MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tower Bridge

(wac)
Ulubione miejsce dla samobójców - mówiono do niedawna o najpiękniejszym i najsłynniejszym moście Londynu. Dlatego przez ponad 80 lat - do 1982 roku - Tower Bridge był zamknięty dla pieszych. Na szczęście teraz można go podziwiać bez żadnych problemów, wchodząc nawet do maszynowni!

Być w Londynie i nie zobaczyć Tower Bridge, to rzecz niesłychana. Są tacy, którzy twierdzą, że można sobie darować Big Bena, ale nie most. Inni mają poważne wątpliwości.

Najnowocześniejszy i najbrzydszy?

"Najbardziej potworna i absurdalna architektoniczna lipa jaką kiedykolwiek znaliśmy" - napisał dziennikarz gazety "The Builder", gdy most został uroczyście otwarty. Wielu ludzi w tamtym czasie nie zdawało sobie sprawy jak skomplikowany i nowatorski jest projekt nowego mostu. Był to bowiem najnowocześniejszy most w Anglii i prawdopodobnie na świecie.
Most uroczyście otwarto w 1894 roku. Jego budowa trwała raptem 8 lat - to niewiele jak na tak skomplikowaną przeprawę. Pracowało przy niej ponad 400 robotników i pięciu głównych inżynierów.
Nowatorstwo Tower Bridge polegało na zastosowaniu nowoczesnych, jak na tamten czas, parowych silników do podnoszenia ponad tysiąc tonowych przęseł. Urządzenia były tak silne, ze z ciężarem tym radziły sobie w nieco ponad minutę. To rekord.

Zobaczyć silniki

W latach pięćdziesiątych poprzedniego stulecia przez chwilę myślano o jego zamknięciu. Wtedy doszło do wypadku - zaczęły się podnosić przęsła, gdy po moście przejeżdżał autobus. Na szczęście nikomu nic się nie stało, a o wypadku szybko zapomniano.
Dzięki temu most działa do dzisiaj i to na podobnej zasadzie. Mimo, że teraz silniki napędzane są olejem lub elektrycznością, to system niewiele się różni od tego sprzed wieku. Co więcej, można zobaczyć te wszystkie urządzenie - stare i nowe - zwiedzając wieże Tower Bridge. Niestety bilety, jak na możliwości Polaków, są stanowczo za drogie.

TOWER BRIDGE W LICZBACH

l środkowa część mostu to dwa ważące po 1100 ton zwodzone przęsła mostu podnoszące się w ciągu 90 sekund.
l szerokość mostu 60 m, a wysokość przy podniesionych przęsłach - 40 m. Teraz przęsła są podnoszone bardzo rzadko.
l Tower Bridge jest jedynym ruchomym mostem spośród 29 na rzece Tamizie.
l most waży 11 tysięcy ton kilogramów. Jest zbudowany w całości ze stali, ale został wykończony kornwalijskim granitem i portlandzkim kamieniem by ochronić stalowe żebra i uczynić most bardziej przyjaznym.
l w pierwszym miesiącu jego funkcjonowania podniesiono go 600 razy te czasy bezpowrotnie minęły i dzisiaj Tower Bridge najczęściej jest podnoszony z okazji... uroczystości państwowych.
l architektami Tower Bridge, czyli "mostu wież" byli Sir Horace Jones i Sir John Wolfe-Barry.
l Tower Bridge jest idealnym miejscem do podziwiania przepięknej Tamizy.

INNE MOSTY

Tower Bridge to jeden z najbardziej znanych mostów w Anglii. Mało kto jednak wie, że na Wyspach Brytyjskich jest ponad 200 tys. mostów drogowych i ponad 60 tys. przepraw kolejowych. Większość z nich powstała w XIX wieku, kiedy to Anglia była światowym liderem w ich projektowaniu i budowaniu. Zdecydowana większość z nich nie jest zaliczana do tzw. atrakcji turystycznych. Były projektowane i budowane jedynie po to, aby połączyć przeciwległe brzegi.
W Bristolu w 1859 roku powstał najdłuższy wiszący most świata. Konstrukcja liczyła 213 metrów. Zaprojektował go młody, bo niespełna 24 letni inżynier!
Ten sam architekt zaprojektował niezwykły most łączący Anglię z Kornwalią. Jego obydwie części, liczące po 150 m długości i ważące ponad tysiąc ton każda, zostały wykonane na brzegu. Następnie ustawiono je w poprzek rzeki, a konstruktorzy kierowali robotnikami za pomocą flag. Przez kolejne miesiące, przy pomocy hydraulicznych podnośników, most był podnoszony na wysokość 35 m; równocześnie budowano wspierające go filary.
Obchodzący setne urodziny wiadukt w szkockim Glenfinnan, był pierwszym mostem, który w całości zbudowano z betonu. Do dziś, doskonale wkomponowany w krajobraz, jest ozdobą najwspanialszej linii kolejowej - West Highland.
Natomiast najwspanialszym mostem w Szkocji jest Forth Bridge w pobliżu Edynburga. Dziś zwany jest szkocką wieżą Eiffla i ósmym cudem świata. Przed stu laty był określany jako "najwyższy przykład brzydoty". O tym, jaki jest to kolos, najlepiej świadczy fakt, iż powierzchnia do malowania wynosi ponad 50 hektarów.
źródło - Paweł Kubisztal

We wtorek (1 lipca)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny