MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drzewka za surowce wtórne. Zobacz zdjęcia z akcji w Atrium Biała

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Przyniosłam torbę z plastikowymi butelkami. Dostałam za to trzy sadzonki - pokazuje pani Joanna. Takich osób jak ona w sobotę w Atrium Biała można było spotkać mnóstwo.

Nasza wspólna akcja „Drzewko za surowce wtórne” cieszyła się ogromnym powodzeniem. 1500 sadzonek (były to róże, irgi, głogi, pigwowce, trzmieliny i aronie.

Zasada była prosta. Nasi czytelnicy – a zarazem klienci Atrium Biała – przynosili makulaturę, butelki PET, plastikowe nakrętki oraz aluminiowe puszki. My je ważyliśmy, segregowaliśmy, a w zamian wręczaliśmy bilecik, który – już w środku galerii, można było wymienić na sadzonki.

- Zbieram nakrętki, bo przecież dużo miejsca nie zajmują - przekonywał Kazimierz Winnicki. To nie pierwsza akcja, w której uczestniczy. - Dwa lata temu dostałem kilka sadzonek. Posadziłem. Rosną w ogrodzie - uśmiechał się.

Bo przecież tak niewiele trzeba, by wspomóc ochronę środowiska naturalnego. Wiedza o tym doskonale również partnerzy naszej akcji.

- Przyroda to istotny element życia, dlatego dbanie o nią jest naszym obowiązkiem. Zbliżający się Dzień Ziemi to okazja do tego, aby poruszyć temat świadomości przyrodniczej i zwrócić uwagę na zasady efektywnego recyklingu. Naszą akcją chcemy przypomnieć, że dbanie o środowisko nie powinno mieć wyznaczonych dni, ale być naszym codziennym nawykiem, a proekologiczne zachowania możemy wprowadzić w naszych własnych domach - mówiła Justyna Doroszkiewicz, dyrektor Atrium Biała.

- Jako firma korzystająca z dobrodziejstw surowca, którego dostarcza nam las, jesteśmy za tym, aby ochrona lasu była wzmacniana, a gospodarka leśna zrównoważona. Chcemy, aby las eksploatowany był w mądry sposób. Falezy nam na tym, gdyż ekosystemu dostarczają nam naturalne surowce, ale przede wszystkim gromadzi zapasy wody pitnej, hamują pęd wiatry, zapobiegają erozji gleby – mówiła Sylwia Kikolska z firmy Biaform SA.

A Grzegorz Mościbrocki z firmy Clovin dodał: – Wszystkie surowce, które u nas występują, pochodzą ze źródeł naturalnych. O to dbamy najbardziej. Firma Clovin podczas swojej produkcji wykorzystuje źródła odnawialne. To na przykład deszczówka, prąd z farmy fotowoltaicznej.

Jak podkreślił, angażowanie się w akcje jak „Drzewka za surowce wtórne” wydaje się obowiązkiem. – Bo to akcja wyjątkowa. A jej popularność mówi sama za siebie.

Partnerem akcji było tez Olinutki Żłobek i Przedszkole Artystyczne: – Edukujemy nie tylko artystycznie, ale również ekologicznie. Uczymy dzieci dbać o przyrodę – podkreślała Agnieszka Matowicka, właścicielka i dyrektorka placówki. Jak mówiła, dzieci również włączyły się w akcję. – Przyniesione przez nie surowce wtórne wymieniliśmy na sadzonkę, którą wspólnie zasadzimy w naszym ogródku – mówiła.

Ale pomoc środowisku to nie koniec dobrych uczynków. Bo w zbiórce surowców wtórnych pomagała nam firma MPO, która pomoże w wycenie przyniesionych surowców. A uzyskane z nich pieniądze przekażemy Fundacji Pomóż Im, która od lat pomaga ciężko chorym dzieciom i ich rodzinom. W ramach fundacji działa m.in. Domowe Hospicjum dla Dzieci. Fundacja jednak ma plany, by pomagać jeszcze bardziej. Kilka lat temu zebrała pieniądze i kupiła budynek w Sochoniach pod Białymstokiem. Teraz chce tam otworzyć hospicjum, tyle że stacjonarne: dla dzieci, które z jakichkolwiek powodów nie mogą chorować w rodzinnym domu.

REGULAMIN AKCJI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny