TenderHut z siedzibą w Białymstoku najwyżej z polskich firm na liście Financial Times najdynamiczniej rozwijających się firm Europy

peż
Plany mamy bardzo odważne! Chcemy nadal dynamicznie się rozwijać i szukamy nowych rynków do ekspansji, m.in. w krajach grupy G20, w szczególności rynkach Dalekiego Wschodu – mówi Robert Strzelecki, prezes GK TenderHut.
Plany mamy bardzo odważne! Chcemy nadal dynamicznie się rozwijać i szukamy nowych rynków do ekspansji, m.in. w krajach grupy G20, w szczególności rynkach Dalekiego Wschodu – mówi Robert Strzelecki, prezes GK TenderHut. Wojciech Wojtkielewicz
Brytyjski dziennik opublikował FT1000 - prestiżową listę tysiąca najszybciej rozwijających się firm w Europie. Wśród wyróżnionych przedsiębiorstw znalazła się – już po raz drugi – Grupa Kapitałowa TenderHut z siedzibą w Białymstoku. Polski lider rozwiązań IT zajął wysokie 23. miejsce, notując skok aż o 224 pozycje względem zeszłorocznego zestawienia. Do rankingu Financial Times zakwalifikowały się 22 spółki z Polski. TenderHut jest na 1. miejscu w tym gronie.

Raport Financial Times powstaje w wyniku porównania tempa wzrostu przychodów przedsiębiorstw z 32 europejskich krajów w latach 2014 – 2017. TenderHut rosła w średnim tempie 206,6 proc., zwiększając swój przychód z 0,6 mln zł w roku 2014 do 16,2 mln zł w roku 2017. Wysoką pozycję w rankingu FT1000 zapewnił Grupie TenderHut wzrost przychodów w latach 2014 – 2017 - na poziomie 2782 proc.

– Nasze tempo wzrostu pokazuje, że obrana przez nas strategia rozwoju jest właściwa. Potwierdza to opublikowany właśnie raport Financial Times i nasze bardzo wysokie 23. w nim miejsce. Pozwala nam to śmiało patrzeć w przyszłość. A plany mamy bardzo odważne! Chcemy nadal dynamicznie się rozwijać i szukamy nowych rynków do ekspansji, m.in. w krajach grupy G20, w szczególności rynkach Dalekiego Wschodu – mówi Robert Strzelecki, prezes GK TenderHut.

Wysoka pozycja TenderHut nie jest zaskoczeniem – spółka w ubiegłorocznym zestawieniu znalazła się na 9. miejscu wśród polskich firm IT, a w tym roku zajęła 1. miejsce.

Spólka TenderHut zaczynała 4 lata temu w małym białostockim biurze z kilkoma pracownikami i niewielkim wkładem finansowym. Już po pierwszych ośmiu miesiącach odnotowała wynik 6,44 mln zł, a kolejne lata przynosiły wzrosty przychodów na poziomie 268,8% z kwotą niemal 24 mln zł na koniec roku 2018.

– Nasza droga do 23. miejsca w rankingu Financial Times nie była prosta. Zaczynając praktycznie bez kapitału na każdym kroku napotykaliśmy przeszkody, które udawało się pokonywać dzięki elastyczności, doświadczeniu i wynikającej z tego trafności podejmowanych decyzji. Wcześniej firma skupiała się na realizacji przetargów publicznych. Szybko odkryliśmy, że naszą przyszłością powinna być internacjonalizacja i tworzenie własnych produktów w obrębie silnej grupy kapitałowej bazującej na współpracy dedykowanych spółek zależnych – wspomina Robert Strzelecki.

Jesteśmy jak komandosi – mówi Robert Strzelecki, wiceprezes ...

Zmiana profilu firmy

TenderHut początkowo miał być firmą doradczą, podpowiadającą innym firmom informatycznym jak rosnąć i skutecznie zdobywać klientów (pomysł ten dziś realizuje Casbeg). Drugą spółką była Solution4Labs, która miała zajmować się niszowym i mało znanym wtedy w Polsce sektorem – systemami laboratoryjnymi. W 2015 roku najczęściej stosowanym w tej branży „systemem operacyjnym” był nieco bardziej rozbudowany Excel lub… papierowy notatnik.

Po pierwszych miesiącach prowadzenia działalności doradczej TenderHut, pomimo sukcesów w pozyskiwaniu klientów, ówczesny zarząd spółki zdał sobie sprawę, że ani oni, ani ich pracownicy nie są coachami. Wiedzieli, jakie działania rekomendować swoim klientom, gdzie szukać dla nich świeżości, a gdzie innowacyjności, ale nie potrafili skutecznie im tego przekazywać, ani przekonywać ich do własnych pomysłów. - Na szczęście dość szybko podjęliśmy decyzję, aby wziąć ster we własne ręce i… po prostu założyć własny software house. Tak powstała kolejna, obecnie najprężniej się rozwijająca spółka w grupie, czyli SoftwareHut, której przychody pomiędzy latami 2015 a 2018 wzrosły o ponad 3000 proceny - wspomina Robert Strzelecki.

Wtedy też zrodziła się zupełnie nowa wizja prezesów TenderHut – konsolidacja branży IT poprzez nawiązywanie współpracy z innymi software housami.

– Kooperując w grupie możemy zaoferować zagranicznym klientom znacznie szerszą ofertę. Stąd nasze zaangażowanie w inicjatywę SoDA, czyli bliską współpracę i wymianę informacji pomiędzy polskimi firmami IT. SoDA powstała dla dobra całej naszej branży, aby wzorem Doliny Krzemowej polskie firmy mogły wymieniać się doświadczeniami, wspólnie realizować największe projekty i na partnerskich zasadach użyczać sobie pracowników, którzy są obecnie niezwykle cennym kapitałem – wyjaśnia prezes Strzelecki.

W 2017 roku w TenderHut powstała pierwsza wewnętrzna aplikacja do zarządzania biurem - Zonifero. Obecnie to prężnie działający start-up, który skutecznie wypełnia lukę na rynku otwartych aplikacji proptechowych.

Czytaj też: Białostoccy informatycy białostocką politechnikę wyposażyli w Zonifero - aplikację-przewodnik po uczelni

Partnerami współpracującymi z zespołem TenderHut są takie marki jak Microsoft, PwC czy eksperci rynku nieruchomości jak BNP Paribas Real Estate Poland oraz Knight Frank Polska. Firma planuje silne wsparcie własnego rozwoju, dzięki aplikacji do programu EU Horyzont 2020, skąd ma zamiar pozyskać 1,5 mln euro dotacji na prace B&R.

Skutki rewolucji na rynku zamówień publicznych

LegalHut to kolejna, najbarwniejsza pod względem swojej historii spółka w grupie. Swoimi korzeniami sięga zamówień publicznych - branży dość odległej usługom programistycznym. Założyciele TenderHut przez lata uczestniczyli jako wykonawcy, a z czasem także jako doradcy, w przetargach organizowanych przez polski sektor publiczny. Pomimo wielu zrealizowanych i obsłużonych zamówień, spółka nie była gotowa na załamanie rynku zamówień publicznych, które nastąpiło pod koniec 2016 r. Podobnie jak w wielu firmach konkurencyjnych, również w LegalHut rozpoczął się trudny okres reorganizacji i dostosowywania się do nowych realiów.A te polegały przede wszystkim na dążeniu do powszechnej i obowiązkowej elektronizacji postępowań.

- Szybko zrozumieliśmy, że wsparcie w informatyzacji tego sektora rynku jest naturalnym kierunkiem naszego rozwoju. I wtedy przyszła kolejna rewolucja. Zanim stworzone przez LegalHut komercyjne oprogramowanie dojrzało i na dobre przyjęło się wśród zamawiających, administracja rządowa zmieniła kierunek elektronizacji. Na potrzeby interesujących nas zamówień publicznych miała powstać centralna, kontrolowana przez państwo platforma zakupowa. Ponownie pojawiło się przed nami widmo załamania rynku oraz potrzeba natychmiastowej zmiany przyjętej strategii - opowiada Robert Strzelecki.

Obecnie LegalHut to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w wyspecjalizowanej obsłudze prawnej przedsiębiorstw informatycznych, firm z branży nowych technologii i start-upów. Firma wspiera też krajowe instytucje publiczne dysponujące środkami publicznymi. Ten profil działalności stanowi rozszerzenie zakresu profesjonalnego wsparcia, które pierwotnie było realizowane głównie na rzecz podmiotów powiązanych i startujących w przetargach partnerów grupy.

- Do trzech razy sztuka… lub więcej - śmieje się dziś Robert Strzelecki. — Wiemy, że mamy doświadczonych ekspertów z zakresu prawa i sprawdziliśmy się w wielu systemach prawnych. Utrata sprawdzonych ludzi w ramach kolejnej restrukturyzacji byłaby dla nas zwyczajnie nieopłacalna, a niewiele rzeczy denerwuje mnie bardziej, niż zmarnowany potencjał - dodaje.

Dzisiaj LegalHut jest jedną z wiodących spółek w Grupie. Specjalizuje się we wsparciu prawnym wielu firm na rynku nowych technologii.

Cyberbezpieczeństwo i ergonomia

Oprogramowanie powinno być bezpieczne – w zgodzie z tą oczywistą zasadą powstał ProtectHut - spółka świadcząca m.in. usługi cyberbezpieczeństwa, badania zgodności z regulacjami tj. GDPR, PCI DSS czy NIS, a ostatnio także wdrażania i audytu ISO.

Pierwsze swoje projekty spółka zrealizowała wewnątrz organizacji – wdrażając ISO 9001, ISO 20000 i ISO 27001 dla całej grupy TH. Teraz negocjuje kolejne połączenie z mocnym graczem polskiego rynku cybersecurity oraz duże partnerstwo na terenie Bliskiego Wschodu. Rynek Arabii Saudyjskiej - bo tam zlokalizowany jest nowy partner firmy - jest niezwykle chłonny, a jego przewidywana wartość w 2019 roku może osiągnąć nawet miliard dolarów amerykańskich.

Każdy nowy produkt musi być też ergonomiczny, a każda usługa zaprojektowana efektywnie, jak i intuicyjnie. Od zapewnienia tych wskaźników są specjaliści z kolejnej spółki Grupy TenderHut – ExtraHut. Dzięki swoim umiejętnościom zdobyli już trzykrotnie jedno z ważniejszych wyróżnień w branży – Awwwards - za design i UX portali przygotowanych dla klientów z kilkunastu krajów europejskich i USA. Eksperci ExtraHut pracują m.in. ze spółkami digitalowymi firm z Wielkiej Czwórki na całym świecie.

Osiem zagranicznych przedstawicielstw i oko na Chiny

W 2019 roku polsko-duński zarząd TenderHUt nie zamierza zwalniać tempa. Solution4Labs już wkrótce otworzy oddział w Chinach, gdzie specjaliści spółki będą wspierali wdrożenia systemu laboratoryjnego w ponad 100 lokalizacjach na terenie Państwa Środka, dla międzynarodowego koncernu, dla którego Solution4Labs wdraża oprogramowanie LIMS w 640 lokalizacjach w ponad 100 krajach.

TenderHut to często wyróżniana grupa kapitałowa w polskiej branży ITECH. Wysokie lokaty uzyskane w prestiżowych raportach FT 1000 (dwa lata z rzędu), Deloitte Technology Fast 50 Central Europe (2016 i pierwsze miejsce wśród polskich firm w 2018) czy Deloitte Fast 500 EMEA (2016, 2017) to tylko kilka z otrzymanych w ostatnich latach wyróżnień.

- W tej chwili pracujemy w sześciu centrach developerskich w największych polskich miastach oraz ośmiu zagranicznych przedstawicielstwach w: Zurichu, Londynie, Berlinie, Dublinie, Paryżu, Nowym Jorku, Sztokholmie i Kopenhadze - podsumowuje Thomas Birk, członek zarządu Grupy TenderHut. - Finalizujemy właśnie pierwsze biuro na rynku azjatyckim oraz umacniamy naszą pozycję w USA i Europie Północnej poprzez utworzenie SoftwareHut USA oraz SoftwareHut Nordic, które oprócz sił sprzedażowych mają również posiadać możliwość samodzielnej realizacji projektów, posiłkując się w ramach potrzeby polskimi specjalistami. Dzięki temu będziemy w stanie działać jeszcze efektywniej dla naszych klientów.

Rok 2018 zamknęliśmy rekordowym wynikiem w wysokości prawie 24 mln zł oraz zyskiem netto na poziomie ponad 1,7 mln zł. W tym roku spodziewamy się co najmniej dwukrotnego wzrostu przychodów w stosunku do roku ubiegłego - dodaje Thomas Birk.

Czytaj też: Rośnie ranga branży informatycznej w Podlaskiem. Ale... temu trendowi trzeba pomóc

Konsolidacja branży IT. Otwarcie Centrum Konferencyjno-Cowor...

TenderHut

to technologiczna grupa kapitałowa, w skład której wchodzi sześć kooperujących ze sobą spółek. SoftwareHut, zajmujący się tworzeniem systemów informatycznych oraz outsourcingiem IT. Solution4Labs od lat implementująca systemy klasy LIMS w laboratoriach. LegalHut zajmująca się obszarem doradztwa prawnego w zakresie zamówień publicznych. ProtectHut pracująca nad zagadnieniami z zakresu cybersecurity. ExtraHut świadcząca usługi z zakresu UX&Design oraz Zonifero, czyli platforma SaaS z obszaru PropTech do zarządzania komunikacją w biurze i biurowymi powierzchniami.

Flesz: Firmy w dużych tarapatach z powodu epidemii

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3