Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tradycja wciąż aktualna

(ds)
Wierząc powiedzeniu, że nie przepracuje się w życiu ani jednego dnia, jeśli będzie się robiło to co się kocha, Josiah Wedgwood nigdy nie pracował. Nie pracował, a na swojej pasji dorobił się niemałej fortuny oraz stworzył firmę, która do dzisiejszego dnia jest synonimem klasy i wysokiej jakości.

Pierwsza samodzielna wytwórnia ceramiki Josiaha Wedgwooda rozpoczęła działalność 1 maja 1759 roku w Burslem, a już 10 lat później ruszyła duża, zbudowana od podstaw fabryka "Etruria". W historii Anglii była to epoka badań, odkryć i prób, a Josiah Wedgwood doskonale się w nią wpasował. Zręcznie połączył wiedzę naukową swoich czasów z modnymi wówczas stylami wzorniczymi oraz posiadaną przez siebie żyłką handlową. Bez wahania wprowadzał nowe technologie czy metody produkcji.

Potęga reklamy

Kiedy Josiah Wedgwood wykonał pierwszą partię nowatorskich naczyń zamówionych przez angielską królową Charlottę, małżonkę Jerzego III wywołały one zachwyt na dworze. Otrzymał wówczas przywilej nazywania ich "Zastawą Królowej". Warto wspomnieć, że Wedgwood został mianowany przy tej okazji Garncarzem Jej Królewskiej Mości. Potrafił to umiejętnie nagłośnić poprzez ogłoszenia w londyńskich gazetach. Otrzymały one dworski patronat i przyniosły duże zainteresowanie ze strony szlachty angielskiej, i co za tym idzie, większą ilość zamówień. Ulepszona masa fajansowa, z której powstał wspomniany serwis, nazywana jest też "fajansem kremowym". Powstała z niej również zastawa, składająca się z 952 części, o dekoracjach malowanych wg starych sztychów, a zamówiony przez carycę Katarzynę II. Oczywiście Wedgwood nie omieszkał pokazać jej wcześniej szerszej publiczności.

Kamionka na salony

Sukcesy Josiaha Wedgwooda na polu gospodarczym nigdy nie ujrzałyby światła dziennego gdyby nie wysoka jakość produktów oferowanych przez jego fabrykę. A jakość tę firma zawdzięczała głównie jej właścicielowi. Bo Wedgwood był przede wszystkim naukowcem. Jego wkład i wpływ w rozwój angielskiego garncarstwa jest niepodważalny. Przez całe życie przeprowadzał eksperymenty nad udoskonaleniem mas ceramicznych, do tego stopnia, że wytworzona przez niego bardzo delikatna kamionka doczekała się miana porcelany Wedgwooda.
Urzeczony pięknem czerwonych kamionek chińskich sporządził, łącząc gliny o różnych zabarwieniach, masy naśladujące w wyglądzie agat, marmur i szylkret. Wykonane z tych mieszanek naczynia miały naturalne żyłkowania, a nie jak dotąd, malowaną powierzchnię.
Po dodaniu do wyrobów sproszkowanego bazaltu uzyskał masę o głębokiej czerni. Czarna kamionka znana jako Bazalt bardzo szybko stała się modna i poszukiwana. Powstały z niej m.in. słynne Wazy Pierwszego Dnia, które uformował osobiście Wedgwood z okazji otwarcia nowej fabryki.
W 1781 roku udało się Wedgoodowi wykonać tworzywo ceramiczne podobne w strukturze do porcelany, które barwił tlenkami metali. Najbardziej efektownie wyglądały wykonane z niej wyroby w kolorze niebieskim: od jasnych błękitów po ciemny granat. Delikatna kamionka jaspisowa, jak ją nazwano, miała też zabarwienie zielone, różowe, żółte, szare lub lila. Nie wymagała szkliwienia, a kolorowa powierzchnia tworzyła tło dla białych, reliefowych dekoracji, inspirowanych najczęściej sztuką antyczną.

Dla każdego coś ceramicznego

Josiah Wedgwood, zawsze czuły na potrzeby rynku, był w stanie zaspokoić nawet najbardziej wybredne gusty. Jego firma produkowała i nadal produkuje niemal wszystko co można stworzyć z glinki, poczynając od serwisów stołowych, poprzez wszelkiego rodzaju figury, czy dekoracyjne wazy kończąc na figurkach szachowych, biżuterii czy guzikach. W ofercie firmy znajdowały się też modne i popularne w drugiej połowie XVIII wieku medaliony portretowe. Do dziś są produkowane i cieszą się dużym powodzeniem.
Aby klienci nie mieli problemów z zapoznaniem się z szeroką ofertą wytwórni, od 1773 roku Wedgwood wydawał "Katalog Wyrobów Dekoracyjnych", w którym znajdował się przegląd aktualnej produkcji.

Projektują najwięksi

Wedgwood mógł sobie pozwolić na współpracę z najbardziej utalentowanymi artystami, aby kształtowali i zdobili jego produkty. Spośród współczesnych mu najbardziej znany był rzeźbiarz John Flaxman. Potrafił też zaprosić do współpracy damy z wyższych sfer, np. Lady Diana Elizabeth Templetown dostarczyła wzorów cherubinków.
Również dzisiaj dla Wedgwooda projektują znani artyści. Sygnowana nazwiskiem Nicka Munro kolekcja czarnych i białych naczyń łączy tradycyjne dokonania firmy Wedgwooda z nowoczesną linią, a zaprojektowana przez księżnę Sarę Fergusson (byłą żonę księcia Andrzeja), kolekcja naczyń z motywami roślinnymi cieszy się również w Polsce dużym zainteresowaniem.
Po śmierci Josiaha Wedgooda firmę przejął jego syn, również Josiah. Kontynuował pracę ojca, dzięki czemu firma rozwijała się i do dzisiaj jej wyroby mają ogromne wzięcie. Polityka firmy jest właściwie niezmienna od czasów założenia. Jest wierna tradycji, opiera się na dokonaniach założyciela, ale też czuła na zapotrzebowanie rynku i ciągle zmieniającą się modę. Nie rezygnuje z tradycyjnych wzorów czego przykładem jest kolekcja naczyń "Cornucopia", zaprojektowana ponad 240 lat temu, a ciesząca się niesłabnącym powodzeniem. Natomiast najchętniej kupowana linia "Natura" ma wzór inspirowany kolekcją muszli i skamielin samego Josiaha Wedgwooda, który to, obok ceramiki, był zapalonym konchologiem. Najnowszym dokonaniem firmy Wedgwooda jest linia Nowa Anglia, wykonana z białej porcelany kostnej, inspirowana motywami roślinnymi.

Wyroby firmy Wedgwood można kupić w sklepie Renesans przy ul. Grochowej 4 w Białymstoku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny