Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital bez bólu w dwóch oddziałach Śniadecji. Ale jeden likwidują.

fot. sxc.hu
Pacjent po operacji wcale nie musi czuć bólu
Pacjent po operacji wcale nie musi czuć bólu fot. sxc.hu
Lekarze i pielęgniarki robią wszystko, by pacjent po operacji nie cierpiał. Tak jest w klinikach, które mają certyfikat "Szpital bez bólu". W Białymstoku na razie tylko dwa oddziały Śniadecji starają się o niego.

Certyfikat na normę

Certyfikat na normę

W innych krajach dbanie o to, by pacjenta nie bolało, to standard. U nas dopiero od niedawna ktoś w ogóle zwraca na to uwagę. A powinien dbać o to każdy lekarz. Bo mniej bólu to szybszy powrót do zdrowia. W Polsce na normę potrzebny jest certyfikat.
Katarzyna Michałowska-Kuczkowska

Tak powinno być w każdym szpitalu, a nie tylko tym, który ma certyfikat - uważa Teresa Szerenos, pacjentka.

W szpitalu bez bólu jeszcze przed operacją dowiemy się, co i jak bardzo będzie nas boleć po zabiegu. Jakie leki dostaniemy, by uśmierzyć cierpienie.

Po operacji kilka razy dziennie będzie u nas różnymi metodami sprawdzany poziom bólu. Anestezjolodzy, lekarze i pielęgniarki częściej i szczerze rozmawiają ze swoimi podopiecznymi.

Tak będzie w szpitalu wojewódzkim im. Śniadeckiego: na otolaryngologii dorosłych i przeznaczonych do likwidacji oddziałach dziecięcych przy Wołodyjowskiego. Bo tylko one przystąpiły do programu "Szpital bez bólu".

- Do tej pory też walczyliśmy z bólem, jednak teraz robimy to według ogólnoświatowych standardów - mówi Andrzej Szulecki, szef oddziałów dziecięcych.

A jak wygląda opieka w szpitalu, gdzie pacjent cierpi? Według raportu Polskiego Towarzystwa Badania Bólu u ponad połowy pacjentów ból pooperacyjny jest niewłaściwie uśmierzany. Zazwyczaj o wyborze leku decyduje jego cena.

- W naszych szpitalach oszczędza się na wszystkim. Na lekach też - mówi Zbigniew Dudko z białostockiego oddziału Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere. - Często pacjenci, którzy bardzo cierpią, dostają podstawowe leki. A te nie pomagają im. I na własny koszt muszą wykupywać skuteczniejsze leki przeciwbólowe.

Jak mówi Zbigniew Dudko, do stowarzyszenia zgłaszają się pacjenci, którzy zostali wypisani ze szpitala, mimo że nadal czuli ból pooperacyjny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny