W poniedziałek w Suwałkach rozpoczyna się Memoriał Ireny Warakomskiej
W poniedziałek w Suwałkach rozpoczyna się Memoriał Ireny Warakomskiej Adam Jankowski
Złoty medal mistrzostw Europy, triumf w międzynarodowym turnieju, zwycięstwa w Pucharze Świata to osiągnięcia szachistów z naszego regionu z ostatnich dni.

Spis treści

W rumuńskim mieście Jassy reprezentacje Polski zdominowały drużynowe mistrzostwa Europy juniorek i juniorów do lat 12 i 18. Zwyciężyły we wszystkich grupach i czterokrotnie stawały na najwyższym stopniu podium. Złoto wywalczył m.in. Oskar Chiszko (MUKS Stoczek 45 Białystok), który reprezentował nasz kraj w drużynie 12-latków. Polacy triumfowali z dorobkiem 13 pkt przed Turcją 11 i Izraelem 9 pkt. Wygrali sześć meczów, a jeden zremisowali. Porażki nie zanotował też Chiszko. Oskar zdobył 5 punktów, na które złożyły się trzy zwycięstwa i cztery remisy.

Jakub Kosakowski w Slovakia Chess Open

Starszy kolega klubowy młodego mistrza Europy, mistrz międzynarodowy Jakub Kosakowski z powodzeniem startował zaś za południową naszą granicą. Najpierw zwyciężył w Slovakia Chess Open w Piestanach, a następnie podzielił 2-9. miejsce (był szósty dodatkową punktacją) w Czech Open w Pardubicach. W obu tych turniejach zdobył po 7 punktów. Rozegrał 18 partii: wygrał 11, zremisował 6 i tylko jedną przegrał.

Nasi w Pucharze Świata

Byli zawodnicy klubów z naszego województwa wyjechali zaś do dalekiego Baku na turnieje Pucharu Świata. Do tych prestiżowych zawodów zakwalifikowali się: mistrz międzynarodowy Oliwia Kiołbasa (obecnie Gwiazda Bydgoszcz, poprzednio Augustovia Augustów, MUKS Stoczek 45), aktualna mistrzyni Polski, mistrzyni FIDE Michalina Rudzińska (Strzelec Strzelce Opolskie, Hańcza Suwałki) i arcymistrz Grzegorz Nasuta (Miedź Legnica, MUKS Stoczek 45). W I rundzie Kiołbasa pokonała mistrzynię FIDE Mitrę Asgharzadeh (Iran) 1,5:0,5, Rudzińska wygrała po dogrywce z arcymistrzynią Thi Kim Phung Vo (Wietnam) 3:1, a Nasuta przegrał z arcymistrzem Victorem Erdosem (Węgry) 0,5:1,5. Białostoczanin odpadł z rozgrywek, awans wywalczyły zaś panie.

Memoriał Ireny Warakomskiej

Tymczasem już w poniedziałek, 7 bm. W hotelu Velvet w Suwałkach rozpocznie się już VII Międzynarodowy Memoriał Ireny Warakomskiej. To jedna z najlepiej obsadzonych szachowych imprez w naszym kraju. Przy szachownicach zasiądzie m.in. wielu arcymistrzów z Polski, Indii, Chin. Do tej pory do udziału w czterech memoriałowych turniejach zgłosiło się już ok. 240 szachistek i szachistów.