Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjalna strefa ekonomiczna: jak korzystać z prowadzenia działalności gospodarczej na jej terenie

(opr. peż)
Edward Kosakowski: Dochód z działalności zwolnionej z opodatkowania, w tym przypadku prowadzonej na terenie SSE, objętej udzielonym zezwoleniem, nie zmniejsza dochodu do opodatkowania osiągniętego z działalności podlegającej opodatkowaniu.
Edward Kosakowski: Dochód z działalności zwolnionej z opodatkowania, w tym przypadku prowadzonej na terenie SSE, objętej udzielonym zezwoleniem, nie zmniejsza dochodu do opodatkowania osiągniętego z działalności podlegającej opodatkowaniu.
Korzyści i preferencje podatkowe dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie SSE przejawiają się w szczególności w zwolnieniach dochodów uzyskiwanych z tej działalności od podatku CIT i PIT- zwraca uwagę Edward Kosakowski, biegły rewident, doradca podatkowy, prezes Kancelarii Księgowo-Audytorskiej Buchalteria w Białymstoku.

Wyraża to art. 12 ustawy o SSE, w myśl którego dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE w ramach udzielonego zezwolenia są zwolnione od podatku dochodowego, na zasadach określonych w ustawach o CIT i PIT.

Zwolnienie to nie ma jednak charakteru zwolnienia podmiotowego, dotyczy bowiem dochodu uzyskanego z działalności prowadzonej wyłącznie na terenie SSE i określonej w wydanym zezwoleniu na podstawie ustawy o SSE. Zastrzeżono przy tym, że wielkość udzielonego zwolnienia podatkowego (w kwocie niezapłaconego podatku CIT lub PIT obliczonego od dochodu osiąganego z działalności gospodarczej na terenie SSE) stanowi pomoc publiczną, która nie może przekroczyć pomocy w największej wysokości przewidzianej w ustawie o pomocy publicznej.

Ze zwolnienia podatkowego nie może zatem korzystać dochód podatnika z działalności prowadzonej wprawdzie na terenie SSE, ale nie objętej udzielonym zezwoleniem, jak i dochód tego podatnika z działalności prowadzonej poza SSE. Stąd też warunkiem zwolnienia jest wyodrębnienie tej działalności pod względem organizacyjnym (może to być, ale nie musi wyodrębnienie sformalizowane, np. w postaci zakładu, sklepu, warsztatu, magazynu) i ewidencyjnym – polegającym na wydzieleniu przychodów i kosztów ich uzyskania związanych z działalnością objętą zwolnieniem od CIT lub PIT oraz nie objętą zwolnieniem (podlegającą opodatkowaniu). Forma i sposób wyodrębnienia organizacyjnego powinna zależeć od rodzaju, zakresu, rozmiarów prowadzonej działalności gospodarczej na terenie SSE.

Musimy przy tym pamiętać, że o ile podatnik oprócz działalności prowadzonej na terenie SSE zwolnionej z opodatkowania, uzyskuje również dochody podlegające opodatkowaniu CIT lub PIT, to dochód z działalności zwolnionej z opodatkowania, w tym przypadku prowadzonej na terenie SSE, objętej udzielonym zezwoleniem, nie zmniejsza dochodu do opodatkowania osiągniętego z działalności podlegającej opodatkowaniu.

Dochodu tego nie zmniejsza także strata poniesiona na działalności na terenie SSE. Wynika to z konstrukcji dochodu podatkowego, jako nadwyżki przychodów podatkowych nad kosztami ich uzyskania.

Specjalną strefą ekonomiczną
jest wyodrębniona niezamieszkała część terytorium kraju, na terenie której może być prowadzona działalność gospodarcza na zasadach określonych ustawą o SSE. SSE powoływana jest na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów, w którym określa się m.in. zasady funkcjonowania, zakres i przedmiot udzielonego zezwolenia na prowadzenie działalności, wielkość i warunki pomocy publicznej, która może być udzielana przedsiębiorcom prowadzącym działalność na terenie SSE.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny