Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filiżanka ze smakiem

Wojciech Nowicki
Aby dodać spotkaniom większego znaczenia, warto zadbać o odpowiednie ozdobienie stołu i podawanych potraw.

Stół powinien być nakryty stosownie do pory dnia i okazji oraz stylu i kolorystyki całego wnętrza. Miłośnicy klasyki i tradycji najczęściej wybierają ponadczasową białą lub kremową porcelanę, misternie zdobioną delikatnym deseniem. Do tradycyjnych, eklektycznych wnętrz pasują również dzbanuszki i filiżanki wykończone ażurowym motywem, delikatnymi kwiatami lub ręcznie malowane w złote lub srebrne subtelne wzorki.
Kierując się podobnymi zasadami do zastawy dobiera się sztućce. Te z ozdobnymi rękojeściami idealnie będą pasowały do eleganckiej porcelany, natomiast proste w formie - do geometrycznych kształtów nowoczesnych kompletów.
W doborze szkła panuje już nieco większa swoboda, a ostatnio znów modne stają się kieliszki kryształowe.

Delikatna rzecz

Ale przyjęcia zdarzają się kilka razy w roku. Jak zadbać o zastawę, by uniknąć wpadki przed wyjątkową okazją? Porcelana ręcznie malowana to bardzo delikatna rzecz. Ceramiczne naczynia z ręcznie malowanym wzorem powinno się myć wyłącznie miękką ściereczką. Nigdy nie używa się do tego celu ostrych zmywaków.
Przechowywanie porcelany - to także bardzo ważny temat. Zanim odstawimy do kredensu bezcenny porcelanowy serwis, warto przełożyć poszczególne naczynia listkami papierowego ręcznika kuchennego albo papierowymi serwetkami. Tak, aby naczynia nie stykały się ze sobą.

Srebrne zwyczaje

Srebro należy myć ręcznie. Srebrne sztućce niszczą się w zmywarce do naczyń - ciemnieje i rysuje się ich powierzchnia, dlatego warto zadać sobie trochę trudu i zawsze myć je ręcznie.
Nie wolno zapomnieć też o śniedzi - nie dość że mało efektownej, to jeszcze trującej. Nigdy nie należy zostawiać srebrnych sztućców w kwaśnych potrawach, ponieważ pod wpływem kwasu śniedzieje miedź, która znajduje się w srebrze, a śniedź jest trująca. Trzeba pamiętać, by nie wkładać srebrnych sztućców do sałatek owocowych, kwaśnych sosów do sałat, potraw solonych i przyprawianych octem.
Srebro trzymamy też z dala od jajek - surowych i gotowanych na miękko. Dlaczego? Pod wpływem znajdujących się w jaju związków siarki srebro pokrywa się ciemnym nalotem.
Za to służy srebru kwaśne mleko. Sztućce znów będą pięknie wyglądać, jeżeli włożymy je na ok. 30 minut do kwaśnego mleka. Po tej kąpieli trzeba wypłukać przedmioty ciepłą wodą i wypolerować do sucha. Masz poplamione ostrza i nie wiesz, jak sobie z nimi poradzić? To proste. Jeśli na ostrzach noży porobiły się ciemne plamy, które nie schodzą podczas szorowania, można posypać je solą i potrzeć wilgotnym korkiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny