Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ul. Skorupska 44. Stuletni drewniany dom do zburzenia

sxc.hu
Ul. Skorupskiej 44. Stuletni drewniany dom do zburzenia
Ul. Skorupskiej 44. Stuletni drewniany dom do zburzenia sxc.hu
Drewniany dom przy ul. Skorupskiej 44 ma już ponad sto lat. Jego właściciel mówi, że nie da się w nim mieszkać. Chce postawić nowy, w bojarskim stylu. Sprawę skomplikowały zapisy w planie miejscowym. Okazało się, że są nieaktualne.

- Nie chcę tu stawiać żadnej willi. Mój dom nie nadaje się jednak do mieszkania i muszę go zburzyć - mówi Michał Karpiuk, który jest właścicielem drewnianej chaty z początków XX wieku. Dom znajduje się przy ul. Skorupskiej 44. Budynek, choć postawiony w bojarskim stylu, został obity sidingiem. Bryła jednak pozostała. W planie miejscowym czytamy, że budynek jest w ewidencji zabytków. Okazuje się, że to nieprawda.

- Widocznie był w ewidencji, kiedy sporządzano plan miejscowy, czyli w 2007 roku - mówi Piotr Firsowicz, dyrektor departamentu urbanistyki w magistracie.

Skoro budynku nie ma w ewidencji, pan Michał może go zburzyć bez zgody służb konserwatorskich. Bo w tej sytuacji decydują zapisy planu miejscowego. Te jednak, mimo wszystko, mówią o tym, że budynek jest chroniony. - Największe znaczenie ma to, że obiektu nie ma w ewidencji - podkreśla Piotr Firsowicz.

Panu Michałowi otwiera to drogę do realizacji jego planów. Zapewnia, że nowy dom będzie miał podobne gabaryty do obecnego. Nie ma też mowy o sidingu na elewacji. Chociaż w planie jest zapis, że na tym terenie mogą powstać niewielkie bloki (do 12 metrów wysokości) nie oznacza to jednak, że nasz Czytelnik nie może zbudować tu domu.

- Aby powstał blok ktoś musiałby wykupić sąsiednie działki. Na tej przy ul. Skorupskiej 44 wysoki budynek się nie zmieści - twierdzi Piotr Firsowicz.

Okazuje się jednak, że działka może być za mała nawet na niewielki budynek. Przepisy prawa budowlanego określają wszystkie wymiary i odległości. A wiadomo, że ponad sto lat temu budowano na innych zasadach.

Podobne problemy do tych, które miał nasz Czytelnik ma też kilku jego sąsiadów. Napisali nawet pismo do władz miasta z prośbą o wyjaśnienie, czy na swoich działkach mogą budować nowe domy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny