Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Swoboda działalności od 1 marca

Wojciech Nowicki
W prowadzeniu biznesu najbardziej przeszkadzają niejasne przepisy - mówi Ryszard Waliński, właściciel białostockiego sklepu.
W prowadzeniu biznesu najbardziej przeszkadzają niejasne przepisy - mówi Ryszard Waliński, właściciel białostockiego sklepu.
Koniec z noszeniem papierów z pokoju do pokoju, od urzędnika do urzędnika, który nie zawsze chce albo potrafi pomóc. Teraz gmina załatwi za przedsiębiorcę wszystkie formalności dotyczące rejestracji firmy. Wkrótce druków będzie pięć razy mniej. 31 marca ma wejść w życie zmiana prawa o swobodzie działalności gospodarczej.

Wystarczy jeden zbiorczy wniosek, który trzeba będzie złożyć w urzędzie gminy - tłumaczy zasadę "jednego okienka" Bożena Gałan z wydziału ewidencji gospodarczej Urzędu Miejskiego w Białymstoku. - My prześlemy go dalej, do odpowiednich instytucji.

Obecnie przedsiębiorca, który otwiera działalność, musi uzyskać numer regon w Urzędzie Statystycznym, NIP w urzędzie skarbowym, zgłosić się do ZUS (albo KRUS). Na wpis do ewidencji czeka się ok. dwóch tygodni.

Jeden druk Po zmianach w ciągu trzech dni od złożenia formularza przedsiębiorca otrzyma od gminy zawiadomienie o terminie i miejscu podpisania wniosku. Działalność będzie można rozpocząć od dnia wpisu do ewidencji. I - co ważne - zarówno sam wpis, jak i wszelkie zmiany dokonwane w ewidencji będą bezpłatne (dziś wpis kosztuje 50 zł).

Formularz liczy zaledwie dwie strony. Znajdą się w nim m.in. dane osobowe, adres, rodzaje prowadzonej działalności, dane o rachunku bankowym, informacje o liczbie zatrudnionych. Taki sam druk posłuży też do złożenia wniosku o zawieszenie działalności.

- To na razie tylko projekt - mówi Marzena Jacejko z urzędu miejskiego w Choroszczy. - Czekamy na wzór formularza, bo jeszcze nie wiemy, jak będzie wyglądał. Ale organizacyjnie jesteśmy przygotowani do obsługi przedsiębiorców.

Firma przez sieć

Nieco więcej druków (choć też do złożenia w jednym miejscu) wypełnić trzeba będzie przy rejestracji np. kilku sklepów lub rejestracji spółki (wymagany wpis do Krajowego Rejestru Sądowego). Zarejestrować firmę można też bez wychodzenia z domu. Jest bowiem elektroniczna wersja wniosku. Ale skorzystać z niej będą mogli jedynie posiadacze tzw. podpisu elektronicznego.

Jeszcze większa rewolucja czeka przedsiębiorców za dwa lata: - W 2011 roku powstanie centralna baza firm, a działalność gospodarczą będziemy rejestrować tylko przez Internet - wyjaśnia Bożena Gałan.

Zanim jednak to nastąpi, przypomnijmy, że oprócz zasady jednego okienka, obowiązująca od końca marca nowelizacja przynosi więcej nowości. Odtąd w firmie nie będzie można przeprowadzać jednocześnie kilku kontroli. Zaś przedsiębiorca będzie o niej powiadamiany co najmniej 7 dni wcześniej.

- I słusznie, bo rejestrację przeprowadza się raz - uważa Ryszard Waliński, właściciel sklepu w centrum Białegostoku. - Dopiero potem przeszkody się mnożą. Nieżyciowe przepisy, w których nie sposób się zorientować. A kontrola, wiadomo, zawsze coś znajdzie.

Zmiany są częścią pakietu na rzecz przedsiębiorczości, opracowanego przez wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda. W pierwszym etapie nowelizacji m.in. umożliwiono przedsiębiorcom zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej. W ubiegłym roku w statystyce Banku Światowego nasz system podatkowy znalazł się na 141 miejscu, a warunki prowadzenia działalności gospodarczej na 75 miejscu.

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny