Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

TOP Start-up. Najlepsze pomysły na biznes wyróżnione podczas V Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku (finałowa dziesiątka)

EW
Elastic Cloud Solutions z Białegostoku został najwyżej oceniony przez jury trzeciej edycji plebiscytu TOP Start-up Polski Wschodniej. Najlepsze pomysły na biznes z województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego zaprezentowano podczas V Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

– Elastic Cloud Solutions nauczył się zarabiać pieniądze, zdobywać pierwszych klientów, jego rozwiązanie może być stosowane globalnie, tym samym w pełni spełnia definicję start-upu. Zgodnie z nią, powinno być to przedsiębiorstwo, które rośnie szybciej niż pozostałe i ma w sobie ogromny potencjał. Oni niewątpliwie go mają, co zostało już zweryfikowane przez polskich klientów – tak decyzję jury komentuje jeden z jego członków Maciej Dardziński z Podlaskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Elastic Cloud Solutions z Białegostoku to zestaw rozwiązań zwiększających produktywność, efektywność i zaangażowanie pracowników oraz pozwalających oszczędzić czas związany z realizacją procesów administracyjnych i kadrowych. Start-up wprowadza do środowiska firmowego nowoczesne rozwiązania wykorzystywane z powodzeniem na rynku konsumenckim. Są to m.in. rozwiązania mobilne, ubieralne czy sztuczna inteligencja. Produkty są odpowiedzą na potrzebę cyfryzacji otoczenia pracownika.

– Jeszcze przed założeniem start-upu pracowaliśmy dla dużych korporacji, tworząc podobne projekty od podstaw. Dzięki temu poznaliśmy, z jakimi problemami na co dzień borykały się tego typu organizacje. Mając tę wiedzę mogliśmy stworzyć gotowy produkt, w którym innowacje i technologie z powodzeniem wykorzystywane na rynku konsumenckim wkładamy do środowiska korporacyjnego – opowiada Grzegorz Ciwoniuk, wiceprezes start-upu Elastic Cloud Solutions.

Łukasz Skłodowski, prezes Elastic Cloud Solutions podkreśla, że udało im się udowodnić na rynku polskim, że mają odpowiednie kompetencje i sprawdzony produkt. – Teraz chcemy wyjść za granicę. Za sobą mamy pierwsze bardzo duże wdrożenie dla niemieckiej firmy, ale stoi przed nami tyle organizacji w Europie i na świecie, że pracy nam nie zabraknie – dodaje.

Nagrodzeni liczą na to, iż wyróżnienie w plebiscycie organizowanym przez Grupę PTWP ułatwi im zdobycie kolejnych pracowników do firmy. – Cały czas rozwijamy się, dlatego rekrutujemy nowe osoby. Staramy się promować na białostockim rynku. Takie wydarzenia z pewnością nam na to pozwolą – powiedział Ciwoniuk.

Wojciech Kuśpik, inicjator i organizator Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku, prezes Grupy PTWP podkreśla, że plebiscyt TOP Start-up Polski Wschodniej ma być rodzajem wsparcia zarówno projektów i usług zmieniających świat globalnie, jak
i tych mniejszych, nowatorskich, wpisujących się w potrzeby lokalnego rynku.

Finaliści konkursu TOP Start-up Polski Wschodniej byli oceniani zarówno pod kątem innowacyjności, jak i potencjału biznesowego. Laureaci plebiscytu reprezentują takie branże jak: nowe technologie, odnawialne źródła energii, consulting, IT, sztuczna inteligencja, gaiming, ICT, budownictwo i inżynieria, architektura, fintech.

Finałowa dziesiątka konkursu TOP Start-up Polski Wschodniej 2018:

SatSens (siedziba: Białystok) start-up, którego głównym celem jest prowadzenie działalności konsultacyjnej, mentoringowej i szkoleniowej w zakresie zastosowania technologii satelitarnych. Rozwiązanie ma zwiększyć konkurencyjność i innowacyjność firm i instytucji, a także poprawić efektywność i zwiększyć wydajność prowadzonych prac. SatSens oferuje usługę „one-stop-shop” – przeprowadza klienta przez cały proces implementacji technologii satelitarnych. Może pochwalić się sporym doświadczeniem
z wprowadzania takich rozwiązań w takich branżach jak leśnictwo, rolnictwo, energetyka, ochrona środowiska, zarządzanie kryzysowe.

Alex Electro (siedziba: Białystok) to start-up działający w obszarze odnawialnych źródeł energii i e-mobilności. Zajmuje się produkcją małej architektury z autonomicznym systemem ładowania urządzeń mobilnych i turystycznych podczas odpoczynku. Dysponując bogatym zapleczem technicznym i własnym parkiem maszynowym, jest w stanie zrealizować każdy projekt związany z branżą e-mobility.

Elastic Cloud Solutions (siedziba: Białystok) to zestaw rozwiązań zwiększających produktywność, efektywność i zaangażowanie pracowników oraz pozwalających oszczędzić czas związany z realizacją procesów administracyjnych i kadrowych. Start-up wprowadza do środowiska firmowego nowoczesne rozwiązania wykorzystywane z powodzeniem na rynku konsumenckim. Są to m.in. rozwiązania mobilne, ubieralne czy sztuczna inteligencja. Produkty są odpowiedzą na potrzebę cyfryzacji otoczenia pracownika.

AI FORCE 1 (siedziba: Kielce) jest autorem systemu MSS do sprzedaży produktów i usług poprzez Facebook. Chatbot MSS umie rozpoznać emocje klienta, wykorzystuje język naturalny oraz uczy się na podstawie rozmów z klientami. Konkurencyjność rozwiązania tkwi w stworzeniu Panelu Trenera Chatbotów, w którym każdy użytkownik może przeszkolić bota z danej dziedziny, np. obsługi reklamacji, sprzedawania towarów i usług firmy. Jest to innowacyjność technologiczna z wykorzystaniem sztucznej inteligenci, sieci neuronowej.

Pakomatic (siedziba: Białystok) to inteligentna infrastruktura pocztowa rozwiązująca problem z dostarczeniem przesyłki w przypadku nieobecności adresata. Pakomatic opiera się o model skrytek Tetris, dzięki czemu skrytki mogą zostać zainstalowane nawet w każdej klatce i na osiedlach domków. Autorski zamek IoT (posiada dwa interfejsy – Bluetooth i klawiatura) umożliwia uproszczony proces dostawy i odbioru paczki.

Esportfield (siedziba: Jarosław, woj. podkarpackie) to e-sportowa platforma internetowa analityczno-społecznościowa, która umożliwi łączenie graczy z drużynami, trenerami, managerami i sponsorami. Za pomocą statystyk odzwierciedlana jest umiejętność
i charakterystyka zawodników, przez co dany gracz może zostać dopasowany do drużyny lub odkryty przez managera czy sponsora. Włączenie widzów umożliwi im kreowanie graczy poprzez podążanie za nimi (,,followersi’’) i głosowanie, co stanowić będzie informację dla sponsorów, czy zawodnik jest atrakcyjną marką. Te funkcje umożliwią dotarcie do jak największej liczby zawodników i wyłonienie zdolnych graczy. Platforma jest odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie e-sportem, stwarzając możliwość rozwoju zawodnikom amatorskim.

ERPos (siedziba: Bielsk Podlaski) jest start-upem technologicznym z dziedziny technologii ICT, którego celem jest tworzenie łatwego w użyciu oprogramowania do prowadzenia biznesu dla milionów małych firm na całym świecie. Jest to intuicyjne narzędzie do poukładania procesów w firmie i zarządzania zamówieniami. Produkt ten adresowany jest do sektora mikro- i małych przedsiębiorstw, dzięki czemu również mniejsze firmy mogą lepiej gospodarować procesami, co przyczyni się do wzrostu wydajności, produktywności i polepszenia komfortu pracy pracowników.

New Wall (siedziba: Rogoźniczka, woj. lubelskie) to system okładzin ściennych składający się z elementów nośnych oraz paneli dekoracyjnych. Jego innowacyjność polega na możliwości autonomiczego układania każdego panelu w różnych odległościach od ściany. Ponadto panele można łatwo łączyć w różne wzory, montować oraz demontować osiągając nieograniczone możliwości aranżacyjne. System jest innowacją produktową. Do tej pory na rynku nie ma drugiego takiego rozwiązania.

AI Busters (siedziba: Lublin) to inteligentny autoresponder do automatycznego odpowiadania na maile dla działów obsługi klienta w sektorze bankowym czy ubezpieczeniowym. Może być również wykorzystany w komunikacji wewnątrz organizacji z działem HR lub IT. System rozwiązuje problemy zdiagnozowane w rozmowach z potencjalnymi klientami z branży bankowej oraz ubezpieczeniowej, jak brak zaangażowania pracowników do odpowiadania na powtarzalne pytanie, długi czas odpowiedzi na zapytania otrzymywane od strony klientów wynikający z dużej liczby zapytań czy problemy z autoryzacją klientów w kanałach chat oraz e-mail w systemach trzecich.

PŁYTAN (siedziba: Białystok) to start-up o profilu budowlanym, obejmujący kompleksową obsługę i realizację energooszczędnych posadowień budynków mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej i lekkich hal. Rozwiązanie jest unikalne, ponieważ użyta technologia i materiały pozwalają na posadowienie budynków w najtrudniejszych warunkach gruntowych, gdzie nie można użyć technologii tradycyjnej lub jest to nie opłacalne. System jako jedyny na rynku jest przebadany i posiada odpowiednie certyfikaty.

Kapitułę konkursu TOP Start-up Polski Wschodniej tworzą: Beata Cichocka-Tylman, dyrektor ds. inwestycji i B+R w PwC, Maciej Dardziński z Podlaskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Jolanta Koszelew z Fundacji Technotalenty, Wojciech Kuśpik, inicjator
i organizator Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku, prezes Grupy PTWP, Małgorzata Oleszczuk z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Paweł Tadejko z Fundacji Startup Poland.

Start-upowcy na Wschodnim Kongresie Gospodarczym wzięli udział w debatach panelowych z udziałem ekspertów, przedsiębiorców i odnoszących sukcesy, obecnych już jakiś czas na rynku, start-upów. Miejscem spotkań z inwestorami i potencjalnymi partnerami, a także okazją do opowiadania o swoich produktach i usługach, była specjalnie zaaranżowana strefa networkingowa.

O tym jak uniknąć błędów początkujących przedsiębiorców opowiedział w wystąpieniu pt.: „Pieniądze w startupie – czyli jak nie położyć firmy”, gość specjalny – Michał Szafrański, opiniotwórczy bloger i autor książek
w dziedzinie finansów osobistych.

Wydarzenie towarzyszyło piątej edycji największej konferencji biznesowej poświęconej perspektywom rozwojowym Polski Wschodniej. Organizatorem Wschodniego Kongresu Gospodarczego i konkursu TOP Start-up Polski Wschodniej jest Grupa PTWP.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny