Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tomograf. Badania w Bielsku Podlaskim

Krzysztof Jankowski
Zachęcamy do udziału w badaniach – mówi Ewa Urbanowicz.
Zachęcamy do udziału w badaniach – mówi Ewa Urbanowicz. Krzysztof Jankowski
Mieszkańcy powiatu hajnowskiego mogą zgłaszać się do swoich lekarzy rodzinnych po bezpłatne skierowania na profilaktyczne badania płuc tomografem komputerowym. Na razie robi je specjalistyczna pracownia diagnostyczna w szpitalu Bielsku Podlaskim, ale podobne działania zapowiada też szpital hajnowski.

Nie znamy jeszcze konkretnego terminu rozpoczęcia takiej akcji przez pracownię tomograficzną w naszym szpitalu, ale wiemy, że niedługo do niej przystąpi - zapewnia Eugenia Olszewska, zastępca dyrektora ds. lecznictwa SPZOZ w Hajnówce.

Póki co bezpłatne badania tomograficzne płuc można zrobić w Bielsku Podlaskim. Skierowane są one do osób starszych (w wieku od 55 do 75 lat), palących papierosy lub narażonych na kontakt z substancjami rakotwórczymi, np. azbest czy promieniowanie.

- W podobnej akcji wzięliśmy udział już w zeszłym roku. Wówczas w naszym szpitalu przebadano 900 osób. U 20 z nich wykryto chorobę nowotworową płuc, a aż 160 osób skierowano na obserwację lekarską - informuje dr Arsalan Azzaddin, zastępca dyrektora ds. lecznictwa SPZOZ w Bielsku Podlaskim.

Specjaliści twierdzą, że to niespodziewanie duży odsetek.

- Takie badania prowadziło tylko kilka pracowni w całym kraju, a 900 przebadanych osób w Bielsku to rekord w skali Polski. Jednak ilość wykrytych zmian w płacach jest niepokojąca - mówi koordynatorka Ewa Urbanowicz, kierowniczka filii "Lux Med Diagnostyka" w Bielsku Podlaskim.

- Zeszłoroczne wyniki wskazują na to, że w naszym regionie wiele osób może mieć poważne problemy ze zdrowiem, ale lekarze rodzinni dotychczas ich nie zdiagnozowali - ocenia wicedyrektor dr Arsalan Azzaddin.
Badania, do których zachęcają lekarze, odbywają się w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Wielkim plusem jest fakt, że ich koszt jest sfinansowany centralnie, więc żadnych opłat nie wnoszą ani pacjenci, ani lekarze pierwszego kontaktu, którzy wystawiają skierowania.

- Po skierowanie wystarczy pójść do swojego lekarza rodzinnego. Wielu lekarzom już dostarczyliśmy wzory tych dokumentów - mówi Ewa Urbanowicz.

Lekarze zachęcają do badań i przypominają, że do specjalistów trafiają często pacjenci w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej. Wtedy leczenie jest trudniejsze. Rak płuca to jeden ze złośliwszych i najgorzej rokujących nowotworów. Niewielu chorym udaje się przeżyć dłużej niż 5 lat po jego zdiagnozowaniu. Nie znaczy to jednak, że nie warto z tą chorobą walczyć.

- W zeszłym roku lekarze nie mieli wątpliwości i poinformowali mnie, że mam raka płuc. Brzmiało to jak wyrok - opowiada 70-letni pan Ryszard.

Mężczyzna postanowił jednak nie poddawać się bez walki.

- Chciałem żyć dla swoich dzieci. Córka i syn podtrzymywali mnie na duchu - opowiada. - Podjąłem leczenie u specjalistów w Białymstoku. Przeszedłem operację wycięcia zajętego przez nowotwór płata płuca. Dzięki temu dzisiaj żyję.

W podobnej sytuacji znajdują się tysiące Polaków każdego roku. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że rak płuca jest najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce i na świecie.

Najwięcej zachorowań odnotowuje się wśród osób po 60. roku życia. Najczęstszym czynnikiem powodującym tę chorobę jest palenie tytoniu, w tym również tzw. palenie bierne. Lekarze oceniają, że nawet 9 na 10 przypadków raka płuc związanych jest z paleniem.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny