MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Starszy ogniomistrz Borys Predko ma nowy nagrobek. Odbudowali go białostoccy strażacy-emeryci

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Białostoccy strażacy-emeryci przy odbudowanym nagrobku rodzinnym  starszego ogniomistrza Borysa Perki - Nestora Białostockich Strażaków.
Białostoccy strażacy-emeryci przy odbudowanym nagrobku rodzinnym starszego ogniomistrza Borysa Perki - Nestora Białostockich Strażaków. Urszula Łobaczewska
Strażacy-emeryci zebrali ponad 12 tys. zł i odremontowali rodzinny nagrobek starszego ogniomistrza Borysa Predki. Nadali mu też miano Nestora Białostockich Strażaków. W niedzielę (29.10) na białostockim cmentarzu prawosławnym gruntownie odbudowany pomnik został poświęcony przez proboszcza parafii Wszystkich Świętych oraz kapelana strażaków.

Borys Predko był zawodowym strażakiem przez 48 lat, najpierw białostockiej straży ogniowej, potem w straży pożarnej. Pełni służbę pod zaborami, w Polsce niepodległej, w czasie dwóch wojen gasząc pożary podczas bombardowań i w okresie PRL. Na emeryturę odszedł w mając 74 lata. Zmarł w 1962 roku.

Spis treści

Grób, którego długo szukano

Co roku przed świętem zmarłych, Podlaski Oddział Wojewódzki Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Białymstoku prowadzi akcję „znicz pamięci na grobach tych strażaków, których płomień życia zgasł”.

Strażacy, po długich poszukiwaniach odnaleźli grób st. ogn. Predki. Ponieważ był poważnie zniszczony (m.in. pęknięta płyta), postanowili ustawić na grobie nowy pomnik z afirmacją strażackiej służby dla utrwalenia pamięci o strażaku.

Czytaj również:
Pół wieku służby Borysa Predki

Powstał komitet społeczny, którego pracami kierował honorowy prezes podlaskiego związku strażaków emerytów i rencistów płk. w stanie spoczynku Klemens Dziermański. Honorowy prezes poznał Borysa Predkę w początkach swojej służby, a teraz udało mu się odnaleźć jego wnuka i chrześniaka córki.

Borys Predko ma nowy nagrobek

- W 2022 roku postanowiliśmy odszukać grób ogniomistrza Predki. Nie było to łatwe zadanie, ale udało się. Jeden z kolegów ustalił, że grób znajduje się w konkretnym kwartale, w starej części cmentarza prawosławnego. Gdy przyszliśmy w to miejsce okazało się, że grób jest poważnie uszkodzony, a tablica przysypana ziemią. Widok był przygnębiający, więc postanowiliśmy ten nagrobek odnowić, a właściwie wybudować od nowa. To jest nasz Nestor, człowiek, który w białostockiej straży służył od roku 1910 do 1958. I dzisiaj ten pomnik zostaje poświęcony – opowiada płk w st. spocz. Klemens Dziermański.

Czytaj również:

Białostoccy strażacy-emeryci, wspierani przez osoby prywatne, na odnowę pomnika zebrali prawie 12,5 tys. zł. Dzięki temu wystarczyło też m.in. na opłatę za miejsce na cmentarzu na następne 20 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny