Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ruszyła kwalifikacja wojskowa mieszkańców powiatu białostockiego. Potrwa do 28 marca

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
W ramach kwalifikacji wezwani przechodzą m.in. badanie lekarskie, którym otrzymają jedną z czterech kategorii do służy wojskowej: A, B, D lub E
W ramach kwalifikacji wezwani przechodzą m.in. badanie lekarskie, którym otrzymają jedną z czterech kategorii do służy wojskowej: A, B, D lub E Wojciech Wojtkielewicz/ Polska Press
Około 700 mężczyzn i ponad 100 kobiet. Tylu mieszkańców pow. białostockiego ma się w tym roku stawić do kwalifikacji wojskowej. W poniedziałek (12.02) pierwsi wezwani stanęli przed komisją. To osoby z rocznika 2005. Chodzi o określenie zdolności do służby wojskowej. - Ale to nie pobór - uspokaja wojsko.

Kwalifikacja wojskowa. Pierwsi wezwani z pow. białostockiego stanęli przed komisją

Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku przy Warszawskiej 79A. To tu od poniedziałku działa powiatowa komisja lekarska powołana na tegoroczną kwalifikację wojskową.

- Jest obowiązek, więc się stawiłem - stwierdza 18-latek z gm. Czarna Białostocka. - Były pytania o dane rodziców, rodzeństwa, sytuację rodzinną. Na spotkaniu z psychologiem - o samopoczucie i reakcje na stres.

Czytaj też:

- Trzeba było postać chwilę w kolejce, ale potem wszystko poszło sprawnie. Po spotkaniu z psychologiem były badania lekarskie: sprawdzano ciśnienie, wzrost, wagę. Potem skłon do przodu, i to wszystko - dodaje innych wezwany. Z MDK wyszedł z kategorią wojskową A.

12 lutego to pierwszy dzień kwalifikacji wojskowej wśród mieszkańców pow. białostockiego.

- Mamy doświadczenie i liczymy, że jak zawsze kwalifikacja przebiegnie sprawnie - mówi starosta białostocki Jan Perkowski.

Dodaje, że to okazja do sprawdzenia stanu swojego zdrowia (w razie konieczności lekarz może bez kolejki skierować na dodatkowe badania do specjalisty). Na miejscu można też porozmawiać z żołnierzami obrony terytorialnej oraz 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego na temat warunków i przygotowania do służby w wojsku.

Kwalifikacja wojskowa. Szefowa WCR: to nie pobór tylko założenie ewidencji

- Kwalifikacja wojskowa to nie jest pobór do wojska, a jedynie założenie ewidencji wojskowej - podkreśla ppłk Małgorzata Repnik, szefowa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku. - W chwili obecnej mamy formy ochotnicze służby wojskowej. Zainteresowani nimi muszą mieć orzeczoną kategorię zdolności do służby wojskowej. Zaświadczenie o uregulowanym stosunku do służby wojskowej może być też potrzebne przy ubieganiu się o wymarzone stanowisko pracy w cywilu. Warto to wziąć pod uwagę.

Służba wojskowa nie jest obowiązkowa, ale kwalifikacja wojskowa tak. W tym roku obowiązek stawiennictwa przed komisją dotyczy mężczyzn urodzonych w 2005 r. (którzy w tym roku kończą 19 lat) oraz tych z rocznika 2000-2004, którzy z różnych względów nie podeszli wcześniej do kwalifikacji. Wezwania otrzymują też kobiety urodzone w latach 1997–2005 posiadające kwalifikacje przydatne dla sił zbrojnych na wypadek mobilizacji lub wojny (tzn. lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, weterynarze, farmaceuci).

Kwalifikacja wojskowa trwa w całej Polsce do końca kwietnia

W całym woj. podlaskim do kwalifikacji ma się w tym roku stawić około 8 tys. osób (w tym 350 kobiet). W pow. białostockim - około 800 osób (w tym ponad 100 kobiet); tu kwalifikacja potrwa do 28 marca.

Kwalifikacja wojskowa odbywa się w całej Polsce w terminie od 1 lutego do końca kwietnia. W Podlaskiem rozpoczęła się 5 lutego od mieszkańców pow. suwalskiego, siemiatyckiego, grajewskiego i sokólskiego. Pierwsi białostoczanie do kwalifikacji staną 15 lutego.

Zobacz także:

Szefowa WCR przypomina, aby zabrać ze sobą dowód tożsamości, zaświadczenie ze szkoły o wykształceniu lub kontynuacji nauki oraz niezbędną dokumentację medyczną. Wykaz znajduje się w treści wezwania.

Osoby, które nie mogą się stawić w wyznaczonym terminie, powinny uprzedzić organ wzywający (urząd gminy, miasta) i ustalić nową datę. W przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności, wójt burmistrz lub prezydent może wydać zarządzenie o przymusowym doprowadzeniu . Frekwencja w woj. podlaskim od lat utrzymuje się na poziomie około 90 procent.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ruszyła kwalifikacja wojskowa mieszkańców powiatu białostockiego. Potrwa do 28 marca - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny