Rusza IV „Olimpiada Solidarności”. Szkoły mogą się zgłaszać

  Rusza IV „Olimpiada Solidarności”. Szkoły mogą się zgłaszać

  Leszek Rudziński

  Kurier Poranny

  Kurier Poranny

  Uczniowie przyjadą z dwudniową wizytą do Gdańska

  Uczniowie przyjadą z dwudniową wizytą do Gdańska ©Karolina Misztal

  Fundacja Centrum Solidarności po raz kolejny przypomina, że historia jest nauczycielką życia, a z walki z komunizmem powinniśmy być szczególnie dumni.
  Uczniowie przyjadą z dwudniową wizytą do Gdańska

  Uczniowie przyjadą z dwudniową wizytą do Gdańska ©Karolina Misztal

  W związku z tym, aby sprawdzić wiedzę historyczną młodych ludzi, uruchomiła rejestrację do IV edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii (1970-1990)”.

  A stawka jest wysoka. Zwycięzcy będą mogli dostać się bez egzaminów na najlepsze uczelnie w Polsce. Do wyboru będą Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Gdański i Uniwersytet Jagielloński.

  Nawet jeśli nie uda się osiągnąć najwyższego miejsca na podium, na zdobywców wszystkich trzech miejsc czekają roczne stypendium naukowe oraz bony na wybrane publikacje IPN - będą one ważne przez trzy lata. - Poprzez różne ciekawe i inspirujące realizacje edukacyjne staramy się wypromować wśród młodych ludzi modę na znajomość historii, kultury i tradycji. Mówimy im, że znajomość historii nie jest potrzebna tylko tym, którzy chcą się kształcić w tym kierunku, ale to przede wszystkim solidny fundament i kapitał na start w dorosłe życie - mówi Danuta Kobzdej, organizatorka konkursu i prezes Fundacji Centrum Solidarności.

  Matematyka powinna być obowiązkowa. Tak uważają Polacy

  Fundacja nie zapomniała o nauczycielach, którzy dołożyli trudu, aby ich podopieczni dobrze poznali historię Polski. Pedagodzy zostaną uhonorowani przez organizatora nagrodą pieniężną, a ich szkoły otrzymają statuetkę z brązu zaprojektowaną na potrzeby konkursu oraz dyplom gratulacyjny podpisany przez patronów konkursu.

  Aby jednak osiągnąć sukces, uczniowie muszą się wykazać wiedzą historyczną już na etapie szkolnym i wojewódzkim, gdzie będą rywalizować ze sobą indywidualnie, rozwiązując test wielokrotnego wyboru.

  Trójka uczniów, którzy otrzymali najlepsze wyniki na etapie wojewódzkim, przyjedzie na dwudniową wizytę do Gdańska wraz z opiekunem. Jej celem jest aktywny odpoczynek przed kolejnymi wyzwaniami konkursu, który polegał będzie m.in. na zwiedzaniu miejsc historycznych, z których słynie nadmorskie miasto. - Chcemy, aby uczniowie się poznali i nauczyli skutecznej autoprezentacji, która będzie im potrzebna nie tylko podczas finału, ale też w całym życiu - mówi Kobzdej.

  W Gdańsku finaliści z poszczególnych szkół stworzą wojewódzką drużynę i będą rywalizowali w finale o główną nagrodę z innymi województwami.

  Podczas egzaminu finałowego młodzi historycy nie tylko będą musieli odpowiadać na wylosowane pytania ustne, ale również bronić przygotowanych przez siebie prezentacji multimedialnych na temat zadany wcześniej przez Komisję Konkursową.

  W konkursie mogą wziąć udział uczniowie II klasy szkół ponadgimnazjalnych i III klasy technikum. Rejestracja szkół potrwa do 15.11.2016 r. Etap szkolny odbędzie się 22.11.2016 r. o godz. 10.00.

  Patronem medialnym „Olimpiady Solidarności” są dzienniki regionalne Polska Press.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Poranny.pl poleca

  Wideo