Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się sezon na wypalanie traw w Podlaskiem. Strażacy codziennie notują kilkanaście interwencji [ZDJĘCIA]

Tomasz Dworzańczyk
Tomasz Dworzańczyk
W poniedziałek 14.03.22 o godzinie 19:20 strażacy z OSP Knyszyn zostali zadysponowani do pożaru trawy w miejscowości Ogrodniki. Działania polegały na ugaszeniu pożaru przy użyciu tłumic i dwóch linii gaśniczych oraz na przelaniu wodą suchej trawy w celu zapobiegnięcia rozprzestrzeniania się ognia
W poniedziałek 14.03.22 o godzinie 19:20 strażacy z OSP Knyszyn zostali zadysponowani do pożaru trawy w miejscowości Ogrodniki. Działania polegały na ugaszeniu pożaru przy użyciu tłumic i dwóch linii gaśniczych oraz na przelaniu wodą suchej trawy w celu zapobiegnięcia rozprzestrzeniania się ognia OSP Knyszyn
Nie ma dnia, by podlascy strażacy nie byli wzywani do gaszenia pożaru traw w naszym regionie. Ten proceder nasila się wczesną wiosną, bo wielu rolników wierzy, że w ten sposób użyźnia glebę, natomiast w rzeczywistości niszczy ekosystem łąk. Poza tym, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ogień wymknie się spod kontroli i może dojść do pożaru domów, zabudowań gospodarczych, lasów, czy jak to wydarzyło się dwa lata temu - rezerwatu przyrody.

Pożary traw powodują spustoszenie dla flory i fauny. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. Palą się również gniazda już zasiedlone, a zatem z jajkami lub pisklętami, np. tak lubianych przez nas wszystkich skowronków. Dym uniemożliwia pszczołom i trzmielom oblatywanie łąk. Owady giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin. Giną zwierzęta domowe, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru (tracą orientację w dymie, ulegają zaczadzeniu). Dotyczy to również dużych zwierząt leśnych, takich jak sarny, jelenie czy dziki. Płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej, m.in. bażantów, kuropatw, zajęcy, a nawet saren - informują na swoim profilu strażacy z OSP Wydminy.

W galerii znajdziecie akcje strażaków przy gaszeniu traw z ostatnich dni.

Od kilku dni w naszym regionie nie ma dnia, by strażacy nie wyjeżdżali do pożaru traw. Takich interwencji jest kilkanaście dziennie. Czasami uda się ugasić pożar w zarodku, ale bywa, że ogień rozprzestrzenia się błyskawicznie i może dojść do groźnych sytuacji. Taką był choćby dwa lata temu pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego, którego przyczyną właśnie, było nielegalne wypalanie traw.

Jakie kary grożą za wypalanie traw?

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów jasno określa, że za wykroczenie w postaci wypalania traw grożą kary aresztu, nagany lub grzywny. W sytuacji zagrożenia życia i mienia może to być kara do 10 lat więzienia.

Kary dla rolników za wypalanie gruntów ornych

Rolnikom, którzy wypalają trawy grożą także dotkliwe kary finansowe nakładane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci zmniejszenia, a w skrajnych przypadkach nawet odebrania należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny