Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sielskie klimaty

msz
Rośliny w ogrodzie rustykalnym powinny być wysadzane w nieregularnych odstępach, tak jakby wyrastały przypadkowo w tym miejscu.
Rośliny w ogrodzie rustykalnym powinny być wysadzane w nieregularnych odstępach, tak jakby wyrastały przypadkowo w tym miejscu.
Dom otoczony naturą, osadzony w wyjątkowym krajobrazie rustykalnego ogrodu. Bujna roślinność, stylowe ścieżki i wiejskie dodatki pozwolą stworzyć miejsce, które będzie naszym azylem, oazą spokoju.

Ze wszystkich tendencji architektonicznych styl rustykalny najlepiej odzwierciedla klimat typowego wiejskiego ogrodu.
Choć większości osób klimaty wschodnie kojarzą się przede wszystkim z matrioszkami, drewnianymi ręcznie malowanymi meblami i cała paletą barw, to w ostatnim czasie stał się on bardzo popularny. Jednak współczesne aranżacje z wykorzystaniem elementów tej właśnie stylistyki są bardzo dalekie od kiczu.
- Wręcz przeciwnie, mogą sprawić, że nasze ogrody zyskają bajkowy urok i spokój sielskiego wiejskiego klimatu - mówi Dominik Wilczyński, architekt firmy Libet, producenta kostki brukowej.
Podstawową zasadą estetyki rustykalnej jest połączenie neutralnych lub jaskrawych barw elewacji domu z naturalnymi materiałami, jak kamień, drewno i barwną roślinność.
- Najczęściej ogrody w stylu rustykalnym otaczają domy z drewna i kamienia, ale nawet te wykonane z materiałów bardziej przemysłowych mogą zyskać szyk i styl dzięki rustykalnemu charakterowi otoczenia - mówi specjalistka.

Spacer w ogrodzie

W ogrodzie urządzonym w stylu wiejskim nie może zabraknąć spacerowych ścieżek, tarasu z kostek lub płyt w naturalnym odcieniu beżu, który najlepiej wpisuje się w sielski klimat ogrodu.
- Nawierzchnie w stonowanych kolorach są jednak polecane tylko wtedy, gdy dom wykonany jest z drewna, ma naturalne barwy albo elementy z kamienia - mówi Dominik Wilczyński. - Jeśli natomiast elewacja budynku utrzymana jest w żywej kolorystyce czerwieni czy zieleni, polecamy w tym przypadku na ścieżki nawierzchnie w podobnych odcieniach. Aby nie sprawiały wrażenia kiczowatości, dobrze je przemieszać z kostkami w spokojnych odcieniach beżu.
Na ścieżkach idealnie sprawdzą się kostki obijane, które dzięki procesowi postarzania doskonale odwzorowują efekt starobruku albo inne kostki o gładkiej fakturze.

Dobrane meble
Meble drewniane najlepiej komponują się z rustykalnym charakterem ogrodu. Wybierajmy te, które wyglądają na ciężkie, surowe lub mają frezowane wykończenia. Niestety meble takie są dość drogie, ale możemy je zamienić, np. na surowce, które celowo postarzamy albo na mocne metalowe konstrukcje z elementami drewna czy wikliny.
Aby podkreślić rustykalny charakter mebli, można je nakryć grubo tkanymi kolorowymi kapami na "styl łowicki" albo we wzory roślinne.

Przypadkowa roślinność
Rośliny w ogrodzie rustykalnym powinny być wysadzane w nieregularnych odstępach, tak jakby wyrastały przypadkowo w tym miejscu.
- Na pewno powinny się znaleźć w otoczeniu ścieżek, przy altance, patio lub ogrodzeniu, ale jeśli wyrosną gdzieś na środku trawnika to nie przesadzajmy ich, ponieważ doskonale podkreślą prawdziwość tego stylu - mówi Arleta Łoskot - Skalska, architekt ogrodów z Białegostoku.
Charakterystyczne dla stylistyki rustykalnej są pospolite, niewyszukane rośliny, a to co powinno je wyróżniać to kolor.
- Im jest bardziej kolorowo, tym lepiej - mówi Arleta Łoskot-Skalska. - Dlatego też doskonałe będą dzikie róże, pelargonie, polne chabry, malwy czy maki.
Ważne tylko, żeby było ich dużo i sprawiały wrażenie, że rosną dziko, bez nadzoru człowieka. Nie powinno też zabraknąć drzew: jabłoni, gruszy, śliw, czy czereśni.
Na koniec warto wprowadzić do naszego ogrodu nieco urozmaicenia i stylowych gadżetów. Wystarczy choćby sznur suszonych grzybów na ganku czy tuż, przy drzwiach wejściowych, koronkowe firany w oknach i duże, gliniane, donice na kwiaty i na zioła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny