MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rzetelna Firma: podlascy przedsiębiorcy należą do tych, którzy najsolidniej płacą swoim kontrahentom

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne
Rzetelni partnerzy biznesowi to firmy zarejestrowane m.in. w: Świętokrzyskiem, Podlaskiem i Lubelskiem. Takie są wyniki rankingu, który na podstawie danych Krajowego Rejestru Długów opracowali eksperci Rzetelnej Firmy w 2022 roku. Na przeciwnym biegunie są przedsiębiorstwa z Mazowsza, Kujaw i Śląska.

Według Katarzyny Starostki z Rzetelnej Firmy, zestawienie pokazuje różnicę w postawach firm z różnych części Polski: - Są takie rejony, gdzie niepłacenie jest ujmą na honorze, są takie gdzie traktuje się to jako element działalności gospodarczej – podkreśliła ekspertka.

Na koniec zeszłego roku najlepiej w rankingu wypadły firmy z trzech województw:

 • świętokrzyskiego (44 pkt.),
 • podlaskiego (39 pkt.),
 • lubelskiego (38 pkt.).

Czytaj również:

- Żeby zapewnić obiektywną weryfikację rzetelności firm w województwach wzięliśmy pod uwagę: zadłużenie w KRD w przeliczeniu na 1000 firm z danego regionu, średnie zadłużenie na jednego dłużnika i odsetek dłużników w województwie w stosunku do wszystkich działających tu firm. Im mniejsze zaległości, tym więcej punktów i wyższa pozycja regionu w rankingu. Po zsumowaniu wszystkich kategorii, uzyskaliśmy wskaźnik, który pokazuje poziom rzetelności polskich przedsiębiorców – tłumaczy zasady rankingu Katarzyna Starostka.

Zgodnie z tą metodologią najgorsze notowania w kraju mieli przedsiębiorcy z Mazowsza (zaledwie 6 pkt.), którzy w dwóch na trzy kategorie zajęli ostatnie miejsca. Niechlubne podium uzupełniły firmy z Kujawsko-Pomorskiego (10 pkt.) i Śląska (12 pkt.).

Z danych KRD w końcu koniec 2022 roku, że najwięcej winni kontrahentom są przedsiębiorcy:

 • z Mazowsza (prawie 1,9 mld zł),
 • ze Śląska (ponad 1 mld zł),
 • z Wielkopolski (prawie 900 mln zł).

Na końcu listy zadłużonych, czyli firm, których zadłużenie jest najmniejsze znalazły się województwa: świętokrzyskie (148,5 tys. zł), opolskie (149 tys. zł) i podlaskie (153 tys. zł).

Czytaj również:

- Wskaźniki rankingu nie pozostawiają złudzeń, że podlascy przedsiębiorcy są rzetelni. Pokazują, że są ostrożni i myślą, żeby za mocno się nie zadłużać, aby nie było zagrożenia dla firm. I to jest bardzo pozytywne. Inna sprawa, że tych firm jest u nas dużo mniej niż na Mazowszu, Pomorzu czy Śląsku. Ale nasze miejsca w rankingu pokazują, że dość ostrożnie podchodzimy do inwestycji, bo zbyt duże odbijają się niekorzystnie na kondycji firmy. Nasi przedsiębiorcy szanują pieniądze, trzy razy oglądając każdą złotówkę zanim ja wydadzą. Generalnie zaś, wynik tego badania stawia w bardzo dobrym świetle biznes z naszego regionu - komentuje wyniki Rzetelnej Firmy Witold Karczewski, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku.

Eksperci Rzetelnej Firmy i KRD sprawdzili też, jak wygląda średnie zadłużenie firm w poszczególnych województwach. I okazało się, że najwięcej przeciętnie muszą oddać dłużnicy z województw:

 • mazowieckiego (35,8 tys. zł),
 • łódzkiego (35,2 tys. zł),
 • podkarpackiego (34,4 tys. zł), które zwykle zajmowali w tej kategorii wysokie lokaty.

Z kolei najniższe średnie zadłużenie mają przedsiębiorcy z Zachodniopomorskiego (28 tys. zł), Świętokrzyskiego (29 tys. zł) i Lubelskiego (29 tys. zł). Jak zauważyli eksperci, teraz wśród najlepszych pod tym względem zabrakło Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej.

Gala XIX Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw

Złota Setka. Finał XIX Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiors...

Innym analizowanym przez autorów rankingu wskaźnikiem był odsetek zadłużonych firm w danym województwie. Im niższy poziom tego wskaźnika, tym wyższe miejsce w rankingu rzetelności.

 • Wygrały tu przedsiębiorstwa z Podkarpacia, których 6,4 proc. znajduje się bazie Krajowego Rejestru Długów.
 • Kolejne lokaty (ex aequo) zajęli przedsiębiorcy z Podlaskiego i Małopolski, w których długi ma nieco ponad 6,7 proc. firm.

Problem nieterminowej spłaty długów widać za to na Śląsku, gdzie zadłużona jest co dziesiąta firma (10,73 proc.). Niewiele lepiej jest na Dolnym Śląsku, gdzie trudności z płaceniem na czas ma ponad 10,5 proc. przedsiębiorców i w Kujawsko-Pomorskiem (ponad 10,4 proc.).

Czytaj również:

Ostatnim czynnikiem w rankingu Rzetelnej Firmy było podzielenie łącznego długu w województwie na 1000 tamtejszych firm. Wygrało Świętokrzyskie (2,1 mln zł), które minimalnie wyprzedziło Podlaskie (ponad 2,1 mln zł) i Małopolskie (2,2 mln zł).

Niejako tradycyjnie, najgorzej wypadły firmy z Mazowsza (3,7 mln zł), Kujawsko-Pomorskiego (3,5 mln zł) i Śląska (prawie 3,5 mln zł), a przedsiębiorstwa z tych regionów w poprzednim rankingu też zamykały stawkę. Tyle że największe długi mieli przedsiębiorcy ze Śląska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny