Studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej ze stypendiami ministra!

red.
Politechnika Białostocka
Minister nauki i szkolnictwa wyższego spośród ponad tysiąca wniosków wyłonił grupę 488 studentów, którym przyznał jednorazowe stypendium za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe. Wśród wyróżnionych są dwaj studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej: Jakub Czygier i Piotr Tomaszuk. Obaj studiują automatykę i robotykę, i pracują przy konstruowaniu analogów łazików marsjańskich w Kole Naukowym Robotyków tworząc Argo Team.

Kandydatury studentów z całej Polski ocenił zespół ekspertów reprezentujących różne dziedziny nauki i sztuki. Brane były pod uwagę osiągnięcia uzyskane do 30 września 2019 r.

Jakub Czykier pracuje nad systemami autonomicznymi, opracowując układ sterowania oparty o analizę obrazu przekazywanego z kamer pokładowych zamontowanych na analogu łazika marsjańskiego. Jako kierownik sekcji programistów w zespole Argo, nadzoruje również pracę nad systemem sterowania zdalnego robotem. Wraz zespołem zdobył laury na prestiżowych zawodach łazików marsjańskich w kraju i na świecie (II miejsce na Canadian International Rover Challenge 2018 organizowanych w prowincji Alberta w Kanadzie oraz IV miejsce na European Rover Challenge organizowanych w Starachowicach). System wizyjny zamontowany na platformie testowej ARGO mini zajął II miejsce w zawodach Robochallenge w Bukareszcie.

TU ZOBACZ:

Analog łazika marsjańskiego Argo skonstruował zespół studentów w składzie: inż. Aneta Łukowska, Barbara Kuc, Piotr Tomaszuk, Igor Tylman, Paweł Rółkowski, Adam Buczyłowski, Jakub Czygier, Karol Haraburda, Paweł Straszyński, Kamil Kamieński i Michał Ostaszewski. W pracach wsparli ich również: Paweł Frejda, Damian Łapiński, Łukasz Ornowski, Łukasz Magnuszewski, Maciej Leszczyński oraz Maciej Ołdakowski. Nad całością projektu czuwał dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek i mgr inż. Maciej Rećko.

Łazik marsjański z Białegostoku znów z sukcesami. ARGO z Pol...


Piotr Tomaszuk
pracował przy budowie analogu łazika marsjańskiego RED i wraz z drużyną wziął udział w zawodach University Rover Challenge 2016 w Stanach Zjednoczonych. Z czasem objął kierownictwo w dziale elektroników. Samodzielnie opracował układy sterujące do prototypów oraz ostatecznej wersji robota Argo. Wraz z drużyną sięgnął po laury na zawodach analogów łazików marsjańskich zdobywając: IV miejsce na zawodach European Rover Challenge 2018 w Starachowicach, II miejsce w Canadian International Rover Challenge 2018 w Kanadzie, V miejsce na zawodach European Rover Challenge 2016 w Jasionce k. Rzeszowa i VII miejsce w University Rover Challenge 2016 w USA. Piotr Tomaszuk został również doceniany przez fundację TECHNOTALENTY - zdobył pierwsze miejsce i główną nagrodę w konkursie Technotalenty 2015 w kategorii Technika za projekt automatycznie sterowanej wycinarki plazmowej oraz wyróżnienie za projekt kamizelki poprawiającej widoczność rowerzystów na drodze "See me" (w kategorii Biznes).

TU CZYTAJ: Łazik jest już w drodze do USA. Teraz w zawodach na pustyni wystartuje nowoczesny Argo

Dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek, opiekun naukowy projektu Argo: Nie można uciec od stwierdzenia, że w przypadku Jakuba Czygiera mamy do czynienia ze studentem wybitnym, a potencjał jaki w nim drzemie, może być w dalszym ciągu rozwijany, dzięki jego pracowitości i zaangażowaniu w każdą rzecz, której się podejmuje. Natomiast Piotr Tomaszuk jest wybitnie uzdolnionym elektronikiem, którego wiedza i umiejętności są nie tylko ogromnym wsparciem dla zespołu budującego analogi łazików marsjańskich, z jego ekspertyz korzystają niekiedy nawet doktorzy. Tacy studenci, jak Pan Tomaszuk, są zdolni do osiągnięcia każdego z założonych przez siebie celów, a jestem tego pewien, że on mierzy wysoko.

W tym roku akademickim wysokość stypendium ministra dla studentów została zwiększona do 17 tysięcy zł.

Warto przy tym dodać, że Jakub Czygier i Piotr Tomaszuk zdobyli stypendium ministra nauki i szkolnictwa wyższego za wybitne osiągnięcia także w roku akademickim 2018/2019, a Piotr też w roku akademickim 2016/2017.

TU OGLĄDASZ: Politechnika Białostocka na targach Hannover Messe 2017. Łazik RED i Photon

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie