Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzecznik Praw Obywatelskich pomaga, gdy inni zawodzą

Magdalena Kuźmiuk [email protected] tel. 85 748 95 12
Rzecznik Praw Obywatelskich pomaga, gdy inni zawodzą
Rzecznik Praw Obywatelskich pomaga, gdy inni zawodzą YouTube
Prof. Irena Lipowicz i jej współpracownicy spotkali się w środę w Białymstoku z mieszkańcami Podlasia. W rozmowach dominowały głównie sprawy z zakresu prawa cywilnego. Mieszkańcy skarżyli się też na opieszałość sądów i dyskryminację.

Skargi na Narodowy Fundusz Zdrowia, jak również te związane z wywłaszczeniem gruntów pod budowę drogi S8, kwestie spadkowe, sprawy karne i związana z nimi opieszałość sądów, niemożliwe do pokonania bariery architektoniczne. To tylko część problemów, z jakimi w środę mieszkańcy Białegostoku zwrócili się do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Jedną z osób, która pojawiła się na spotkaniu z prof. Ireną Lipowicz w podlaskim urzędzie wojewódzkim, był pan Władysław z Białegostoku. Od 16 lat porusza się na wózku elektrycznym. Od dekady próbuje - w jego ocenie bez większych skutków - zainteresować władze naszego miasta barierami architektonicznymi. - W instytucjach nie mam siły przebicia - nie ukrywa. - Robi się strome podjazdy, na które żaden wózek nie wjedzie, i twierdzi, że podjazd jest. Jak można dopuścić go do użytku? Boli brak wrażliwości urzędników.

Postawa pana Władysława, który pokazał album ze zdjęciami obrazującymi niedostępność niektórych - także nowych - inwestycji w Białymstoku, zrobiła wrażenie na Rzeczniku Praw Obywatelskich.

- Tu nie chodzi tylko o osoby na wózkach, ale także o matki z wózkami. Robimy ścieżki z kocich łbów. Świetnie. Ale poprowadźmy pośrodku pas, po którym można poprowadzić wózek z dzieckiem i po którym może przejechać wózek osoby niepełnosprawnej. A robi się pseudopodjazdy - przyznała prof. Irena Lipowicz.

Na spotkanie z RPO przyszedł też pan Mirosław. Od 12 lat walczy o uporządkowanie spraw związanych ze spadkiem po rodzicach. - Orzeczeniami sądu zostałem okradziony z nieruchomości, w której mieszkam od ponad 50 lat. Teraz sądy kwestionują swoje wyroki, nie chcą mnie wpisać do księgi wieczystej, żona dostała nakaz eksmisji - wyliczał białostoczanin.

Na opieszałość sądów skarżyła się też w środę mieszkanka okolic Nowego Miasta. - Pięć lat temu zostałam brutalnie pobita. Spędziłam 19 dni w szpitalu. Jeden ze sprawców wciąż pozostaje bezkarny, bo jest synem wpływowej osoby - przyznała, pokazując swoje zdjęcia zrobione po napadzie.

W części spraw, które trafiły w środę do Rzecznika, wystarczyło udzielić porady. Inne poddane będą analizie.

- Robimy ksero dokumentów, by zapoznać się z istotą sprawy. W ciągu tygodnia lub dwóch jest odpowiedź. W sprawach, które toczą się przykładowo od 16 lat, a dokumentów jest cała teczka, często musimy prosić na przykład o akta sądowe. Wtedy wyjaśnienie zajmuje nam nieco więcej czasu - przyznaje prof. Irena Lipowicz.

Złóż skargę przez telefon

Biuro RPO uruchomiło specjalną infolinię dla osób, które chcą uzyskać informacje lub złożyć skargę. Telefon 800 676 676 czynny jest w poniedziałek w godz. 10-18 i od wtorku do piątku w godz. 8-16. Połączenie jest bezpłatne z telefonów stacjonarnych i komórkowych należących do sieci T-Mobile, Plus, Orange.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny