Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stara elektrownia. Festiwal książki artystycznej dla dzieci (zdjęcia)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Stara elektrownia. Festiwal książki artystycznej dla dzieci
Stara elektrownia. Festiwal książki artystycznej dla dzieci Jerzy Doroszkiewicz
Festiwal książki artystycznej dla dzieci w starej elektrowni od rana ściąga całe rodziny, nie tylko z Białegostoku. Ponad 30 wydawnictw przywiozło najpiękniej wydaną literaturę dla dzieci.

- Miłość, miłość – powtarzał jak w transie kilkulatek przyglądając się planszy ze zwierzątkami autorstwa Tomasza Samojlika, jednej z kilkunastu, które witają wyruszających ze Świętojańskiej do budynku starej elektrowni. W środku od ilości i urody książek może się zakręcić w głowie. Można też pokręcić kołem starej prasy drukarskiej i wyjść z piękną odbitką sowy albo zespołu kamienic. Taką pamiątkę zabrał ze sobą 5-letni Piotr Kopciewski. Mama Agnieszka oprócz idei festiwalu chwali też ofertę filii Książnicy Podlaskiej z ulicy Skłodowskiej, która postawiła wyłącznie na dziecięcy księgozbiór.

Prawie siedmioletniej Wiktorii Sikorze najbardziej przypadła do gustu pomysłowa książka z wydawnictwa Wytwórnia. Z zapałem pokazywała, jak po nałożeniu specjalnej folii ilustracje ulic Paryża wręcz tętnią życiem. Książkę zafundowała jej mama chrzestna – Julita Stepaniuk.

- Znam te książki z internetu, ale czasem sama piękna okładka to za mało, a tu można je dokładnie obejrzeć – tłumaczyła wizytę z chrześniaczką. Pośród ponad 30 wydawnictw znalazły się też piękne książki i gry wydawane przez Białostocki Teatr Lalek. Wiesława Krysiuk z Płocka kupiła aż dwa „Alfabety teatru” - świetną grę i książkę Marty Guśniowskiej, która powstała pod patronatem „Kuriera Porannego”. - Jedna będzie dla wnuka, a druga dla zaprzyjaźnionego młodzieńca idącego do Pierwszej Komunii – wyjaśniła pani Krysiuk.

- Przyjechałam z dziećmi specjalnie z Bielska Podlaskiego – opowiadała Natalia Burzyńska z ośmiomiesięczną Liwią w chuście i 2,5-letnim Szymonem będącym pod opieką taty i babci. - Synowi czytam codziennie, i chciałabym już coś znaleźć także dla córki – wyjaśniała młoda mama.

Dorośli wraz dziećmi mogli też uczestniczyć w wystawie najpiękniejszych nagrodzonych książek „Peekaboo” połączonej z grą, do której dołączono mapę i wycinankę do zabrania do domu.

- W Polsce sporo jest festiwali książek dla dzieci, ale to miejsce, atmosfera i przemyślany dobór wydawnictw czynią je absolutnie unikalnymi – powiedziała Dominika Żukowska z wydawnictwa Poławiacze Pereł. Wydawcy drukują przepiękne reprinty przedwojennych książek, prześcigają się w pomysłowości, do komiksu o Marii Skłodowskiej-Curie każdy dostaje pudełeczko z preparatki umożliwiającymi samodzielne wykonanie eksperymentu.

Dziękuję małej Marysi za wykonanie odbitki sowy w Drukarni bez prądu z Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu.

Festiwal książki artystycznej dla dzieci - program - niedziela - 14 maja

14.05.2017 (niedziela)

11:00 / Przestrzeń warsztatowa: „Elektryzujące światło”, wykład otwarty prof. Macieja Zajkowskiego w ramach Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego Politechniki Białostockiej;

Dr hab. inż. Maciej Zajkowski, prof. PB - związany z Wydziałem Elektrycznym oraz Wydziałem Zarządzania Politechniki Białostockiej. Zainteresowania: projektowanie urządzeń oświetleniowych z diodami LED, systemów energetyki słonecznej, światłowodów oświetleniowych, smart lighting, smart region Współpracuje w roli eksperta z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, Ministerstwem Energetyki, gminami województwa podlaskiego. Doradztwa w zakresie poprawy efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii, nowoczesnych, inteligentnych systemów oświetleniowych.

Podlaski Uniwersytet Dziecięcy to program edukacji realizowany przez Politechnikę Białostocką. Jest marką w pełni regionalną, którego pomysł i realizacja wywodzą się z Białegostoku. O wadze przedsięwzięcia i jego powodzeniu świadczy ogromne zainteresowanie zajęciami. Wykładowcy i organizatorzy projektu stawiają sobie za cel rozwijanie dziecięcej wrażliwości, intelektu i twórczego potencjału. Udowadniają, że nauki ścisłe to nie tylko formuły i definicje, ale również fascynujące oświadczenia i mnóstwo dobrej zabawy. Wszyscy pilni studenci otrzymują swoje pierwsze dyplomy ukończenia studiów. Oferta edukacyjna Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego skierowana jest do uczniów szkół podstawowych w wieku 6-12 lat z Białegostoku i okolic.

12:30 / Przestrzeń warsztatowa: spotkanie autorskie z wybitną ilustratorką i autorką picture book’ów Iwoną Chmielewską;

14:00 / Przestrzeń warsztatowa: pokaz ilustrowania na żywo w wykonaniu Tomasza Samojlika;

15.00 / stoisko wydawnictwa Wytwórnia: ogólnopolska premiera książki „Kiedy będę duża / Kiedy będę duży” i spotkanie z autorką, Marią Dek;

16:00 / Przestrzeń warsztatowa: wspólne słuchanie audiobooka „Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim” – słuchowisko pełne dźwięków i światła.

Teatr wyobraźni. Wspólne słuchanie audiobooka "Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim" autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel, czyta Anna Dymna. Słuchowisko pełne dźwięku i świateł w reżyserii Krzysztofa Kiziewicza. Czy tablet i telefon komórkowy mają coś wspólnego z kryształami? Co kryje wnętrze tych niewielkich, "inteligentnych" i jakże popularnych dziś urządzeń? A może wiesz, co to jest błękit pruski, metal B i do czego służy kapilara? I czy można zostać wynalazcą przez omyłkę... Posłuchaj opowieści o słynnym w świecie uczonym Polaku, Janie Czochralskim i jego kryształowym odkryciu, które zapoczątkowało współczesną elektroniczną epokę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny