Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rząd daje 6000 zł za zbieranie deszczówki. Oto co musisz zrobić, aby otrzymać pieniądze. Czy wiesz, jak należy zbierać deszczówkę?

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Właściciele domów już od kilku dni żyją informacją, że za zbieranie deszczówki, rząd chce im zapłacić 6000 zł. Nabór wniosków rozpoczął się 3 sierpnia i potrwa do wyczerpania środków finansowych na ten cel, które opiewają na sumę 130 ml zł. Dowiedz się, w jaki sposób utworzyć na terenie swojej nieruchomości system zatrzymywania wód opadowych oraz jakie kroki podjąć, aby dostać dofinansowanie do projektu. Dlaczego zbieranie deszczówki jest tak ważne? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

Spis treści

Po co nam deszczówka?

Na początek warto przypomnieć, że zgodnie z zapisami w Prawie wodnym (Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r.) wody opadowej nie traktuje się jako ścieku i nie wolno jej odprowadzać na ulicę ani do kanalizacji. Za oba czyny grożą kary finansowe. To na właścicielu działki spoczywa obowiązek właściwego odprowadzania deszczówki. Nie można jej też skierować na sąsiednią działkę. Pozostaje zatem jedyny sposób na odprowadzenie nadmiaru wody: zebrać ją i wykorzystać do dalszych celów.

zbiornik na deszczówkę
W ogrodach najłatwiejszym sposobem na odprowadzanie wody z opadów jest zbieranie do specjalnego zbiornika na deszczówkę. 123RF/krrad

Woda deszczowa to bogactwo, z którego nie każdy zdaje sobie sprawę. Po pierwsze jest to działanie proekologiczne i ekonomiczne – dzięki wodzie opadowej oszczędzamy wodę pitną, której nie musimy wykorzystywać do podlewania ogrodu. Ponadto według wyliczeń, 10-minutowy silny opad deszczu pozwoliłby aż 20 razy spłukać toaletę, trzy razy umyć samochód lub zrobić kilka prań. Jest to oszczędność na poziomie ok. 80 l wody pitnej. Zbieranie wody z opadów jest bardzo proste, a korzyści z tego bardzo wymierne, np.:

  • w ogrodzie nie powstają kałuże, które mogą niszczyć nasze uprawy i kwiaty;
  • możemy ją wykorzystać do mycia kostki brukowej i innych elementów przydomowych;
  • dzięki specjalnym filtrom możliwe jest jej wykorzystanie do celów domowych, np. prania. Deszczówka nie jest jednak zdatna do picia.

Dowiedz się więcej: Gromadzisz deszczówkę na podwórku? Rusza kolejny nabór w programie „Moja woda”. Pieniądze do wzięcia z rządowej dotacji

Jak zbierać deszczówkę z dachu i rynien?

Do zbierania wody opadowej często wykorzystuje się dach oraz rynny. Wówczas w bardzo prosty sposób można ją odprowadzić do specjalnych zbiorników. Deszczówka powinna być przefiltrowana przez sitko, aby pozbyć się z niej nieczystości, np. owadów lub liści. Pamiętajmy, że woda, zebrana z dachu pokrytego dachówkami ceramicznymi będzie lepszej jakości niż ta zebrana z pokrycia blaszanego lub z domieszką azbestu. Na rurach spustowych montuje się kolektor rynnowy (potocznie zwany zbieraczem deszczu), który transportuje wodę do zbiorników naziemnych. Zbiorniki naziemne na deszczówkę warto wyposażyć kran ogrodowy, dzięki któremu wygodnie będzie pobierać z nich wodę. Naziemny zbiornik na deszczówkę może mieć różną pojemność – od 300 do nawet 2000 litrów.

Zbiornik naziemny jako funkcjonalna ozdoba

Najlepiej, aby był wykonany z materiału odpornego na warunki atmosferyczne i działanie promieni UV. Dzięki temu w zgromadzonej wodzie nie będą się rozwijać mikroorganizmy oraz glony. Choć zbiorniki te wyglądają masywnie, w rzeczywistości są lekkie, więc możemy je przestawić w dowolne miejsce. Mogą mieć kształt walca lub prostopadłościanu oraz różne kolory. Zbiorniki wykonane z tworzywa są najtańsze, ale też i najmniej estetyczne. Z racji tego, że są one na widoku, warto zadbać o to, aby nie szpeciły obejścia. Najładniej prezentują się zbiorniki wykonane z tworzywa imitującego kamień lub drewno. Możemy znaleźć i takie, które wyglądają jak głaz lub mają miejsce na kwiaty doniczkowe. Dzięki temu łatwo je wpasować w architekturę ogrodu.

Podziemny zbiornik na deszczówkę

Może on pomieścić nawet 10 tys. litrów wody, więc jest znacznie większy objętościowo niż jego naziemny odpowiednik. Zbiornik nie ma w ogóle dostępu do światła, a temperatura wody utrzymuje się na poziomie 6-8 stopni Celsjusza – nie ma zatem ryzyka, że rozwiną się w niej glony. Trzeba jednak zwrócić szczególną uwagę na rodzaj podłoża – jest ono ważne ze względu na warunki gruntowo-wodne na naszej posesji oraz ewentualną kolizję z istniejącymi już instalacjami. Nie będzie można też posadzić nad nim roślin z rozbudowanym system korzeniowym, aby zapobiec możliwym uszkodzeniom zbiornika.

Studnia chłonna do odprowadzania deszczówki

Jeżeli grunt na działce jest słabo przepuszczalny, ale pod jego powierzchnią na głębokości ok. 3 m jest już lepiej przepuszczalna warstwa np. z piasku, to w takiej sytuacji można postawić studnię chłonną. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku terenów gliniastych, na których po obfitych deszczach tworzą się kałuże, które przez długi czas nie wysychają. Studnia chłonna umożliwia równomierne odprowadzanie wody do warstw przepuszczalnych gruntu.

Chcesz otrzymać dofinansowanie do deszczówki? Złóż wniosek!

Aby móc ubiegać się o pomoc rządową, trzeba złożyć do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o wsparcie, a wraz z nim faktury oraz dokumenty potwierdzające wykonanie instalacji. Aby złożyć taki wniosek należy zarejestrować, a następnie zalogować na portalu beneficjenta Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) odpowiedzialnego za województwo, w którym będzie realizowana inwestycja. Listę poszczególnych Funduszy wraz z linkiem do portalu beneficjenta znajdziesz na stronie internetowej.

Warto przy okazji sprawdzić, no co jeszcze można uzyskać dofinansowanie w ramach Programu Moja Woda 2023. Trzeba również pamiętać, że z programu wyłączone są nieruchomości, które już wcześniej skorzystały z tego finansowego wsparcia. Dofinansowanie można otrzymać także na zakup i montaż:

  • oczek wodnych;
  • systemów drenażu w zielonych dachach (bez kosztów nasadzeń);
  • pomp, filtrów, przewodów oraz wszystkich elementów służących do drenażu lub gromadzenia wody opadowej.
Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rząd daje 6000 zł za zbieranie deszczówki. Oto co musisz zrobić, aby otrzymać pieniądze. Czy wiesz, jak należy zbierać deszczówkę? - RegioDom.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny