MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ulica Matki Bożej Fatimskiej zamiast Próżnej? Grupa mieszkańców chce zmienić nazwę. Petycja już trafiła do radnych

(mg)
Nazwa Próżna to dużo bardziej ciekawsza i różnorodna. Nie bardzo rozumiem, po co miałaby zostać zmieniona na Matki Boskiej Fatimskiej - mówi Marta Szałkiewicz
Nazwa Próżna to dużo bardziej ciekawsza i różnorodna. Nie bardzo rozumiem, po co miałaby zostać zmieniona na Matki Boskiej Fatimskiej - mówi Marta Szałkiewicz Anatol Chomicz
Petycja w sprawie zmiany nazwy ulicy Próżnej na Matki Bożej Fatimskiej trafiła już do radnych. Podpisało ją blisko 300 mieszkańców Bojar. Ale przeciwników zmian też nie brakuje. - Nie pozwalam. Próżna to nazwa historyczna - podkreśla stanowczo Andrzej Lechowski, znawca historii Białegostoku.

Próżna to ulica niepozorna. Łączy Sobieskiego i Kraszewskiego, a mieści się tu zaledwie kilka budynków, w tym trzy bloki. Kiedyś przy tej ulicy mieszkał Jerzy Maksymiuk, wybitny kompozytor i dyrygent. Nieopodal Próżnej znajduje się kościół Matki Boskiej Fatimskiej. I właśnie sąsiedztwo świątyni stało się głównym argumentem zwolenników zmiany nazwy ulicy.

- Obecna nazwa powstała w czasie, kiedy ulica bez obecnej zabudowy, rzeczywiście była próżna tj. pusta, niewypełniona. Wnioskując o zmianę nazwy, kierujemy się tradycją i dotychczasową stosowną zasadą przy nadawaniu nazw ulicy - piszą w swojej petycji zwolennicy zmian.

Ta zasada to nazywanie ulic tak samo jak wezwania pobliskich świątyń. Jako przykład autorzy petycji podają św. Rocha, św. Wojciecha, św. Ojca Pio, czy św. Maksymiliana.

Pod petycją podpisało się blisko 300 osób. Jednak nie dominują tu mieszkańcy ul. Próżnej. Są za to osoby mieszkające przy Sobieskiego, Kraszewskiego, Sienkiewicza, Starobojarskiej, Łąkowej, Dobrej, Dalekiej.

- Ja petycji nie podpisałam. Taka zmiana nazwy ulicy wiąże się z kosztami. Trzeba chodzić po urzędach, zmieniać dokumenty. A komu przeszkadza nazwa Próżna? Jest krótka, dobra do dokumentów - mówi Katarzyna Ledochowicz, która mieszka przy ul. Próżnej. Zaznacza, że nie ma nic przeciwko kościołowi. jest praktykującą katoliczką. - Ale nie przesadzajmy - dodaje mieszkanka.

- Nazwa Próżna to dużo bardziej ciekawsza i różnorodna. Nie bardzo rozumiem, po co miałaby zostać zmieniona na Matki Boskiej Fatimskiej - dodaje Marta Szałkiewicz, którą mieszka przy sąsiedniej ulicy.

W naszym regionie mnóstwo jest katolickich kościołów i sanktuariów. Cześć z nich ma bogatą historię i status zabytków. My postanowiliśmy Wam pokazać te, które prezentują się też dobrze pod względem estetycznym. Do zestawienia będzie dodawać cyklicznie kolejne świątynie.

Najpiękniejsze kościoły w regionie! Subiektywny przegląd kat...

Jest jeszcze wartość historyczna. Nazwa Próżna została nadana w 1919 roku.

- Zabraniam - tak na ewentualną zmianę zareagował Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego i znawca historii Białegostoku. - Ulica Próżna jest historyczną nazwą historycznej części Bojar. Nigdy nie była to okazała ulica, nadal tak jest, ale w tej chwili zostały już nam tylko nazwy ulic. To też są zabytki. Proszę pamiętać, że z Bojar zniknęła masa ulic, zachowały się tylko historyczne nazwy. Tego trzeba pilnować - nie ma wątpliwości Andrzej Lechowski.

Ulica Sobieskiego jest za wąska: Tędy nie przejadą dwa auta

Ostateczna decyzja w sprawie Próżnej i tak będzie należeć do radnych. Dla wielu z nich temat jest bardzo delikatny, żeby nikogo nie urazić.

- Pod petycją podpisali się nie tylko mieszkańcy ul. Próżnej, ale też innych ulic. Zanim zostaną podjęte jakiekolwiek decyzje, najpierw przeprowadzimy konsultacje społeczne. Chcemy zapytać mieszkańców Próżnej, czy chcieliby takiej zmiany, bo to wiąże się z pewnymi trudnościami - podkreśla Łukasz Prokorym, szef rady miasta z Koalicji Obywatelskiej.

Konsultacje mogłyby ruszyć najwcześniej po wakacjach.

Zobacz też:
Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku. Odpada elewacja, spadają cegły (13.06.2018)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny