Specustawa mieszkaniowa przyjęta. Inwestycje mieszkaniowe będą łatwiejsze, a gruntów pod zabudowę przybędzie

Przemysław Zańko
Zgodnie z założeniami rządu specustawa mieszkaniowa ma skrócić czas potrzebny na inwestycje budowlane.
Zgodnie z założeniami rządu specustawa mieszkaniowa ma skrócić czas potrzebny na inwestycje budowlane. KAROLINA MISZTAL
Od dawna zapowiadana specustawa mieszkaniowa została przyjęta przez Radę Ministrów. Nowe przepisy regulujące inwestycje budowlane będą obowiązywać przez 10 lat.

Rada Ministrów przyjęła projekt tzw. specustawy mieszkaniowej – poinformowało 20 czerwca Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Jej głównym zadaniem będzie usprawnienie procesu przygotowywania i realizacji inwestycji mieszkaniowych, co ma przyspieszyć powstawanie nowych mieszkań i pomóc zaspokoić panujący w Polsce głód lokali. Specustawa mieszkaniowa ma jednak zmienić również kilka innych istotnych kwestii.

Specustawa mieszkaniowa – co się zmieni?

Najważniejszą zmianą, jaką wprowadzi specustawa mieszkaniowa, będzie skrócenie do minimum okresu przygotowania inwestycji w budownictwie mieszkaniowym. Deweloperzy, którzy zgodzą się na spełnienie zapisanych w ustawie warunków, będą mogli skorzystać z uproszczonej, znacznie szybszej ścieżki realizacji budowy, przebudowy czy zmiany sposobu użytkowania nieruchomości. Czas potrzebny na przygotowanie inwestycji ma zmniejszyć się z pięciu lat do zaledwie jednego roku. Rząd liczy na to, że w ten sposób mieszkania na wynajem i sprzedaż zaczną szybciej pojawiać się na rynku, dzięki czemu ich ceny spadną, a dostępność wzrośnie.

– Skracamy okres przygotowania inwestycji i tworzymy dobre warunki dla budownictwa mieszkaniowego. Jestem przekonany, że przepisy przygotowane z myślą o budownictwie mieszkaniowym ułatwią realizację inwestycji – stwierdza Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

Specustawa mieszkaniowa ma też za zadanie powstrzymać urbanistyczny chaos dzięki zaostrzeniu wymogów, jakie będzie musiała spełnić dana inwestycja. Od chwili wejścia w życie nowych przepisów inwestor będzie musiał już na etapie składania wniosku o lokalizację swojej inwestycji dołączyć do niego koncepcję urbanistyczno-architektoniczną. Co więcej, będzie ona musiała być sporządzona przez wykwalifikowanego specjalistę – urbanistę bądź architekta. Gminy będą więc mogły na bieżąco kontrolować, co i gdzie deweloper planuje postawić.

Inwestycje budowlane pod większą kontrolą

Warunkami, które będą musieli spełnić inwestorzy mieszkaniowi, by skorzystać z szybszej ścieżki realizacji inwestycji, będą określone standardy urbanistyczne. Deweloper chcący pójść na skróty będzie musiał zapewnić w swojej inwestycji m.in.:

  • dostęp do placówek powszechnej edukacji w odległości nie większej niż 1,5–3 km (w zależności od liczby mieszkańców danej miejscowości),
  • dostęp do przystanku komunikacji miejskiej w odległości nie większej niż 0,5–1 km (ponownie w zależności od liczby mieszkańców),
  • dostęp do drogi publicznej adekwatny do potrzeb obsługi komunikacyjnej.

To, czy inwestycja spełnia określone w specustawie warunki, weryfikowane będzie nie tylko – jak dotąd – na etapie uzyskiwania decyzji, ale też w trakcie realizacji inwestycji. Jeśli inwestycja w którymkolwiek momencie nie będzie tych standardów spełniać, budynek nie otrzyma pozwolenia na użytkowanie.

Co ważne, samorządy lokalne będą mogły zmniejszać lub zwiększać podane standardy, ale tylko do 50 proc. założonych wskaźników. W ten sposób powstaną lokalne standardy urbanistyczne, w których gmina będzie mogła wskazać także m.in. wymaganą liczbę miejsc parkingowych przy inwestycji oraz obowiązek zapewnienia mieszkańcom dostępu do sieci ciepłowniczej.

Nowe działki budowlane i brak deweloperskiej samowoli

Jeśli chodzi o działki budowlane, na rynku dzięki nowym przepisom ma się pojawić więcej gruntów. Specustawa mieszkaniowa pozwoli na uruchomienie inwestycyjne ziemi, której przedtem nie brano pod uwagę przy budowie mieszkań: terenów poprzemysłowych czy należących do poczty, kolei lub wojska. Warto zaznaczyć, że obszary te na ogół spełniają standardy urbanistyczne i posiadają niezbędną infrastrukturę, świetnie nadają się więc pod zabudowę. Jednocześnie specustawa nie dopuszcza zabudowy na obszarach chronionych.

Zobacz ogłoszenia: Mieszkania na sprzedaż

W przyjętym projekcie ustawy brak również kontrowersyjnych zapisów, zgodnie z którymi deweloperzy mogliby ignorować przy inwestycjach zapisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. W obecnym kształcie specustawa głosi, iż o lokalizacji inwestycji mieszkaniowej każdorazowo decydować będzie rada gminy, a mieszkańcy będą mogli wyrazić swoją opinię na temat zaproponowanego miejsca pod zabudowę.

Specustawa mieszkaniowa wkrótce wejdzie w życie?

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju nowe przepisy wejdą w życie w ciągu 14 dni od daty ogłoszenia specustawy w Dzienniku Ustaw. Wyjątkiem jest część przepisów, których obowiązywanie rozpocznie się w innych, specjalnie określonych terminach. Dokładnych dat nie podano, specustawa powinna jednak zacząć obowiązywać już wkrótce. Wiadomo natomiast, że zostanie z nami na dłużej: przewidywany w projekcie czas obowiązywania specustawy to 10 lat.

Pracownicy „Biedronki” nie chcą pracować w niedziele

Wideo

Materiał oryginalny: Specustawa mieszkaniowa przyjęta. Inwestycje mieszkaniowe będą łatwiejsze, a gruntów pod zabudowę przybędzie - RegioDom.pl

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie