MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzy proste znaki

Andrzej Matys
Za kilka dni święto zmarłych i jak zwykle, wielu kierowców pojedzie samochodami na cmentarze. Jak zwykle w tych dniach, na dużych skrzyżowaniach i drogach dojazdowych do cmentarzy pojawię się policjanci drogówki, którzy będą kierowali ruchem. Niestety nadal spora część kierowców nie potrafi odczytać prostych sygnałów przekazywanych przez funkcjonariuszy.

Komentarz

Komentarz

Znaki i sygnały, które przekazuje policjant kierujący ruchem są proste i tak wyraźne, że ich "czytanie" to naprawdę żadna sztuka. Niestety, nie mam złudzeń, spora grupa będzie miała problemy. Bo dlaczego nie, skoro codziennie widzę ilu kierowców nie wie co znaczy np. zielona strzałka lewoskrętu. Do poleceń policjanta w takich dniach jak przełom października i listopada stosować się trzeba. One naprawdę ułatwiają przejazd i nie trzeba się ich bać. Bardziej czytelne już być nie mogą. Wystarczy je obserwować i oczywiście mieć trochę cierpliwości. Nawet najlepszy policjant nie sprawi, że przejedziemy skrzyżowanie od razu. Chodzi o to aby pokonać je płynnie i bezpiecznie.
Andrzej Matys

Efektem niezrozumienia są niepotrzebne nerwy i powiększające się korki. - Do uczestników ruchu oraz innych osób znajdujących się na drodze kierowane są znaki i sygnały, często nakazujące różny sposób zachowania się w danej sytuacji. Na skrzyżowaniu mogą występować jednocześnie znaki drogowe pionowe i poziome, włączona sygnalizacja, a ruchem będzie kierował policjant. Tak będzie podczas dni święta zmarłych. Aby uniknąć wypadku (lub potrącenia), potrzebna jest znajomość znaków i sygnałów, które przekazuje osoba kierująca ruchem. To do nich należy stosować się w pierwszej kolejności - podkreśla podkom. Rafał Kozłowski z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.
Trzeba również pamiętać, że sygnały i znaki przekazywane przez policjanta dotyczą i kierowców, i pieszych (najczęściej o tym zapominają lub nie wiedzą). Oto jakie sygnały może nam dawać kierujących ruchem policjant:
l Policjant stoi przodem lub tyłem do naszego kierunku ruchu - odpowiednik czerwonego światła na sygnalizatorze, oznacza zakaz wjazdu/wejścia w tym kierunku.
l Policjant stoi bokiem do naszego kierunku - odpowiednik zielonego światła, czyli droga otwarta i zezwolenie na kontynuowanie jazdy/ruchu w danym kierunku.
l Policjant stoi z ręką podniesioną do góry (przodem lub tyłem) - odpowiednik światła żółtego, za chwilę nastąpi zmiana kierunku ruchu: kierujący i piesi znajdujący się na skrzyżowaniu powinni je opuścić, a dojeżdżający/dochodzący - już nie wjeżdżać/nie wchodzić na nie.
W następnej kolejności należy stosować się do sygnalizacji świetlnej, która jest nadrzędna wobec do znaków drogowych.
l Dopiero wtedy gdy ruch nie jest kierowany "ręcznie", ani sygnalizacją, nie ma ustawionych (namalowanych) znaków drogowych - trzeba stosować ogólne zasady i przepisy prawa o ruchu drogowym. W praktyce najczęściej chodzi o ustalenie pierwszeństwa przejazdu, gdzie stosuje się tzw. "zasadę prawej ręki".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny