MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpital MSWiA przestaje być szpitalem jednoimiennym. Od 1 czerwca wraca do realizowania świadczeń w ramach kontraktu z NFZ [Aktualizacja]

Tomasz Maleta
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i dyrektor szpitala MSWiA Alicja Skindzielewska
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i dyrektor szpitala MSWiA Alicja Skindzielewska T. Maleta
Szpital MSWIA wraca do realizowania normalnych świadczeń w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Od 1 czerwca przestaje być jednoimiennym szpitalem zakaźnym. Taką decyzję podjął wojewoda podlaski. Przygotowany na operowanie w przyszłości pacjentów z COVID-19 musi być Gigant, czyli Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku.

- Decyzja o zdjęciu ze szpitala MSWiA specjalnego statusu wynika z podobnych przesłanek jak w przypadku szpitala w Łomży -

mówił na konferencji prasowej Bohdan Paszkowski.

Łomża odjednoimienniona. Pierwszy taki szpital w Polsce

Chodzi o ocenę stanu epidemiologicznego w województwie podlaskim i liczbę osób wymagających hospitalizacji z powodu rozpoznania zakażeniem koronawirusem.

Czytaj też: Pierwsza pacjentka z koronawirusem w szpitalu MSWiA w Białymstoku zakaziła dwie inne osoby w placówce. W weekend prowadzono dezynfekcję

Decyzja wojewody oznacza, że szpital MSWiA będzie mógł wrócić od 1 czerwca do realizowania świadczeń w ramach umowy z NFZ.

- Ma ich zakontraktowanych 36. Zarówno szpitalnych, jak i poradniczo-ambulatoryjnych - mówił Bohdan Paszkowski.

Czytaj też: Szpital MSWiA w Białymstoku: Pracownicy złożyli wypowiedzenia z pracy lub są na zwolnieniach. Placówka ma problemy kadrowe

Dyrektor szpitala Alicja Skindzielewska przyznała, że ostatnie dwa miesiące były bardzo trudne. Placówka MSWiA dysponuje 159 łóżkami. Wszystkie były zabezpieczone dla pacjentów z rozpoznanym koronawirusem (było takich przypadków 9) lub jego podejrzeniem (było takich pacjentów od 40-50).

- W tej chwili w szpitalu przebywa czterech pacjentów z rozpoznanym zakażeniem - dodała Alicja Skindzieleska. - Będziemy kontynuować ich leczenie.

Czytaj też: Koronawirus - Białystok i woj. podlaskie - RAPORT

Zanim szpital wróci do planowanych zabiegów przejdzie pełną dezynfekcję.

- Cały czas działają nasze poradnie i PZOZ. Zapraszamy pacjentów do korzystania z nich. Nie ma żadnych obaw, że może dojść do zakażenia - zachęcała dyrektor. - Mam nadzieję, że w czerwcu wrócimy do takiej liczby planowych zabiegów jaka była przed rozpoczęciem epidemii.

Placówka w określonym zakresie musi być jednak w gotowości do świadczenia usług związanych z COVID-19. To oznacza, że nadal będą trafiać tam pacjenci z zakażeniem, ale wymagający innych zabiegów interwencyjnych. Jednak to, kto i w jakiej liczbie będzie kierowany do szpitala zakaźnego USK przy Żurawiej, a kto do szpitala MSWiA, ma zostać doprecyzowane w ramach uzgodnień z wojewódzkim konsultantem do spraw ratownictwa medycznego

Czytaj też: Marihuana w szpitalu MSWiA w Białymstoku. Policja znalazła 230 gramów narkotyku w garażu. Rozwoziły ją karetki?

- Tak, by proces ten przebiegał bez komplikacji - mówił wojewoda podlaski.

Wspomniał, że szpitale, które mają oddziały obserwacyjno-zakaźne muszą być przygotowane nie tylko na to, że będą miały pacjentów z COVIDEM-19.

- Gdy zajdzie konieczność dokonywania dodatkowych zabiegów u takich pacjentów związanych z działalnością szpitala, to muszą być na to przygotowane i je przeprowadzać - dodał Bohdan Paszkowski.

Dyrekcja Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku nie otrzymała żadnej decyzji o tym, że pacjenci z COVID 19 mieliby tu być operowani.

- Kliniki obserwacyjno-zakaźne mieszczą się w lokalizacji przy ul. Żurawiej, gdzie nie ma ani bloku operacyjnego, ani klinik zabiegowych. Jeśli jest taka konieczność szpital może rozważyć możliwość niesienia pomocy pacjentom z COVID-19 - czytamy w oświadczeniu dyrekcji szpitala. - Jednak wymaga to znacznych dodatkowych środków i czasu na przeorganizowanie pracy klinik i oddziałów szpitalnych do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem, tak aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentom i personelowi szpitala, co jest naszym priorytetem.

Tu oglądasz: Prywatne testy na koronawirusa możliwe, ale drogie

🔔🔔🔔

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny