Rozpoczynają się prace nad budową ośrodka badawczego nad budynkami zeroenergetycznymi.

Redakcja
Udostępnij:
Dzięki porozumieniu Podlaskiego Centrum Budownictwa Pasywnego i Wschodniego Klastra Budowlanego jeszcze w tym roku rozpoczną się prace nad budową budynków badawczo-laboratoryjno-produkcyjnych.

Firmy zrzeszone w dwóch podlaskich klastrach: Wschodnim Klastrze Budowlanym i Podlaskim Klastrze Budownictwa Pasywnego wystąpiły o dofinansowanie do projektu dotyczącego budowy ośrodka badawczego nad budynkami plus energetycznymi. Przeprowadzenie badań przewidzianych w projekcie pozwoli na stworzenie optymalnego wzorca budynku energooszczędnego opartego o technologię pasywną, dostosowanego zwłaszcza do trudnych warunków klimatycznych, charakterystycznych dla terenów Polski północno-wschodniej.

Dzięki prowadzonym badaniom zostanie opracowany optymalny wzorzec budynku o maksymalnie wysokich walorach użytkowych i nieznacznym wpływie na środowisko naturalne. W wyniku badań mają też zostać zminimalizowane koszty realizacji i eksploatacji budynku pasywnego, energooszczędnego oraz autonomicznego przy zachowaniu najlepszych parametrów energooszczędności.

Od września tego roku w miejscowości Łubniki, na terenie gminy Zabłudów w województwie podlaskim rozpocznie się budowa jednej z najnowocześniejszych inwestycji w Polsce.
- Wybudowany przez nas budynek składać się będzie między innymi z pomieszczeń badawczo- pomiarowych –  mówi Krzysztof Gryc, koordynator Podlaskiego Klastra Budownictwa Pasywnego. - W budynku badawczo-laboratoryjnym przewidziane są sale szkoleniowe i konferencyjne, pomieszczenia biurowe i administracyjne oraz miejsca przeznaczone na promocję poszczególnych firm wchodzących w skład klastra dodaje - Tomasz Kozłowski koordynator Wschodniego Klastra Budowlanego.
Dodatkowo powstaną dwie hale badawczo-produkcyjne. Linie produkcyjne zainstalowane w halach posłużą zarówno testowaniu powstałych tam materiałów w celu poprawy ich parametrów, jak również produkcji ulepszonych materiałów na potrzeby odbiorców zainteresowanych budownictwem pasywnym.
- Nasz projekt zakłada upowszechnianie budownictwa pasywnego, dlatego możliwe będzie udostępnianie budynku zwiedzającym, zainteresowanym tematyką budownictwa pasywnego, udostępnianie materiałów do prac dyplomowych i doktorskich, organizację szkoleń i konferencji dotyczących budownictwa pasywnego – zapowiada Krzysztof Gryc.
W ramach realizacji projektu przewidziano zakup najnowocześniejszych maszyn i urządzeń niezbędnych do prowadzenia badań w budynku badawczo – laboratoryjnym oraz budynkach badawczo-produkcyjnych.

Istotną częścią projektu są prace badawcze mające na celu stworzenie innowacyjnego systemu (metody) projektowania i wykonania budynków w technologii pasywnej, efektywnej w warunkach północno-wschodniej Polski. - Wyniki badań pozwolą na przedefiniowanie elementów składowych budownictwa pasywnego w specyficznych warunkach województwa podlaskiego i posłużą do rekonfiguracji parametrów głównych elementów konstrukcyjnych i podstawowych instalacji budownictwa pasywnego – mówi Krzysztof Gryc.

Swym zakresem prace badawcze prowadzone w ramach projektu obejmą głównie badania przemysłowe wybranych składowych części domów pasywnych oraz ich wyposażenia i będą ukierunkowane na doskonalenie  materiałów i urządzeń stosowanych w tej technologii oraz na opracowanie metod i technik zastosowania wyników badań w produkcji. Badania naukowe wdrożeniowe będą polegały na adaptacji metod i osiągnięć badań podstawowych do warunków produkcji w województwie podlaskim i  dostosowaniu produktu do wymogów rynku regionalnego. Podstawowymi metodami badawczymi w tej grupie będą badania laboratoryjne i obliczeniowe.

Przeprowadzenie badań przewidzianych w projekcie pozwoli na stworzenie optymalnego wzorca budynku energooszczędnego opartego o technologię pasywną, dostosowanego zwłaszcza do trudnych warunków klimatycznych, charakterystycznych zwłaszcza dla terenów Polski północno-wschodniej.

Projekt zakłada również upowszechnianie budownictwa pasywnego i energooszczędnego dlatego w ramach realizacji projektu przewidziana jest organizacja różnego rodzaju konferencji i seminariów jednodniowych, poświęconych tej tematyce. Konferencje i seminaria skierowane będą do firm budowlanych, architektów, inwestorów prywatnych i instytucjonalnych, studentów itp.

Seminaria będą prowadzone przez specjalistów oraz praktyków z zakresu budownictwa pasywnego, między innymi przez wykładowców z Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego w Gdańsku i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach, Politechniki Białostockiej, architekci z biura projektowego, którzy zaprojektowali pierwszy dom pasywny, znajdujący się w Smolcu pod Wrocławiem oraz specjaliści serwisu i automatycy.

Projekt będzie współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. 
 

Pokolenie Z Dobry, ale szybki klient

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tomek

Czy ktoś wie co tam się dzieje? Ogłoszona jest upadłość? Jeżdzę tam codziennie i widać jak tylko niszczeje wszystko... ktoś wyrzucił kasę w błoto...

d
der
Plany byly i na planach sie skonczylo. Stoi, niszczeje, a oszukanych przez wlasciciela ludzi przybywa coraz wiecej. Nie polecam.
Dodaj ogłoszenie