Szudziałowo. Będzie mniej inwestycji, bo gminy muszą oszczędzać

Martyna Tochwin mtochwin@poranny.pl tel. 85 711 22 87
Zadłużenie gmin wynika z realizacji wielu inwestycji ze środków unijnych. Żeby móc je zrobić, gminy zaciągały kredyty na tzw. wkład własny. Najczęściej sięgał on 25 proc. wartości inwestycji.
Zadłużenie gmin wynika z realizacji wielu inwestycji ze środków unijnych. Żeby móc je zrobić, gminy zaciągały kredyty na tzw. wkład własny. Najczęściej sięgał on 25 proc. wartości inwestycji. Archiwum
Samorządowcy nie kryją: ten rok będzie skromny w realizacji kosztownych przedsięwzięć. Trzeba rozsądnie wydawać każdą złotówkę. Trzeba pilnować dyscypliny finansowej. Niektórzy nie mogą już bardziej się zadłużać.

Zaciskanie pana najbardziej widać w gminie Szudziałowo. W tegorocznym budżecie na inwestycje zaplanowano tam jedynie 20 tysięcy złotych.

Gmina jest pod kreską. Jej zadłużenie przekracza 60 proc. Jest jedną z najbardziej zadłużonych gmin w kraju i nie wolno jej już dalej się zadłużać. Każdy wydatek wójt musi skonsultować z Ministerstwem Finansów i Regionalną Izbą Obrachunkową. Realizuje program naprawczy.

- Na koniec 2012 roku mieliśmy 6,9 mln zł długu. W ciągu roku udało nam się go zmniejszyć o 700 tys. zł. Nie robimy żadnych inwestycji, nie zaciągamy kolejnych długów, więc zadłużenie powoli się zmniejsza - mówi Anna Czeremcha, skarbnik gminy Szudziałowo. - Według prognoz nasze zadłużenie w 2014 roku powinno wynieść 56 proc.

20 tys. zł gmina wyda w tym roku na zamontowanie jednej lampy w Poczopku, zakup komputera do szkoły oraz wprowadzenie programu cyfryzacji.

Dodatkowo będą jeszcze budowane przyzagrodowe oczyszczalnie ścieków. Ale za to gmina nie będzie musiała płacić.

- Nie wyłożymy na to ani złotówki. Mamy 800 tys. zł z PROW, dodatkowo w kosztach budowy będą partycypować mieszkańcy, u których powstaną oczyszczalnie - mówi Mariusz Czaban, wójt Szudziałowa.
Tak źle jak w Szudziałowie nie ma w żadnej innej gminie. Ale Stanisław Hrynkiewicz, sekretarz gminy Nowy Dwór, przyznaje, że to chudy rok.

- Rzeczywiście, w poprzednich latach było więcej inwestycji. Teraz jest skromnie, bo nie mamy pieniędzy. Spłacamy długi i oszczędzamy, jak wszyscy - tłumaczy Stanisław Hrynkiewicz.

W tegorocznym planie gmina ma tylko dwie inwestycje: budowę wiejskiego wodociągu oraz remont ulicy w Nowym Dworze. Obie z dofinansowaniem.

Czerwone światło dla inwestycji widać jednak nie tylko w małych gminach. W Sokółce też robi się mniej. Gmina nie może zaciągać kolejnych kredytów. Taki rygor nałożyła Regionalna Izba Obrachunkowa. A to znacznie obniża możliwości inwestycyjne.

Burmistrz Suchowoli podkreśla, że czasy wymagają rozsądnego gospodarowania.

- Nie ma mowy o rozrzutności. Trzeba rozsądnie wydatkować pieniądze. Już teraz obowiązuje nas rygorystyczna dyscyplina finansowa, a będzie jeszcze gorzej - podkreśla Kazimierz Marciszel.

I przypomina, że teraz gminy muszą kontrolować swoje wydatki, trzymając się dwóch wskaźników. Chodzi o zadłużenie, które nie może przekroczyć 60 proc. Po drugie wydatki gmin na obsługę zadłużenia nie mogą być wyższe niż 15 proc.

Za rok ma się to zmienić. Każda gmina będzie miała wyznaczony tzw. indywidualny wskaźnik zadłużenia. W przypadku niektórych gmin może być on wyższy niż obowiązujące teraz dla wszystkich 60 proc. A to zdaniem burmistrza Suchowoli jeszcze bardziej może ograniczyć wydatki na inwestycje.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

$

Działki za darmo, bezzwrotne dotacje dla firm, gigantyczne dopłaty do mieszkań - to najciekawsze pomysły gmin na to, w jaki sposób przyciągnąć młodych - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Samorządy mają świadomość, że bez obecności młodych ludzi grozi im spadek liczby ludności, a co za tym idzie, zmniejszone zostaną wpływy do lokalnego budżetu. Dlatego nie powinny dziwić różne metody na zatrzymanie młodych obywateli, którzy są gwarancją rozwoju gmin.

I tak osobom, które zameldują się w Bolesławcu, woj. dolnośląskie,samorząd dopłaci 70 proc. do wartości mieszkania. Cena za 1 mkw. wynosi ok. 2750 zł, ale mieszkańcy będą musieli zapłacić jedynie 825 zł za mkw. Czynsz to koszt 12 zł za 1 mkw.

Projekt realizowany jest przez spółkę TBS, ale po pięciu latach każdy z najemców może złożyć wniosek o przekształcenie mieszkania we własność. Jak podaje "DGP", zainteresowanie jest spore, już połowa mieszkań jest zajętych.

Z kolei w Krępicach w woj. pomorskim od października 2012 realizowany jest z unijnych środków program "Biznes dla młodych". Grupą docelową są młodzi w wieku 18-24 lata. Zaoferowano już szkolenia dla 36 osób, które mają prawo do uzyskania bezzwrotnej pożyczki na prowadzenie własnej działalności. Maksymalnie do 40 tys. złotych. Do tego dostaną wsparcie pomostowe w wysokości 1,5 tys. zł miesięcznie na finansowanie bieżących kosztów przez pierwsze pół roku. Młodzi ludzie mają pełną swobodę w wydawaniu otrzymywanych pieniędzy. Program ma trwać do sierpnia 2014 roku.

b
bogata

Oszczędzanie jest bardzo ważne. Ale z drugiej strony sugeruję zainteresować się tym jak stać się bogatym? Samorządowcy powinni mieć wiedzę o finansach, skoro zajmują się publicznymi pieniędzmi, a najczęściej są to ludzie nie mający pojęcia o tym.

n
niewybrany

obniżyć ministrom ,posłom..... wszakże urząd to służba a nie trzepanie kasy- to będą pieniądze ba inwestycje

Dodaj ogłoszenie