Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spór o finansowanie opieki psychologicznej. Szpital i NFZ inaczej widzą dobro pacjenta. I nikt nie chce ustąpić

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego w Podlaskiem obowiązuje od 2018 roku
Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego w Podlaskiem obowiązuje od 2018 roku pixabay.com
Poradnia psychologiczna w Białostockim Centrum Onkologii działa, choć NFZ nie przekazuje na to pieniędzy. A nie przekazuje, gdyż - według nowych zasad - poradnia powinna uczestniczyć w ministerialnym programie. Jednak na to nie chce zgodzić się dyrekcja BCO. Jak mówi - w trosce o pacjentów.

Do poradni psychologicznej, działającej przy BCO, trafiają pacjenci ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową, a także członkowie ich rodzin, którzy nie potrafią odnaleźć się w sytuacji, gdy ciężko zachorował ktoś bliski.

Reforma psychiatrii. Dwie białostockie poradnie zlikwidowane. NFZ: pacjenci mają opiekę

Do tej pory pieniądze na prowadzenie poradni BCO otrzymywało bezpośrednio z Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Wartość rocznego kontraktu opiewała na 300 tys. zł - to nie są duże środki, ale zawsze jakieś wsparcie - mówi Magdalena Borkowska, dyrektorka BCO.

W poradni pracuje dziewięciu psychologów. Od stycznia do połowy listopada 2023 r. pod ich opieką było 1276 osób, które w sumie odbyły 2853 wizyty. Ponad 70 proc. pacjentów stanowili ci, którzy byli leczeni w BCO z powodu rozpoznania choroby nowotworowej, a następnie kontynuowali opiekę. W styczniu br. poradnia przyjęła już 212 osób (psychologowie odwiedzili też 179 pacjentów na oddziałach BCO).

NFZ umów z psychiatrami nie przedłuży, ale obiecuje: Centra Zdrowia Psychicznego zapewnią łatwiejszy dostęp do opieki

Niestety, za każdą wizytę i pracę specjalistów BCO płaci z własnego budżetu. Zmieniły się bowiem zasady. I to nie tylko w BCO. 1 stycznia br. wygasły wszystkie umowy między NFZ a poradniami psychiatrycznymi w województwie podlaskim. NFZ nie ogłosił kolejnego konkursu, ponieważ pomysł na finansowanie pracy tych placówek jest inny.

W psychiatrii NFZ stawia na pilotaż. Pacjenci innych ośrodków mogą zostać bez pomocy

Województwo podlaskie uczestniczy bowiem - już od lipca 2018 r. - w pilotażowym programie Centrów Zdrowia Psychicznego, którego zasady ustaliło Ministerstwo Zdrowia. Według nich od 1 stycznia br. wszystkie gabinety czy przychodnie zdrowia psychicznego powinny podpisać umowy nie z NFZ, ale z jednym z trzech działających w Białymstoku centrów zdrowia psychicznego (CZP) - na zasadzie podwykonawstwa. Są to szpital psychiatryczny w Choroszczy, Uniwersytecki Szpital Kliniczny oraz REVIT. Ta zmiana ma sprawić, że opieka psychologiczno-psychiatryczna będzie lepiej skoordynowana, zaś pacjentowi łatwiej będzie znaleźć odpowiednią pomoc.

- CZP stają się miejscami, które będą odpowiedzialne za skoordynowanie działania wszystkich placówek, zaangażowanych w udzielanie pomocy osobom dorosłym w kryzysie psychicznym - tłumaczy nowe zasady Małgorzata Kołpak-Kowalczuk z podlaskiego NFZ. - Dotychczasowe, odrębne umowy z NFZ nie pozwalały na koordynację opieki, za którą teraz ma odpowiadać CZP. Jest to rozwiązanie, które stawia pacjenta na pierwszym miejscu, ma mu zagwarantować większe bezpieczeństwo oraz szybką i kompleksową pomoc - podkreśla.

Chodzi przede wszystkim o punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne, które udzielają pomocy przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

- Można udać się tam z każdym problemem natury psychologicznej. W tych punktach pacjent ma zapewnioną całodobową pomoc lekarza psychiatry i psychologa - dodaje Małgorzata Kołpak-Kowalczuk.

I właśnie o taki punkt chodzi przede wszystkim dyrekcji BCO. Bo poradnia może go zorganizować u siebie, a jeśli nie - ma odsyłać pacjentów, którzy przyszli po raz pierwszy, do CZP, któremu podlega. Ani jednego, ani drugiego rozwiązania nie ocenia dobrze dyrektor Borkowska. Pierwszego - ponieważ zorganizowanie punktu oznacza dodatkowe koszty. Drugiego - bo potrzebującego pomocy pacjenta chce przyjąć od razu, bez odsyłania go na pierwszą konsultację do CZP. To m.in. dlatego BCO nie zgłosiło się, by być podwykonawcą któregoś z białostockich centrów. Dyrektor Borkowska chce, by poradnia w szpitalu działała według dawnych zasad. I zapewnia, że tak - przynajmniej na razie - jest.

- Do 30 czerwca 2024 r. kadra psychologów BCO opiekuje się pacjentami, którzy rozpoczęli terapię przed 1 stycznia 2024 r. - mówi Sylwia Polińska, rzeczniczka BCO. - Pacjenci Breast Cancer Unit oraz Colorectal Cancer Unit Białostockiego Centrum Onkologii mają zapewnioną opiekę psychologiczną w ramach unitów.

Natomiast inni pacjenci są odsyłani do CZP. Ilu - nie wiadomo, gdyż BCO nie prowadzi takich statystyk. Ale wciąż ma nadzieję, że NFZ zmieni zasady i podpisze umowę bez pośredników.

Te nadzieje rozwiewa jednak Maciej Olesiński, dyrektor podlaskiego oddziału NFZ. Jak mówi, zasady są jednakowe dla wszystkich.

- Umowa podwykonawstwa z CZP może zostać zawarta przez Białostockie Centrum Onkologii w dowolnym czasie. Nawet teraz - podkreśla.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny