Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau podpisał w poniedziałek notę dyplomatyczną ws. reparacji wojennych. We wtorek z wizytą do Warszawy przyjechała szefowa dyplomacji Niemiec Annalena Baerbock, która spotkała się z ministrem Rauem.
Na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu Annalena Baerbock oświadczyła, że kwestia reparacji wojennych z punktu widzenia rządu federalnego jest kwestią zamkniętą.
Sekretarz generalny PiS o reparacjach wojennych
Sobolewski pytany o kolejne kroki ws. reparacji w Programie Pierwszym Polskiego Radia, zaznaczył, że strona polska czeka obecnie, aż z notą zapoznają się z nią Niemcy.
Podejmujemy w tym czasie inne działania dyplomatyczne dotyczące Europy, świata. Być może uda się pozyskać sojuszników w tej kwestii w Europie; słyszymy, że Grecję zainteresował temat. Wobec Grecji Niemcy też nie mają uregulowanych kwestii związanych z II wojną światową - odparł.
- Przed nami duża ofensywa dyplomatyczna w tej sprawie. Już jest podjęta i będzie kontynuowana - zapowiedział polityk PiS.
Sobolewski nawiązał też do wtorkowego wywiadu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dla Polskiego Radia.
- Jak wspomniał o tym prezes Jarosław Kaczyński, wczorajsze oświadczenie pani minister o tym, że to zostało już uregulowane i tematu nie ma, jest to postawieniem takiej barykady. Spodziewaliśmy się tego ze strony Niemiec, ale jesteśmy od tego, aby te barykady forsować - stwierdził Sobolewski.
1 września w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. W raporcie podano, że ogólna kwota strat Polski to 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów zł, co w przeliczeniu daje 1 bilion 532 miliardy 170 milionów dolarów. Konsekwencje działań niemieckich na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej powinny zostać uregulowane w umowie bilateralnej, zawartej przez rządy Polski i Niemiec - wskazali autorzy raportu.
Niemcy uważają, że kwestia reparacji jest już zamknięta
Annalena Baerbock, odnosząc się we wtorek w Warszawie do wystosowanej przez rząd polski noty, oświadczyła, że "kwestia reparacji z punktu widzenia rządu federalnego jest kwestią zamkniętą".
Dobrą wiadomością jest to, że mamy wspólną przyszłość z naszą Unią Europejską, jest to nie tylko nasze ubezpieczenie na życie, szczególnie w tych czasach, ale jest to naszym instrumentem na przyszłość - powiedziała szefowa niemieckiego MSZ.
Podkreśliła, że "Niemcy poczuwają się do swojej odpowiedzialności historycznej bez jakichkolwiek ograniczeń".
- Naszym wiecznym zadaniem pozostanie przypominanie o zadanym przez Niemcy cierpieniu milionów Polaków - powiedziała Baerbock.
Dodała, że było to "całkiem inne cierpienie" niż to, które Niemcy zadawały w innych krajach, cierpienie związane z "kampanią uciśnienia, germanizacją, czystym wyniszczeniem".
rs
Źródło:
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?