Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Suwałki Blues Festiwal 2013. Gdzie na weekend

Jerzy Trojanowski
Każda rodzina z dziećmi, odwiedzająca Suwalszczyznę otrzyma specjalny Glejt, w którym znajduje się  Paszport Wędrowca i Elitarna Karta Członkowska oraz ulotkę informacyjną z 60 wybranymi miejscami do zwiedzenia
Każda rodzina z dziećmi, odwiedzająca Suwalszczyznę otrzyma specjalny Glejt, w którym znajduje się Paszport Wędrowca i Elitarna Karta Członkowska oraz ulotkę informacyjną z 60 wybranymi miejscami do zwiedzenia Jerzy Trojanowski
Tu można ciekawie spędzić czas. Wiele ciekawych turystycznie miejsc ma do zaoferowania Suwalszczyzna. Warto tam wybrać się już w najbliższy weekend, na festiwal bluesowy, ale i przez całe wakacje. Atrakcji tu nie brakuje.

W tym tygodniu, rozpocznie się w Suwałkach bluesowe szaleństwo. W dniach 11-13 lipca 2013 odbędzie się VI edycja Suwałki Blues Festiwal. Wystąpi 30 wykonawców z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Danii, Irlandii, Szwecji, Francji, Niemiec, Litwy, Łotwy i Polski - łącznie prawie 200 muzyków.

Blues od rana

Już pierwszego dnia, na zaostrzenie muzycznych apetytów, wczesnym popołudniem - muzyczny happening plenerowy przed nowym obiektem Suwalskiego Ośrodka Kultury, z udziałem Blues Eaters (FR) oraz koncert klubowy akustycznej formacji Union of Blues (LT/PL). Wieczorem na otwarcie Suwałki Blues Festival - biletowany koncert światowej sławy skrzypka, saksofonisty i kompozytora Michała Urbaniaka, który w specjalnym programie wystąpi ze swoją córką Miką Urbaniak. Po raz pierwszy w historii Festiwalu koncert odbędzie się pod dachem, na jednej z najnowocześniejszych scen w tej części Europy - sali teatralno-koncertowej SOK.

Od rana w piątek i sobotę w suwalskich lokalach zagrają: Hoodoo Band (PL), The Rhythm Chiefs (NL), Jutas & Belkin duo (LT), Harpcore (PL), The Bluestown Kingsjostein Forsberg, Trond Ytterb? & Morten Omlid (NO) i Mojo (PL).

W godzinach popołudniowych na scenach Starówki, przy ul. Chłodnej i Kościuszki wystąpią: Bogdan Szweda & Easy Rider (PL), The Jan Gałach Band (PL), Szulerzy (PL), Why Ducky? (PL), Mona Johansson Duo (SE), Tom Portman (IE), Willie Mae Unit (PL), El trio (LV), Jjl trio (PL) i Tres hombres (PL/PO).

Piątkowe i sobotnie koncerty plenerowe na dwóch głównych scenach festiwalowych w zabytkowym centrum miasta tradycyjnie będą otwarte dla publiczności. Rozpoczną się o godz. 17, potrwają do godz. 22. Zobaczymy i usłyszymy największe gwiazdy bluesowej sceny, m.in. Jack Bruce & His Big Blues Band (UK), Hundred Seventy Split (UK), Henrik Freischlader Band (DE), Eric Gales Band (US/PL), Scandinavian Blues & Roots Revue (SE/DK/NO). Koncerty główne poprowadzą znani dziennikarze bluesowi: Jan Chojnacki - Program III Polskiego Radia oraz Andrzej Jerzyk - Radio Centrum Kalisz, Forum Okolice Bluesa, portal www.blues.com.pl.

Doskonałym uzupełnieniem festiwalowych emocji będą wieczorne koncerty klubowe i nocne jam session w restauracjach i pubach. Wystąpią: Hoodoo Band (PL), The Rhythm Chiefs (NL), Harpcore (PL) i Nie strzelać do pianisty & Cheap Tobacco (PL). Wielbiciele bardziej klimatycznej odmiany bluesa będą mogli posłuchać m.in.: Jutas & Belkin duo (LT), Bob der bluesmeister (DE/PL), Jostein Forsberg, Mojo (PL). Więcej na www.suwalkiblues.com.

Paszport Wędrowca

Będąc w Suwałkach warto bliżej poznać Suwalszczyznę - "Krainę jak Baśń". To oferta aktywnego i ciekawego sposobu zwiedzania Suwalszczyzny poprzez zdobywanie pieczątek w Paszporcie Wędrowca przy okazji odwiedzania okolic czy też rozwiązywania Questów. Paszporty można otrzymać w centrach i punktach informacji turystycznej na Suwalszczyźnie (więcej informacji Suwalska Izba Rolniczo-Turystyczna www.suwalki-turystyka.info.pl, Centrum Informacji Turystycznej w Suwałkach, tel. 87 566 20 79).
Każda rodzina z dziećmi, odwiedzająca Suwalszczyznę otrzyma specjalny Glejt, w którym znajduje się Paszport Wędrowca i Elitarna Karta Członkowska oraz ulotkę informacyjną z 60 wybranymi miejscami do zwiedzenia "Okolice zobaczenia warte".

Po drodze warto odwiedzić Wioskę Wesołych Wędrowców w Nowej Wsi k. Suwałk leżącej na Baśniowym Szlaku. Wioska bajek oparta jest na twórczości słynnej suwalczanki Marii Konopnickiej, lokalnych legendach i wątkach baśniowych wszechobecnych w tej części kraju. Animatorzy będą dbali o zapewnienie ciekawych scenariuszy zajęć, gier i zabaw z dziećmi i młodzieżą. Na wytrwałych czekają nagrody!!! (www.bajkowasuwalszczyzna.pl).

Zwiedzając Suwalszczyznę nie można zapomnieć o Wigierskim Parku Narodowym. Na terenie parku istnieje 6 ścieżek edukacyjnych: "Las", "Suchary", "Jeziora", "Płazy", "Puszcza", "Samle" o różnorodnej, bogatej tematyce. Ścieżki wraz z 245 km szlaków turystycznych tworzą spójną całość. Ścieżki prezentują wyjątkowe walory przyrodnicze i kulturowe parku. Wzdłuż ścieżek zainstalowane zostały tablice informacyjne, miejsca odpoczynku, platformy i kładki umożliwiające zapoznanie się ze zbiorowiskami roślinnymi terenów bagiennych.

Stąd niedaleko jest do Starego Folwarku, gdzie warto zwiedzić Muzeum Wigierskiego Parku Narodowego, które jest jedną z największych atrakcji Suwalszczyzny. Znajduje się na brzegu jednego z najczystszych jezior w Polsce - jeziora Wigry. Mieści się w odrestaurowanym budynku dawnej stacji hydrobiologicznej, która działała nad Wigrami do września 1939 roku. Zwiedzanie Muzeum Wigier w Starym Folwarku jest wycieczką w czasie i przestrzeni. W tym nowoczesnym obiekcie można poznać Wigry, jedno z najgłębszych jezior w Polsce - od głębin i żyjących w nich organizmów, poprzez bogatą strefę roślinności przybrzeżnej do bogatych i niezwykle różnorodnych obszarów wokół jeziora. Muzeum jest w pełni interaktywne np. można rozpalić ogień w obozowisku paleolitycznych łowców lub pospacerować po bagnie w pobliżu jeziora dystroficznego.

Od maja do października muzeum udostępnia zwiedzającym łódź z przeszklonym dnem. Dzięki tej łodzi można podglądać podwodny świat Wigier (www.wigry.win.pl).
Na północy, w Wiżajnach, Burniszkach i Stankunach została utworzona wioska tematyczna "Biegun zimna i sera". Właściciele gospodarstw agroturystycznych zdecydowali się "otworzyć swoje domy" i zaprezentować cały proces wyrobu słynnych serów podpuszczkowych (www.serywizajny.org.pl).

Szelment na lato

Około 15 km od Suwałk mieści się WOSiR "Szelment". To nowoczesny ośrodek, zapewniający dostęp do wielu form turystyki m.in. uprawiania sportów zimowych, wodnych oraz aktywnego wypoczynku na Suwalszczyźnie. Zimą miłośnicy białego szaleństwa mogą korzystać z wyciągów i tras narciarskich. W sezonie letnim na terenie ośrodka można skorzystać z pola do paintball'a, zagrać w minigolfa lub wypożyczyć rowery. WOSiR dysponuje 37 miejscami noclegowymi. W Ośrodku znajduje się ekspozycja sportów zimowych "Od Marusarza do Małysza i Kowalczyk", w której zebrano liczne eksponaty, m. in.: narty olimpijskie i replikę złotego medalu olimpijskiego z 1972 r. Wojciecha Fortuny, repliki niemal wszystkich zimowych medali olimpijskich i mistrzostw świata, kombinezon Adama Małysza. Wystawą opiekuje się osobiście Mistrz Olimpijski z Sapporo Wojciech Fortuna.

Turyści będąc w Suwałkach mogą skorzystać z usług najnowocześniejszego parkingu camperowego w województwie podlaskim. Eurocamping położony nad zalewem Arkadia dysponuje 42 miejscami camperowymi, stanowiskami motocaravaningowymi i namiotowymi z przyłączami, usytuowanymi na ogrodzonym terenie. Do dyspozycji turystów są: depozyt, recepcja, parking przy recepcji, WiFi, telefon, umywalnie, natryski, WC (także dla osób niepełnosprawnych), pralka, suszarka odzieży, stanowiska do prasowania, przygotowywania posiłków i zmywania naczyń. Można skorzystać z: cateringu, baru, kawiarni, boiska do gry, sauny, plaży, basenu pływackiego, kajaków, łódek, rowerów wodnych, możliwości połowu ryb. Przy Eurocampingu znajduje się punkt informacji turystycznej.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny