MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śmiercionośna bakteria w natarciu. Rekordowa liczba zakażeń, a może ich być jeszcze więcej. Czym jest STSS?

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Bakteria, nazywana niekiedy „mięsożerną”, wywołuje rzadką, ale groźną chorobę – paciorkowcowy zespół wstrząsu toksycznego (STSS). Rekordowy wzrost zachorowań odnotowano w Japonii w 2023 r., ale liczba przypadków rośnie i rekord może zostać pobity w 2024 r. Jaka bakteria wywołuje STSS? Sprawdź, jak można się nią zarazić.

Spis treści

„Mięsożerna” bakteria w Japonii. Rekordowa liczba zakażeń

Narodowy Instytut Chorób Zakaźnych (NIID) w Tokio poinformował o wzroście liczby zakażeń bakterią paciorkowca, która wywołuje rzadką, ale groźną chorobę – paciorkowcowy zespół wstrząsu toksycznego (STSS). W 2023 r. w Japonii odnotowano rekordową liczbę zakażeń – 941. Jednak eksperci prognozują, że w 2024 r. może być jeszcze gorzej, biorąc pod uwagę, że od początku roku odnotowano 378 przypadków.

Paciorkowiec
Osoby, które są nosicielami bakterii, mogą nie mieć żadnych objawów. KATERYNA KON/SCIENCE PHOTO LIBRARY/Getty Images

Paciorkowcowy zespół wstrząsu toksycznego (STSS) to rzadka choroba. Ma bardzo wysoki poziom śmiertelności – aż 30 proc. zakażeń kończy się śmiercią. Liczba przypadków STSS w Japonii drastycznie wzrosła po pandemii COVID-19. Do 2020 r. liczba zachorowań nie przekraczała 200 rocznie.

W 2022 r. podejrzenia wzbudziła też rosnąca liczba infekcji tym paciorkowcem u dzieci w Wielkiej Brytanii. Poziom zakażeń w Polsce również wzrósł od wybuchu pandemii, z paru przypadków do 100 w 2022 r.z

To nie grypa ani angina. Powoduje ból gardła, a potem jest jeszcze gorzej. Ta choroba dotyka też dorosłych i dawno nie była takim problemem

Paciorkowiec – jak można się zarazić?

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) wyjaśnia, że paciorkowiec grupy A (GAS), wywołujący STSS, jest rodzajem bakterii występującej w gardle oraz na skórze. U większości ludzi nie powoduje żadnych objawów. Może jednak powodować szereg różnych chorób nosa, gardła i płuc.

Paciorkowiec może być rozprzestrzeniany poprzez:

 • kaszel,
 • kichanie,
 • kontakt fizyczny ze skórą.

Osoby, które są nosicielami bakterii, mogą nie mieć żadnych objawów, ale mogą ją przenosić – podobnie jak osoby, które zachorowały. U niektórych choroba prowadzi do martwicy tkanki łącznej pokrywającej mięśnie, z uwagi na co nazywana jest niekiedy „mięsożerną”.

Paciorkowcowy zespół wstrząsu toksycznego w Japonii. Obostrzenia jak podczas pandemii?

Paciorkowcowy zespół wstrząsu toksycznego (STSS) to rzadka choroba, jednak w styczniu 2024 r. portal The Japan Independent informował o wysokiej liczbie zachorowań w Japonii w 2023 r.

Japońskie władze, zaalarmowane wysoką liczbą przypadków, na początku 2024 r. zaapelowały o konieczność zachowania podstawowej higieny i środków ostrożności stosowanych podczas pandemii.

– Chcemy, by ludzie podejmowali kroki zapobiegawcze, takie jak utrzymywanie dłoni w czystości oraz przestrzeganie zasad kultury podczas kaszlu – podkreślił japoński minister zdrowia Keiz Takemi.

Choć przyczyny wzrostu zachorowań na STSS nie są jasne, to mogą nimi być m.in. zniesienie restrykcji pandemicznych oraz przejście COVID-19, które może zmienić podatność na niektóre mikroorganizmy.

– Należy wyjaśnić cykl infekcji ciężkich inwazyjnych chorób paciorkowcowych i natychmiast je opanować – zaapelował Ken Kikuchi, profesor chorób zakaźnych na Uniwersytecie Medycznym Kobiet w Tokio.

Paciorkowcowy zespół wstrząsu toksycznego (STSS). Jak można się zarazić STSS?

Paciorkowcowy zespół wstrząsu toksycznego (STSS) wywołują bakterie paciorkowca grupy A. Co ciekawe, w przypadku prawie połowy osób, które chorują na STSS, nie wiadomo, w jaki sposób bakterie dostały się do organizmu – czasami przez otwory w skórze (takie jak uraz lub rana chirurgiczna), czasami przez błony śluzowe (skóra wewnątrz nosa i gardła).

Bardzo rzadko zdarza się, aby osoba z STSS zaraziła inne osoby, jednak każda infekcja paciorkowcem z grupy A może przekształcić się w STSS i bardzo łatwo jest rozprzestrzeniać bakterie paciorkowca z grupy A.

Pierwsze objawy STSS to:

 • gorączka i dreszcze,
 • bóle mięśni,
 • nudności i wymioty.

Po ich wystąpieniu w ciągu 24 do 48 godzin rozwija się niskie ciśnienie krwi. Wtedy też STSS szybko staje się znacznie poważniejszy. Występuje wtedy:

 • niedociśnienie (niskie ciśnienie krwi),
 • tachykardia (szybsze niż normalnie tętno),
 • tachypnea (przyspieszony oddech),
 • niewydolność narządów.

Na paciorkowcowy zespół wstrząsu toksycznego bardziej narażone są osoby, które:

 • skończyły 65 lat,
 • mają otwartą ranę (np. po operacji, po ospie wietrznej),
 • chorują na cukrzycę,
 • nadużywają alkoholu.

Źródło:
Streptococcal Toxic Shock Syndrome Centers for Disease Control and Prevention

Miej ciśnienie pod kontrolą

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Śmiercionośna bakteria w natarciu. Rekordowa liczba zakażeń, a może ich być jeszcze więcej. Czym jest STSS? - Strona Zdrowia

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny