MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te kwiaty to prawdziwe zwiastuny wiosny! Niektóre już kwitną. Polecamy 15 roślin, które kwitną najwcześniej i urosną w każdym ogrodzie

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wideo
od 7 lat
Przebiśniegi i krokusy to najbardziej znane zwiastuny wiosny. Ale roślin, które kwitną bardzo wcześnie, jest więcej. Są piękne, wytrzymałe i łatwe w uprawie. Warto je mieć w ogrodzie, by cieszyć się zwiastunami wiosny, zanim ta pora roku zacznie się według kalendarza. Bo są kwiaty, które ją wyprzedzają. Polecamy 15 roślin, które kwitną najwcześniej.

Spis treści

Kiedy zaczyna się wiosna?

Jest wiele kwiatów, które powitają wiosnę w ogrodzie, ale kiedy ma to nastąpić? Kiedy zaczyna się wiosna? Okazuje się, że na to pytanie jest więcej niż jedna odpowiedź, a w dodatku są one dość zróżnicowane. Najbardziej stałą datą jest 21 marca – to początek wiosny kalendarzowej, taki sam każdego roku.

Ale poza tym jest też tzw. wiosna astronomiczna. To moment równonocy wiosennej, czyli takiego położenia Słońca, gdy równomiernie oświetla ono półkulę północną i południową, a dzień i noc trwają po 12 godzin. Ten termin jest zmienny – w 2024 roku astronomiczna wiosna zacznie się w środę 20 marca.

Krokusy i przebiśniegi mogą zakwitać już w lutym i na początku marca. Zobacz 15 kwiatów, które pojawiają się najwcześniej.
Krokusy i przebiśniegi mogą zakwitać już w lutym i na początku marca. Zobacz 15 kwiatów, które pojawiają się najwcześniej. Katarzyna Laszczak

Jednak poza tymi najbardziej znanymi terminami wiosny są także inne jej początki. Bo okazuje się, że rodzajów wiosny jest więcej. „Swoją” wiosnę mają np. meteorolodzy – ta wiosna meteorologiczna zaczyna się już 1 marca (i trwa do 31 maja). Wyznacza się także wiosnę termiczną. Nie da się określić jej początkowej daty, bo to zaczyna się, gdy średnia temperatura dobowa wynosi od 5° do 10°C.

Wiosna przyrodnicza i przedwiośnie

Oprócz tego jest jeszcze wiosna przyrodnicza (czyli fenologiczna), której początku nie określa data, ale zmiany zachodzące w przyrodzie. To okres prawdziwego budzenia się przyrody i jej rozkwitu. Samym jej początkiem jest przedwiośnie, nazywane też zaraniem wiosny. To uzupełniająca pora roku, a wyznacza się ją zarówno na podstawie temperatury powietrza (pośrednie między zimą i wiosną, czyli od 0° do 5°C), jak i zmian w przyrodzie. Przedwiośnie może zacząć się już w lutym, gdy w ogrodach zakwitną m.in. przebiśniegi, krokusy, przylaszczki, a także leszczyna. To właśnie te kwiaty „robią” wiosnę przyrodniczą i z powodzeniem możemy uprawiać je.

Jak zadbać o pierwsze wiosenne kwiaty?

Pomimo nadejście wiosny, w marcu i kwietniu zdarzają się jeszcze powroty zim, śniegu i mrozu. Warto jednak wiedzieć, że te najwcześniej kwitnące kwiaty są przystosowane do wahań pogody. Wychodzącym z ziemi przebiśniegom, krokusom, rannikom itd. powrót zimy nie robi krzywdy i radzą sobie doskonale ze śniegiem. Zagrożeniem dla nich jest jednak mróz bez śniegu. Jeśli ma się zdarzyć taka pogoda, to lepiej kwiaty w ogrodzie okryć (najczęściej wystarczy do tego gałązki świerka lub innego iglaka, albo agrowłóknina, którą można kupić bez trudu za niewielkie pieniądze).

Nie wszędzie w Polsce wiosna zaczyna się tak samo

Często zdarza się też tak, że w jednym regionie Polski jeszcze leży śnieg i warunki są zdecydowanie zimowe, w innej – rozkwita już wiosna. Polska jest podzielona na kilka stref zróżnicowanych klimatycznie - do nich wiosna termiczna i przyrodnicza przychodzi w różnym terminie. Różny w nich jest czas trwania też tzw. okresu wegetacyjnego, kiedy jest dostatecznie ciepło i wilgotno dla rozwoju przyrody (dla naszego kraju oznacza to średnią dobową temperaturę powietrza na poziomie 5ºC). Ta różnica wynosi ponad miesiąc!

W północno-wschodniej Polsce oraz w górach okres wegetacyjny trwa ok. 180 dni, natomiast w zachodniej części kraju, jest to ponad 220 dni. Ne dziwmy się więc, że podczas gdy mieszkańcy, przykładowo Zielonej Góry, Wrocławia czy Opola już cieszą się wiosennymi kwiatami, w okolicach Olsztyna, Suwałk czy Białegostoku muszą na nie jeszcze poczekać. Natomiast jesień i zima zawitają najpierw do nich.

Wiosenne kwiaty do ogrodu

Bardzo wczesną wiosną kwitną kwiaty cebulowe, takie jak:

  • przebiśniegi,
  • krokusy
  • cebulice
  • śnieżniki.

Jest też jednak sporo bylin oraz krzewów, które wolą chłód od ciepła i również spieszą się z kwitnieniem. Należą do nich, np.:

  • przylaszczki,
  • miodunki,
  • oczary,
  • kaliny wonne,
  • leszczyny.

To tylko kilka przykładów. Zobacz, jakie kwiaty mogą ozdobić ogrody bardzo wczesną wiosną. Oto 15 gatunków, które warto mieć w ogrodzie (zaczynamy od najwcześniej kwitnących).

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Te kwiaty to prawdziwe zwiastuny wiosny! Niektóre już kwitną. Polecamy 15 roślin, które kwitną najwcześniej i urosną w każdym ogrodzie - e-Ogródek

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny