Sesja sejmiku województwa podlaskiego w Operze i Filharmonii Podlaskiej. 30 radnych zdecyduje o strategii rozwoju regionu [27.04.2020]

red
OiFP. Upiór w operze na scenie przy Odeskiej Wojciech Wojtkielewicz
Ambitne Podlaskie: Przedsiębiorcze, Partnerskie, Perspektywiczne. To wizja rozwoju regionu do 2030 roku. Mimo pandemii. O jej przyjęciu zdecydują radni w scenerii widowni Dużej Sceny Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Radni wojewódzcy zbiorą się na sejmiku w świątyni sztuki przy Odeskiej w poniedziałek [27.04.2020]. Początek o godz. 10. Miejsce wybrano ze względu na zachowanie standardów bezpieczeństwa w stanie epidemii. Sesja poświęcona będzie w dużej mierze wsparciu podlaskich szpitali w walce z koronawirusem (w tym przyjęcie Podlaskiego Pakietu Zdrowotnego, który w sumie opiewa na prawie 60 mln). Ale nie tylko.

Czytaj też:Mobilna brygada do walki z koronawirusa

Radni będą też decydować o strategii rozwoju regionu do 2030. Opiera się ona na 4P, czyli Podlaskie: Przedsiębiorcze, Parterskie, Perspektywiczne. Strategia musi być przyjęta ze względów formalnych, ale większość jej zapisów powstawała przed pandemią. A ta zmieniła globalne megatrendy i krajowe otoczenie.

- Strategia ma nami kierować zarówno w dobrych, jak i gorszych czasach. Nie tylko wtedy, kiedy kraj się rozwija, rosną dochody, ludzie mają pracę. W takich warunkach zaczynaliśmy pracę nad Strategią. Ale tworząc ją widzieliśmy szerszy kontekst, przygotowaliśmy się na ewentualne kryzysy, choć oczywiście mieliśmy nadzieję, że te warianty nam się nie przydadzą - mówi Artur Kosicki. marszałek województwa. - Po wybuchu pandemii, wspólnie z ekspertami współpracującymi przy tworzeniu Strategii, przeanalizowaliśmy jej zapisy. Okazało się, że kierunki, jakie wskazaliśmy, czyli inwestowanie w ludzi i gospodarkę, nowoczesne przemysły ani trochę nie straciły na aktualności. Jestem przekonany, że ta Strategia pozwoli nam na poradzenie sobie z kryzysem, który wywołał koronawirus, ponieważ jej cele i kierunki działań stawiają na budowanie silnego regionu w oparciu o nasz największy potencjał, o ludzi.

Podlaskie 2030 – wizja rozwoju

Wizja, jako pożądany obraz województwa podlaskiego w 2030 roku brzmi:

Podlaskie: przedsiębiorcze – partnerskie – perspektywiczne

Te trzy filary będą determinowały działania podejmowane w ramach realizacji strategii i są odpowiedzią na formułowane potrzeby rozwojowe regionu.

Strategia o lotnisku: Województwo podlaskie znajduje się w grupie regionów, które nie posiadają lotniska regionalnego.16 W chwili obecnej prawie cały region znajduje się poza izochroną 120 minut dostępności do centralnego portu lotniczego.17 W 2018 roku w Białymstoku zakończono budowę pasa startowego na lotnisku lokalnym Białystok Krywlany, w celu przystosowania go do pełnienia funkcji lotniska użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji (w skrócie LUPOC). Lotnisko będzie obsługiwało samoloty o pojemności do 50 pasażerów, mające zasięg 1,5-2 tys. km. W najbliższym czasie nowo wybudowany pas startowy zostanie doposażony w infrastrukturę towarzyszącą, związaną z zabezpieczeniem prawidłowego funkcjonowania i rozwoju lotniska. W 2019 r. zakończono również budowę lotniska lokalnego w Suwałkach o parametrach podobnych do lotniska w Białymstoku.

Podlaskie przedsiębiorcze
Przedsiębiorcze Podlaskie oznacza „przedsiębiorczy region”. W 2030 roku województwo podlaskie, jego mieszkańcy, instytucje i organizacje tworzące region będą kojarzyć się właśnie z przedsiębiorczością. Będzie to przedsiębiorczość rozumiana, jako: umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami, problemami i zagrożeniami w sposób innowacyjny. Przedsiębiorcze podlaskie to region, który we wszystkich sferach życia społeczno-gospodarczego potrafi wykorzystywać nadarzające się szanse, aby poprawiać jakość życia mieszkańców. W warunkach niezwykle dynamicznego, gwałtownie zmieniającego się otoczenia przedsiębiorczość będzie nie tylko kluczową cechą podmiotów gospodarczych, ale także samorządów, instytucji i mieszkańców. Młodzież będzie wychowywana w duchu przedsiębiorczości, by posiadać zdol-ność dostosowywania się do ciągłych zmian. Przedsiębiorczy, kreatywni pracownicy będą najważniej-szym zasobem instytucji i przedsiębiorstw. Samorządy i instytucje będą wdrażać innowacje społeczne zdolne sprostać już oczekiwanym, ale i nowym niespodziewanym wyzwaniom. W sferze gospodarczej nastawienie firm na wykorzystywanie szans i ciągłą ekspansję przyniesie sukcesy na skalę międzynaro-dową a regionowi dobry poziom rozwoju ekonomicznego. Przedsiębiorcze województwo podlaskie, to region, w którym konkurencyjne firmy, duże i małe, krajowe i zagraniczne, budują swoją silną pozycję międzynarodową w oparciu o wiedzę i zasoby regionu.

Podlaskie partnerskie
Ograniczone zasoby, w tym kapitału, kwalifikacji, innowacyjności oraz specyficzne położenie regionu (na krańcach UE) stanowią wciąż bariery rozwojowe regionu. Niezbędne jest lepsze wykorzystanie istniejących i często rozproszonych zasobów poprzez współdziałanie. Konieczne jest ponadto przyciąganie do regionu dodatkowych zasobów kapitału, ludzi, idei. Dlatego region stanie się partnerski, czyli nastawiony na współpracę wewnątrzregionalną, współpracę z innymi regionami w Polsce i w UE oraz współ-pracę z partnerami spoza UE, a w szczególności krajami wschodnimi. Własne zasoby będą efektywnie wykorzystywane dzięki współdziałaniu zarówno w sferze gospodarczej jak i społecznej, a także rozwojowi partnerstwa publiczno-prywatnego, gwarantującego możliwość łączenia zasobów różnych sekto-rów. Partnerski region, będzie przyciągał inwestorów, wnoszących kapitał finansowy oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne i organizacyjne. Do regionu będą napływali też nowi pracownicy. Regionalne firmy będą wzmacniały swoją konkurencyjność poprzez uczestniczenie w powiązaniach sieciowych o zasięgu regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Dzięki wzmocnieniu konkurencyjności przedsiębiorstwa będą w coraz większym stopniu kierowały swoje produkty i usługi na szeroki rynek krajowy i międzynarodowy. Uczelnie i ośrodki naukowe będą prowadziły ożywioną współpracę wewnątrzregionalną, krajową i międzynarodową sprzyjającą wysokiemu poziomowi edukacji i badań, z których korzy-stać będzie także samorząd i gospodarka regionu. Sektor edukacji będzie ściśle współpracował z praco-dawcami, m.in. w celu dostosowania kształcenia do ich potrzeb. W roku 2030 województwo podlaskie będzie mieć wizerunek regionu partnerskiego, nastawionego na współpracę we wszystkich sferach, które mogą być wzmocnione zasobami i kompetencjami partnerów.

Podlaskie perspektywiczne

Województwo podlaskie w 2030 roku będzie regionem zachęcającym do wiązania z nim swojej przy-szłości. Przekaz ten, oparty na marce województwa, będzie adresowany zarówno do dotychczasowych mieszkańców, lokalnych firm, ale także ludzi i przedsiębiorców z innych regionów i krajów. Podlaskie perspektywiczne, to przede wszystkim region oferujący w długiej perspektywie bardzo dobre warunki do rozwoju i aktywności mieszkańców poprzez znoszenie barier społecznych, gospodarczych i prze-strzennych i zapewnienie równego dostępu do samorealizacji we wszystkich sferach życia. Perspekty-wiczne podlaskie będzie wyróżniać się wysoką jakością życia, a przez to również dogodnymi warunkami rozwoju firm opartych na działalnościach wymagających wysokiego poziomu kapitału ludzkiego. Podla-skie będzie zajmowało wiodącą pozycję w pojawiających się nowych obszarach aktywności człowieka, dzięki ukształtowanym i powszechnym postawom otwartości na wyzwania i umiejętności dostosowania się do zmian w otoczeniu.
Unikalnym zasobem regionu pozostanie zachowane w dobrym stanie środowisko przyrodnicze. Konse-kwentnie będzie stosowana idea zrównoważonego rozwoju przy jednoczesnym innowacyjnym podejściu do przyrody i jej zasobów. Rozwijane będą w szczególności technologie cyrkularnej gospodarki i pro-dukcji energii ze źródeł odnawialnych. Na bazie walorów środowiska i najnowocześniejszych technologii rozwijać się będzie rolnictwo ekologiczne i rolnictwo zrównoważone.
We wszystkich obszarach rozwijane i wdrażane będą technologie cyfrowe, dzięki którym region będzie kształtował swoje przewagi konkurencyjne i wdrażał innowacje społeczne. W społecznym wymiarze rozwoju będzie to region wychodzący naprzeciw problemom starzejącego się społeczeństwa poprzez optymalne wykorzystanie potencjału mieszkańców w różnym wieku i zwiększanie poziomu aktywności zawodowej mieszkańców.
Perspektywiczne podlaskie oznacza również region ludzi uczących się, ciągle dostosowujących swoje kompetencje do dynamicznych zmian otoczenia, uczestniczących w globalnych trendach rozwojowych

Czytaj też:Jak drogi w Podlaskiem (nie)budowano

Co jeszcze na sesji?

Radni rozdzielą też dotacje na remonty zabytków. Na liście dominują obiekty sakralne, ale są też i świeckie rodzynki. Wśród nich Ratusz w Sejnach czy Pałac Hasbacha w Białymstoku- siedziba wojewódzkiego konserwatora zabytków. W sumie na prace konserwatorskie w 44 budynkach zarezerwowano prawie 2,4 mln zł.

2,4 mln wynosi także dotacja, którą samorząd planuje przeznaczyć dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Pieniądze mają być przeznaczone na zakup sprzętu gaśniczego (motopompy, węże), jak i umundurowania (np. kaski).

Sejmik zwinie też, i to dosłownie, podlaską banderę. Po 18 latach wojewódzka armada opuszcza Konferencję Peryferyjnych Regionów Nadmorskich. Powód: brak wsparcia lobbystycznego w sprawach ważnych z punktu widzenia województwa podlaskiego tj. - polityki spójności w kontekście dodatkowych funduszy dla Polski Wschodniej, a przede wszystkim transportu i dostępności w kontekście rewizji drogowej sieci TEN-T. Chodzi o jej uzupełnienie o korytarz Białystok- Kuźnica -granica państwa.

Czytaj więcej: Podlaska armada zawija do suchego portu

Do tej pory sejmik obradował w auli im. Krzysztofa Putry w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. Teraz polityka samorządowa zagości w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Transmisja obrad sejmiku w budynku przy Odeskiej będzie dostępna od godz. 10 w poniedziałek [27.04.2020] na portalu wrotapodlasia.pl oraz kanale urzędu marszałkowskiego w serwisie YouTube.

Wysokie czynsze, niewielu klientów. Restauratorzy zamykają biznesy.

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Jedno i drugie przedstawienie dla "koneserów".

G
Gość
27 kwietnia, 06:11, Gość:

Widzialem dzielo Upior w operze, ale Kosickiego nie bede ogladal i nie polecam.

A ja nie będę oglądał skompromitowanego Tuska

Z
Z bloku

Może wreszcie mieszkańcy zrzeszeni w spółdzielniach nie będą karani brakiem środków unijnych. W podlaskim jako jedyni w kraju sami ocieplili własne mieszkania zaciskając pasa .

G
Gość

Widzialem dzielo Upior w operze, ale Kosickiego nie bede ogladal i nie polecam.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3