MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tu historia łączy się z naturą i sztuką. Powstaje Cyklarium Słoboda

Andrzej Kłopotowski
Na terenie Politechniki Białostockiej powstaje Cyklarium Słoboda
Na terenie Politechniki Białostockiej powstaje Cyklarium Słoboda fot. Wojciech Wojtkielewicz
Drewniane pieńki jako stołki. Słomiane kanapy, do tego hamaki. Wszystko między jabłonkami, na pełnym kwiatów trawniku. Cyklarium Słoboda nabiera już kształtów. Prace nad jego tworzeniem trwają. Otwarcie – w październiku.

Cyklarium Słoboda to efekt współpracy Galerii Arsenał, Politechniki Białostockiej oraz Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Artyści wspólnie ze studentami i uczniami postanowili zagospodarować nieco zapomnianą przestrzeń na terenie kampusu Politechniki Białostockiej. Znajduje się na uboczu, za budynkami, a jednocześnie na tyle blisko, by mogła stać się atrakcyjną dla studenckiej braci.

Słoboda. Od zapomnianej wsi do żyjącego Cyklarium

Dlaczego Słoboda?

- Znajdujemy się na terenie dawnej wsi Słoboda. Odkryliśmy to w trakcie realizacji projektu. Pracujemy z bardzo młodymi ludźmi, którzy nie znają tak dokładnie historii Białegostoku, było to więc dla nas zaskoczeniem – mówi Ewa Chacianowska z Galerii Arsenał. – Tworzymy tu miejsce wytchnienia. Miejsce, które pozwoli nam lepiej żyć, zaznać szczęścia w przyszłości, dzięki dzisiejszym działaniom.

Słoboda to wieś znana jeszcze w czasach Jana Klemensa Branickiego. Jej reliktem jest ulica Wiejska, będąca niegdyś główną drogą przez wieś. Obecnie to miejsce całkowicie przekształcone. Na terenie Słobody powstał też kampus Politechniki Białostockiej. Rosnące tu drzewa owocowe są pozostałościami po posesjach. I właśnie między drzewami powstaje Cyklarium. We wtorek (13 sierpnia) uczestnicy projektu układali m. in. wielkie kanapy ze słomy, które mają pełnić funkcje wypoczynkowe.

- Oficjalne otwarcie planujemy 5 października. Miejsce jest związane ściśle ze studentami, będzie zapewne wykorzystywane w większości przez studentów – dodaje Ewa Chacianowska. Tego dnia w planach jest piknik.

Współpraca na Słobodzie

Student architektury Bartosz Skarzyński, jeden z uczestników projektu opowiada:

- Zastanawialiśmy się, jak połączyć sąsiedzkość natury z czynnym udziałem mieszkańców. Chcieliśmy stworzyć przestrzeń, która będzie dobra na odpoczynek. Obok Politechniki Białostockiej tworzymy miejsce, gdzie można się zatrzymać, zjednoczyć z naturą - opowiada o idei.

Powstało kilka projektów. To siedziska z pni drzew i gałęzi. To też instalacja dźwiękowa wykonana z bambusa, rdestowca i glinianych koralików. To hamaki, ale też charakterystyczne, wielkie siedziska-kanapy ze słomy i siana, by poczuć zew natury.

- Nawiązujemy nimi do wsi Słoboda, możemy połączyć się na nich z przeszłością. To hołd dla wsi Słoboda – dodaje Bartosz Skarzyński z wydziału architektury PB.

Na terenie Cyklarium Słoboda stanęły skrzynie-kompostowniki. W planach są też kolejne miejsca: glebarium czy zbiornik wody deszczowej.

Projekt „Sąsiedzkość natury w Białymstoku. Cyklarium Słoboda na kampusie Politechniki Białostockiej” jest częścią działań w ramach „Laboratorium Badań nad Szczęściem”. Projekt tworzą Galeria Arsenał, Goethe-Institut w Warszawie, Fundacja Bęc Zmiana, Zentrum für Kunst und Urbanistik w Berlinie przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcą się dorobić na nieszczęściu powodzian

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny