reklama

Trumna Krzysztofa Putry została złożona na cmentarzu św. Rocha (zdjęcia, wideo)

Marta Gawina, Aneta Boruch mgawina@poranny.pl tel. 85 748 95 13Zaktualizowano 
Tysiące ludzi przyszły pożegnać wicemarszałka Sejmu
Tysiące ludzi przyszły pożegnać wicemarszałka Sejmu Fot. Wojciech Oksztol
Tysiące ludzi przyszły pożegnać wicemarszałka Sejmu. Trumna z jego ciałem spoczęła na cmentarzu św. Rocha.

[galeria_glowna]

Wyrazy szczerego współczucia chcę skierować przede wszystkim do rodziny Krzysztofa Putry. Tak licznej, tak wspaniałej. Wyrazy współczucia kieruję też do Białegostoku i Podlasia. To strata bojownika o sprawy ważne dla całego regionu - powiedział we wtorek marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podczas pogrzebu Krzysztofa Putry.

Kościół białostocki żegna swoich najwspanialszych synów: pana prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, arcybiskupa Mirona, teraz Krzysztofa Putrę i najwspanialszą córkę Justynę Moniuszko. Jesteśmy dumni, że ci wspaniali ludzie, którzy złożyli ofiarę ze swojego życia pochodzili z tej ziemi, zawsze się do niej przyznawali - mówił abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki. We wtorek przewodniczył mszy świętej pogrzebowej za wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Putrę, który zginął tragicznie. W sobotę 10 kwietnia leciał z polską delegacją na uroczystości katyńskie. O godz. 8.56 samolot prezydencki rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób.

W sobotę ciało Krzysztofa Putry wróciło do Białegostoku. Trumna została wystawiona w Pałacu Branickich. We wtorek w uroczystym kondukcie żałobnym została przeniesiona do katedry. W tej ostatniej drodze Krzysztofowi Putrze towarzyszyła rodzina. Żona, ośmioro dzieci. O godz. 14 rozpoczęła się msza święta pogrzebowa.

Wzięło w niej udział tysiące ludzi. Rynek Kościuszki był wypełniony. - To był polityk, który nigdy nie zapominał o naszym regionie. I za to należy mu się cześć. Bardzo mi żal jego rodziny - powiedziała Maria Skowrońska, białostoczanka, która przyszła na pogrzeb marszałka.

- Pamiętam moment, kiedy wymieniano kolejne osoby z prezydenckiego samolotu. Jak usłyszałam Krzysztof Putra, zaczęłam płakać. Nie znałam go osobiście, ale to był nasz człowiek. Nikt nie zasługuje na taką śmierć. Dlatego przyszłam go pożegnać - dodała Jolanta, także białostoczanka.

Podlaskiego wicemarszałka Sejmu żegnali też przedstawiciele rządu, parlamentu, władz lokalnych, związkowcy. Wśród nich marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, Janusz Śniadek, przewodniczący NSZZ Solidarność, europosłowie: Michał Kamiński, Jacek Kurski, Tadeusz Cymański, minister rolnictwa Marek Sawicki, Barbara Kudrycka, minister nauki, Andżelika Borys, szefowa Związku Polaków na Białorusi.

Głos w białostockiej katedrze zabrał Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki prezydenta Polski. - Wyrazy szczerego współczucia chcę skierować przede wszystkim do rodziny Krzysztofa Putry. Tak licznej, tak wspaniałej. Wyrazy współczucia kieruję też do Białegostoku i Podlasia. To strata bojownika o sprawy ważne dla całego regionu - podkreślał.

Przypomniał, że polityka najczęściej ludzi dzieli. Ale on przez politykę poznał Krzysztofa Putrę. Obaj mają wielodzietne rodziny i dzieci często były tematem ich wspólnych rozmów. - Wiele razy umawialiśmy się na spotkanie rodzinne, przy ognisku, bez wielkich słów politycznych. Nigdy się nie udało tego zrobić. Bardzo żałuję - dodał Komorowski.

Wdowie Bronisław Komorowski wręczył Krzyż Komandorski z Gwiazdą Odrodzenia Polski, którym został pośmiertnie odznaczony wicemarszałek. Za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu.

Na pogrzeb Krzysztofa Putry do Białegostoku przyjechał też Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. - Krzysztof Putra był człowiekiem szlachetnym. To najlepsze słowo, żeby go określić. Ta aura szlachetności szła wraz z nim i wokół niego - mówił po nabożeństwie prezes PiS. - Krzysztof Putra mówił często o zasadach. To były mądre słowa i potrzebne w tych niełatwych czasach, w czasie ostrej walki, zbyt ostrej - dodał.

Przypomniał, że wicemarszałek chciał Polski silnej, godnej, która liczy się w Europie, świecie, która nie zapomina o swoich bohaterach.

Po nabożeństwie kondukt żałobny ruszył ulicami Białegostoku w stronę cmentarza św. Rocha. W ostatniej drodze Krzysztofowi Putrze towarzyszyli najbliżsi, żołnierze, poczty sztandarowe, orkiestra. Przy każdej ulicy czekali ludzie. Wielu z nich rzucało kwiaty na karawan.

I taki, zasypany kwiatami, wjechał po godz. 18 w główną bramę cmentarza św. Rocha. Tłum otaczał cmentarne ogrodzenie, mnóstwo ludzi stało też na schodach, prowadzących do stojącego tu kościoła. Ceremonię pogrzebową odprawił biskup Stanisław Stefanek.

W imieniu rodziny ostatnie pożegnanie wygłosił Rafał Putra, najstarszy syn wicemarszałka. Podkreślił, że Krzysztof Putra w domu był marszałkiem, ale i ojcem. I że zawsze szanował drugiego człowieka. - Dziękuję za każdy jego uśmiech, każdy krzyk, każdą kłótnię, bo dzięki temu mogłem stać się lepszym człowiekiem - we wzruszających słowach żegnał ojca.

Po tym dwaj żołnierze oddali przy trumnie honory i zwinęli flagę państwową, którą okryta była trumna. Przekazali ją małżonce wicemarszałka, która płacząc przycisnęła ją do serca. Trumna została opuszczona do grobu. I trzykrotna salwa honorowa pożegnała Krzysztofa Putrę.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 27

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

k
kurczak34
CYTAT(gość @ 21.04.2010, 09:25:25)
Typowy zwolennik PIS-uarów się odezwał. Nie dość, że kłamie, to ortografii też nie zna. Taki właśnie elektorat ma ta partia.
Przyjmij do wiadomości zakłamany pisowczyku, że marszałek Komorowski był wczoraj na obu pogrzebach -pożegnał obu swoich zastępców -najpierw Szmajdzińskiego a potem Putrę. Zachował się godnie, ponad podziałami partyjnymi, bo akurat były to pogrzeby osób z PIS i SLD. Takiej klasy brakuje dla przedstawicieli PIS.

; ; ;
j
jasiu
"kurczak34" nie wykręcaj się sianem - napisz jaką partię popierasz?

Bo ja jako bezpartyjny, wierzący i praktykujący katolik złożyłem dzisiaj kondolencje rodzinie. Żal mi jest tragicznie zmarłego jako człowieka, ojca i męża. Natomiast o reszcie nie będę pisał, ponieważ o zmarłych to albo dobrze, albo wcale.

Wobec powższego przestajemy uczyć historii ponieważ prawie wszyscy zmarli mają coś na sumieniu , a mówić tylko dobrze to jak ? Jak to sobie wyobrażasz ? Nie mówić prawdy ? Albo inaczej - według ciebie mówić np. Stalin był dobry ( przecież nieżyje) , więc kazał z dobroci wymordować setki tysięcy ludzi. Obłudnik z ciebie i tyle. Wybierasz o kim chcesz mówić dobrze , a o kim nie.
n
nick
CYTAT(gość @ 21.04.2010, 09:42:31)
On przecież tylko podpisał protokół odbioru, nic więcej. A, że nie działął -przecież nie jest fachowcem i się nie zna.
Gdyby nie immunitet to zasiadłby na ławie oskarżonych tak samo jak inni.
PS
Była jeszcze mała zawierucha z laptopem i aparatem, ale to przecież drobiazgi przy oczyszczalni.

Widziałeś kto podpisał protokół odbioru...jeżeli tak podaj wszystkie nazwiska!!!
g
gość
CYTAT(nick @ 21.04.2010, 09:18:05)
Czy śp.Pan Krzysztof Putra był oskarżony za tą inwestycję czy zeznawał jako świadek?

On przecież tylko podpisał protokół odbioru, nic więcej. A, że nie działął -przecież nie jest fachowcem i się nie zna.
Gdyby nie immunitet to zasiadłby na ławie oskarżonych tak samo jak inni.
PS
Była jeszcze mała zawierucha z laptopem i aparatem, ale to przecież drobiazgi przy oczyszczalni.
g
gość
CYTAT(gość_? @ 20.04.2010, 23:21:16)
Mam tylko jedo pytanie - czy kogo kolwiek śmierć ma być okazją do agitacji wyborczej??? Dlaczego pan B. nie pojechł na pogżeb Szmajdzińskiego? Bo tam i tak ma dobry elektorat wyborczy. Prośba LUDZIE nie dajmy sie oszukać pozorom.!!!

Typowy zwolennik PIS-uarów się odezwał. Nie dość, że kłamie, to ortografii też nie zna. Taki właśnie elektorat ma ta partia.
Przyjmij do wiadomości zakłamany pisowczyku, że marszałek Komorowski był wczoraj na obu pogrzebach -pożegnał obu swoich zastępców -najpierw Szmajdzińskiego a potem Putrę. Zachował się godnie, ponad podziałami partyjnymi, bo akurat były to pogrzeby osób z PIS i SLD. Takiej klasy brakuje dla przedstawicieli PIS.
n
nick
CYTAT(Gość @ 21.04.2010, 08:33:19)
A takie zeznanie to kolejna POMROCZNOŚĆ - przystoi to Marszałkowi Sejmu i aktualnemu bohaterowi narodowemu?

Czy śp.Pan Krzysztof Putra był oskarżony za tą inwestycję czy zeznawał jako świadek?
o
obywatel

Najsłabszym elementem w tej uroczystości było głupie gadanie biskupa Stefanka. Nie na temat i jechało na odległość moherem i pisiorostwem. Beznadzieja. Kto go poprosił o to "kazanie"??? Dlaczego zrobiono to pogrążonej w żalu rodzinie pana Putry? Gdyby uroczystościom przewodniczył biskup Ozorowski wszystko byłoby o wiele lepiej. Jak On wygłasza kazanie to rośnie serce.

G
Gość
CYTAT(nick @ 21.04.2010, 06:48:36)
Hieny żyły ,żyją i niestety będą żyły wśród Nas-nawet taka tragedia nie jest w stanie tego zmienić!!!Jeżeli wielu na tym forum domaga się profitów niech zostanie marszałkiem Sejmu-zazdrość i opluwanie innych to cecha miernot...

A takie zeznanie to kolejna POMROCZNOŚĆ - przystoi to Marszałkowi Sejmu i aktualnemu bohaterowi narodowemu?
D
Daniel
CYTAT(kurczak34 @ 21.04.2010, 00:04:00)
przecież ja patriotyzmu się nie wypieram i tego, że wszyscy pochodzimy od Boga i przez Jezusa, syna Bożego będziemy sądzeni w Dniu Ostatecznym,
A Natchnieni przez Moc Ducha Świętego,(doświadczą tego Ci którzy są w stanie łaski uświęcającej), mogą PRAWDZIWE rozpoznać stan rzeczy,
rozróżnić PRAWDĘ od Fałszu i obłudy

Zapomiałeś chrzecijaninie dodać że Polska najechała Afganistan i okupuje ten kraj, Polscy żołnierze zabijają ich obywateli. Czy Polacy doświadczając okrucieństwa wojen przez ostatnie 100 lat zapomieli co to wojna? Czy Katyń społeczeństwa Polskiego niczego nie nauczył, wysyłamy żołnierzy na wojne z błogosławieństwem biskupów by zabijali a sami rozpamiętujemy okropności II wojny światowej.
R
Rili

Słoma Was z butów wystaje kmioty... nawet czyjejś śmierci nie potraficie uszanować. Sp...

G
Gość
CYTAT(gość_? @ 20.04.2010, 23:21:16)
Mam tylko jedo pytanie - czy kogo kolwiek śmierć ma być okazją do agitacji wyborczej???

Nie powinna. Nie uważasz jednak, że brak obecności bezpośredniego przełożonego na pogrzebie byłby oznaką lekceważenia i braku szacunku?

CYTAT(gość_? @ 20.04.2010, 23:21:16)
Dlaczego pan B. nie pojechł na pogżeb Szmajdzińskiego? Bo tam i tak ma dobry elektorat wyborczy.

1. To już drugie pytanie. Jesteś niekonsekwentny.
2. Skoro znasz odpowiedź, to po co pytasz?

CYTAT(gość_? @ 20.04.2010, 23:21:16)
Prośba LUDZIE nie dajmy sie oszukać pozorom.!!!

Prośba. LUDZIE - mniej emocji, więcej myślenia!!!
n
nick

Hieny żyły ,żyją i niestety będą żyły wśród Nas-nawet taka tragedia nie jest w stanie tego zmienić!!!Jeżeli wielu na tym forum domaga się profitów niech zostanie marszałkiem Sejmu-zazdrość i opluwanie innych to cecha miernot...

G
Gość
CYTAT(kurczak34 @ 21.04.2010, 00:04:00)
przecież ja patriotyzmu się nie wypieram i tego, że wszyscy pochodzimy od Boga i przez Jezusa, syna Bożego będziemy sądzeni w Dniu Ostatecznym,
A Natchnieni przez Moc Ducha Świętego,(doświadczą tego Ci którzy są w stanie łaski uświęcającej), mogą PRAWDZIWE rozpoznać stan rzeczy,
rozróżnić PRAWDĘ od Fałszu i obłudy

Litości!!!! Ty tak serio, czy masz problem....???
G
Gość
CYTAT(kurczak34 @ 21.04.2010, 00:04:00)
przecież ja patriotyzmu się nie wypieram i tego, że wszyscy pochodzimy od Boga i przez Jezusa, syna Bożego będziemy sądzeni w Dniu Ostatecznym,
A Natchnieni przez Moc Ducha Świętego,(doświadczą tego Ci którzy są w stanie łaski uświęcającej), mogą PRAWDZIWE rozpoznać stan rzeczy,
rozróżnić PRAWDĘ od Fałszu i obłudy

"kurczak34" nie wykręcaj się sianem - napisz jaką partię popierasz?

Bo ja jako bezpartyjny, wierzący i praktykujący katolik złożyłem dzisiaj kondolencje rodzinie. Żal mi jest tragicznie zmarłego jako człowieka, ojca i męża. Natomiast o reszcie nie będę pisał, ponieważ o zmarłych to albo dobrze, albo wcale.

A jak myślisz ile osób z tych 96 było w stanie łaski uświęcającej? Kto zaś będzie musiał cierpieć katusze? Naród można mamić i obiecywać gruszki na wierzbie, ale Pana Boga nie da się oszukać!
k
kurczak34
CYTAT(Gość @ 20.04.2010, 23:56:01)
A Ty "kurczak34" - jak jest z Tobą?

przecież ja patriotyzmu się nie wypieram i tego, że wszyscy pochodzimy od Boga i przez Jezusa, syna Bożego będziemy sądzeni w Dniu Ostatecznym,
A Natchnieni przez Moc Ducha Świętego,(doświadczą tego Ci którzy są w stanie łaski uświęcającej), mogą PRAWDZIWE rozpoznać stan rzeczy,
rozróżnić PRAWDĘ od Fałszu i obłudy
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3