Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stoją w kolejkach lub zapisują się na listy. Młodsze roczniki korzystają z nowego prawa i szczepią się przeciwko COVID-19

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Szczepienia w punkcie REVITA przy ul. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Białymstoku.
Szczepienia w punkcie REVITA przy ul. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Białymstoku. Wojciech Wojtkielewicz
Wcześniej były to raczej pojedyncze przypadki. Teraz szczepienia młodszych pacjentów w razie ryzyka zmarnowania dawki mają prawną podbudowę. Pacjenci czekają na niewykorzystane dawki szczepionki przeciwko COVID-19 i chętnie "wskakują" na miejsca nieobecnych. Do województwa podlaskiego przyjeżdżają też pacjenci z całego kraju, by szybciej skorzystać z szczepień.

Od 21 kwietnia obowiązuje Rozporządzenie Rady Ministrów wprowadzające mechanizm niemarnowania szczepionek przeciw COVID-19. Chodzi o sytuacje, w których istniałoby ryzyko zutylizowania dawki. Tak mogłoby się stać, gdyby osoby, które miały skierowanie na szczepienie z jakichś powodów nie przeszłyby kwalifikacji lub nie pojawiły się w punkcie. Według nowego prawa szczepionka może wtedy zostać podana każdej osobie powyżej 18. roku życia.

Rozporządzenie nie określa, na jakiej zasadzie takie osoby byłyby wpuszczane w kolejkę i kto ma o tym decydować. Punkty szczepień mogą więc tworzyć listy rezerwowe młodszych roczników. Mogą też liczyć na samych zainteresowanych, którzy zgłoszą się w nadziei, że akurat w tym dniu zostanie jakaś niewykorzystana dawka.

REVITA: ludzie przychodzą z ulicy

Tak właśnie dzieje się w punkcie szczepień REVITA przy ul. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Białymstoku. To jeden z najbardziej wydajnych punktów w regionie - szczepi się tu dziennie nawet tysiąc osób. Rekord to 1400 osób w ciągu jednego dnia.

- Nie tworzymy list rezerwowych - mówi Marzena Bednarczyk, koordynator ds. szczepień z Centrum Medycznego REVITA. - Ludzie sami do nas przychodzą zwykle pod koniec dnia, pytają czy są wolne dawki i czekają.

Jak mówi Marzena Bednarczyk, jeszcze żadna dawka szczepionki nie zmarnowała się z powodu braku chętnych. A tych jest bardzo dużo, i to nie tylko z naszego regionu.

- Dużo pacjentów przyjeżdża z Warszawy i ogólnie z województwa mazowieckiego, gdzie dostęp do szczepień jest ograniczony. Oczywiście, udostępniamy terminy też naszym pacjentom. Wszyscy mogą się zarejestrować.

REVITA otrzymuje szczepionki Pfizera, Moderny i AstraZeneca. Ma jeszcze zapasy i czeka na przyszły tydzień, gdy wiele nowych roczników będzie mogło się rejestrować. Jak przyznaje Marzena Bednarczyk, zdarza się, że pacjenci nie chcą szczepić się AstrąZeneką. Choć bywają też sytuacje odwrotne:

- Wczoraj mieliśmy pacjentkę, która oczekiwała na szczepionkę AstraZeneka. Wolała szczepić się preparatem tradycyjnym, wektorowym, a nie najnowszą technologią.

Jedną z pacjentek, która skorzystała z szybszego szczepienia w punkcie REVITA jest pani Barbara Sydow, która wcześniej długo czekała zapisana w kolejce w punkcie na Słonecznym Stoku w Białymstoku:

- Przedwczoraj zadzwoniłam i przepisałam się do REVIT-y i dziś już jestem po szczepieniu. Cieszę się, że wszystko poszło sprawnie.

USK z rekordową dostawą szczepionek

Szczepionki nie marnują się też w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, który stworzył listę rezerwową, na którą mogą zapisać się osoby powyżej 18. roku życia.

- Na listę wpisują się młodsze roczniki, ale też np. pracownicy medyczni, którzy wcześniej tego nie zrobili lub osoby, które były chore i nie mogły się zaszczepić - mówi Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzecznik prasowa USK w Białymstoku. - Dzwonimy w pierwszej kolejności do roczników "uwolnionych", czyli tych, które miały wystawione e-skierowania. Jeśli nie są zainteresowani, dzwonimy do młodszych roczników.

Rzecznik prasowa USK przyznaje, że nowe prawo ułatwia pracę punktom szczepień, które wcześniej musiały wykonać kilka telefonów, zanim znalazły chętnych na konkretną dawkę. Teraz praca idzie szybciej i jest prostsza logistycznie.

To ważne, gdyż w przyszłym tygodniu USK otrzyma rekordową liczbę szczepionek:

- Dostaniemy ponad 8 tys. dawek, w tym 7,5 tys. Pfizera. Wcześniej dostawaliśmy około 6 tys., więc różnica jest znaczna - mówi Katarzyna Malinowska-Olczyk. - Dlatego zachęcamy do zapisywania się na szczepienia w naszych punktach. Można to zrobić, dzwoniąc bezpośrednio do punktów lub na infolinię 989 lub online przez portal pacjent.gov.pl. Jest duża szansa, że przy takiej ilości szczepionek będziemy mogli zaszczepić także osoby z list rezerwowych.

Punkty szczepień działające w USK wydłużą godziny pracy nawet do 22.00-23.00 oraz zwiększą liczę personelu do 80 osób, które będą obsługiwać pacjentów.

PSP w Siemiatyczach: pacjenci zjeżdżają się z całego kraju

Punkt Szczepień Powszechnych w Siemiatyczach to jeden z 16 pilotażowych Punktów Szczepień Powszechnych w Polsce. Ruszył 19 kwietnia i szczepi masowo mieszkańców powiatu siemiatyckiego, ale też osoby z odległych krańców Polski.

- Kończymy pierwszą partię tysiąca szczepionek, którymi szczepiliśmy pacjentów w tym tygodniu. Dziś przyjechało kolejnych tysiąc dawek na przyszły tydzień. Oprócz szczepień w punkcie masowym nadal przyjmujemy pacjentów w punkcie przy szpitalu i w POZ w Mielniku - informuje Andrzej Szewczuk, dyrektor szpitala w Siemiatyczach.

Jak mówi Szewczuk, do Siemiatycz przyjeżdżają osoby z całej Polski: Warszawy, Krakowa, Bielska-Białej, Gdańska i innych miast. Wykorzystują fakt, że w naszym regionie jest sporo wolnych miejsc.

Siemiatyckie punkty szczepień zapisują też młodsze roczniki na listy rezerwowe i korzystają z nich, gdy pod koniec dnia zostają niewykorzystane dawki.

Adresy punktów szczepień wymienionych w tekście

Revita Centrum Medyczne

1000-lecia Państwa Polskiego 10 lok 21A
15-111 Białystok
Telefon: 733002717

Uniwersytecki Szpital Kliniczny

  • Zapisy do punktu szczepień przy ul. Skłodowskiej-Curie 24A - tel. 570 127 263 (telefon czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00)
  • Zapisy do punktu szczepień w Szpitalu Tymczasowym (przeniesiony z ul. Wołodyjowskiego 1 do szpitala USK poziom -1) tel. 570 194 475 (telefon czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00)
  • Zapisy do punktu szczepień w szpitalu przy ul. Żurawiej 14 budynek E1 tel. 570 144 048 (telefon czynny od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-13.00, sobota w godz. 9.00-12.00),
  • Zapisy do punktu szczepień w szpitalu przy ul. Żurawiej 14 Szpital Tymczasowy tel. 570 144 048 (telefon czynny od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-13.00, sobota w godz. 9.00-12.00),
  • Szczepienia prowadzone są również w gabinecie Uniwersyteckiego Lekarza Rodzinnego - (85) 831 89 50.

Punkt Szczepień Powszechnych w Siemiatyczach

Hala Widowiskowo-Sportowa
ul. Świętojańska 25A

Telefony do rejestracji: 85 655 25 54, 85 655 23 08, 85 656 03 03, 85 655 59 48, 85 655 04 66, 693 100 085, 571 923 715

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny