaliśmy uhonorowani tym najwyższym certyfikatem. Jesteśmy jednym z jedynie siedmiu szpitali w Europie i jest to powód do dumy - mówi prof. Paweł Knapp. - Dla pacjentek to czytelna informacja o wysokim standardzie, jaki oferuje Białystok. A trafiają one do nas z całej Polski. Mamy nawet mapę, gdzie wpinają miejsca z których do nas przyjechały.

Jeśli chodzi o raka endometrium, Europejskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej przyznaje dwa rodzaje certyfikatów. Jeden dotyczy chirurgii i posiada go osiem ośrodków w Europie. Z kolei wspomniany najwyższy certyfikat "excellence" mają jedynie szpitale w Rzymie, Paryżu, Berlinie, Varse niedaleko Mediolanu, Bolonii, Ostrawie i teraz w Białymstoku.

- Jest to dla szpitala wielkie wyróżnienie i prestiż. Ten sukces pokazuje, że nasz szpital jest wyjątkowy na tle kraju. To świadczy o naszej jakości - przyznaje prof. Jan Kochanowicz, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

Certyfikat przyznawany jest na pięć lat.

ETGO zrzesza wszystkie kraje europejskie, a także państwa poza Europą, które zajmują się ginekologią onkologiczną. Certyfikat jest wydawany po dogłębnej weryfikacji operacji, które były wykonane w danej jednostce w ciągu ostatnich trzech lat. Ocenia się m.in to, czy były przeprowadzone w odpowiedni sposób, jak były rozległe,, jaką techniką wykonane i co pokazały wyniki badań histopatologicznych. Komisja akredytacyjna ocenia również, co się działo z pacjentkami po wyjściu ze szpitala - jaka była ich przeżywalność i jaki był odsetek powikłań.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny